Hamilelikte Salatalık Yemek Aşermek Cinsiyet İlişkisi

Hamilelikte Salatalık Yemenin Faydaları Ve Zararları

0 472

Hamilelikte Salatalık Yemenin Faydaları Ve Zararları

Salatalık, hem çok lezzetli hem de su içeriği yüksek olan bir sebzedir. Hamilelerin favorisi olan salatalık konusunda ise “gebelikte salatalık yemenin yararları nelerdir?” sorusu akıllara gelmektedir. Bu makalemizde hamilelikte salatalık tüketiminin faydalarına yer verdik. Hamilelikte ekşi aşermenin kız bebek, tatlı aşermenin ise erkek bebek sahibi olmaya delalet ettiğine inanılır. Salatalık da ekşice bir besin olduğundan salatalık aşeren annelerin kızı olacağı düşünülür.

Hamilelikte Salatalığın Faydaları

Kabızlığı Önler

Salatalık, hem çözünür hem de çözünmeyen liflerin mükemmel bir kaynağıdır. Çözünür lif, hamile kadının kolesterol ve kan şekeri düzeylerinin düşürülmesine yardımcı olurken, çözünmeyen lif dışkı yumuşatır ve hamilelik sırasında yaygın olarak görülen kabızlığı tedavi eder

Hamile Kadının Vitamin İhtiyacını Karşılar

Salatalık, doğmamış bebeğin gelişimi için ihtiyaç duyduğu her şeyi içerir: kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, çinko ve folik asit olarak da bilinen B1, B2, B3 ve B9 gibi hayati vitaminler salatalıkta mevcuttur.

C vitamini, beta-karoten ve manganez dahil olmak üzere çeşitli antioksidanlar bakımından zengin olan salatalık, bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur ve böylece hamile kadında soğuk algınlığı, grip ve nezleyi önlenmeye yardımcı olur. Ayrıca, salatalıkta bulunan kalsiyum, demir, potasyum, fosfor, çinko, bakır, iyot ve kükürt anne karnındaki  bebeğin gelişimi için önemlidir ve bebekteki büyüme anormalliklerini önleyebilir.

Antioksidan Deposudur

Gebelik, antioksidan ihtiyacının yoğun olduğu bir süreçtir. Salatalık ise antioksidan bakımından zengin olduğu için bu gereksinimi karşılayacaktır. Böylece anne karnındaki bebeğin büyüdüğünde astım hastalığına yakalanma riski büyük ölçüde azalacaktır.

Yüksek Tansiyonu Hipertansiyonu Önler

Salatalık, bol miktarda fosfor, potasyum ve magnezyum gibi çeşitli minerallere sahiptir. Kısaca salatalık, mineral hazinesi olarak nitelendirilebilir. Salatalık, hipertansiyona karşı doğal bir çözümdür. Bilhassa salatalıktaki potasyum minerali sayesinde ürik asidin fazlası ve metabolik atıklar, böbreklerden süzülerek dışarı atılır. Böylelikle vücuttaki toksinler temizlenir ve hamileliğin daha iyi geçmesi sağlanır.

Kilo Aldırmaz Kalorisi Düşüktür

Salatalığın kalorisi son derece azdır. Bu nedenle kilo almaya sebep olmaz. Salatalık, iyi bir vitamin ve mineral kaynağı olduğundan sağlık için çok faydalıdır. Kadınlardaki günlük kalori ihtiyacı, 1800 ila 2000 arasında değişmektedir. Doktorlar, bu gereksinimin hamilelikte 300 ile 350 oranında arttığını bildirmektedir. 100 kaloriyi baz alarak hesaplayacak olursak, salatalıkta yalnızca 12 kalori bulunduğu söylenebilir. Yani günde 1 kg salatalık tüketilse dahi, 120 kaloriden fazla alınmayacaktır.

Hamilelikte Salatalığın Zararları Nelerdir?

Salatalık, hamilelerin gönül rahatlığıyla tüketebilecekleri bir yiyecek olsa da, çok fazla tüketildiği takdirde şu sorunlar meydana gelebilir:

  • Diüretik etkisinden dolayı idrar sıklığında artış yaşanabilir ve günlük yaşamınız olumsuz etkilenebilir.
  • Salatalığın içerisindeki lif miktarı fazladır. Bu yüzden salatalığın aşırı tüketilmesi, şişkinliğe yol açabilir. Aynı zamanda çok fazla salatalık yemek, karın ağrısı da yapabilir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.