Hamsi Tava Buğulama Kızartma Kalori Değerleri

Hamsi Kaç Kalori Kilo Aldırır mı Zayıflatır mı

0 89

USDA Food Data Central’a göre hamsi, sağlığın korunmasına  yardımcı olan omega-3 yağ asitleri, protein, vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Kalsiyum,demir , magnezyum , fosfor , potasyum , sodyum ve çinko içerir. Hamsi, tiamin, riboflavin , niasin , selenyum , folat, C vitamini , B12, B6, A, E ve K gibi iyi bir vitamin kaynağıdır. Bu balık aynı zamanda iyi yağlar ve kolesterol içerir. Hamsinin sağlık açısından pek çok faydası vardır. Hamsinin en önemli faydalarından biri de düşük kalorisi protein içeriği yüksek yapısıyla kilo vermeye yardımcı olmasıdır.

Hamsi Kaç Kaloridir?

  • 1 adet kızartılmış hamsi 20 kaloridir.
  • 1 porsiyon yani 200 gram kızarmış hamsi tava 400 kaloridir
  • 100 gram hamsi buğulama 140 kalori
  • 1 porsiyon hamsili pilav: 325 kalori

Hamsinin Zayıflamaya ve Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Hamsi, yağ ve kalori bakımından düşükken, protein bakımından yüksektir. Günlük beslenmenize hamsi eklemek bu özellikleri sayesinde kilo vermeye yardımcı olabilir. Hamside bulunan yüksek protein, karnınızı uzun süre tok tutar ve bu da kalori alımınızı sınırlayabilir.

Hamsi düşük kalorilidir, ancak protein, vitamin ve mineral bakımından zengindir, bu da kilo vermek istiyorsanız hamsiyi mükemmel bir seçim haline getirir. Hamside bulunan protein, sizi tok tutarak ve açlığı uyarmadan sorumlu olan hormon olan ghrelin seviyelerini düşürerek iştahınızı azaltmaya yardımcı olur

İyi bir omega-3 yağ asitleri, E vitamini ve selenyum kaynağı olan hamsi pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar. Bu nedenle, özellikle kırışıklıklar gibi erken yaşlanma belirtilerine sahipseniz veya erken yaşlanma belirtileriniz varsa, beslenmenize mutlaka hamsi ekleyin. Cildinizin doğal ışıltısını artıracak bir şey arıyorsanız, günlük beslenmenize hamsi eklemek en iyi seçeneklerden biridir

Hamside bulunan vitamin ve mineraller kemiklerin daha güçlü olmasına yardımcı olur. Böylece osteoporoz (kemik erimesi) ve kemik hastalıklarını önler.

Kalp sağlığına iyi gelir. Son zamanlarda hamsi üzerinde yapılan araştırmalara göre, hamsi balığı, LDL kolesterolü düşürmede önemli bir rol oynayan iyi miktarda çoklu doymamış yağlar içerir. Yüksek düzeyde kötü kolesterol, atardamarlarda yağ biriktirerek kalp durması ve damar tıkanıklığına yol açabilir. Hamsi içindeki önemli miktarda Omega-3 yağ asitleri, sağlıksız kolesterolün kan damarlarında birikmesini engeller ve vücudunuzdan atmanıza yardımcı olur.

Hamsi, göz sağlığını korumak için önemli bir bileşen olan iyi miktarda A vitamini içerir. Hamsi balığı, vücuttaki A vitamini seviyesini artırıp sarı göz hastalığı, göz bozulması ve katarakt gibi göz problemlerini önler.

Hamsi bol miktarda demir içerir. Kansızlığı önler, anemi hastalığını tedavi eder.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.