İbrahim Saraçoğlu Hamilelikte İçebileceğiniz Bitki Çaylarını Bildiriyor

Hamilelikte İçilmemesi Gereken Bitki Çayları İbrahim Saraçoğlu Bildiriyor

0 245

Hamilelikte İçilebilen veya İçilmemesi Gereken Bitki Çayları

Hamilelik dönemi bebek ve anne sağlığı için çok dikkat edilmesi gereken bir zaman dilimdir. Bu dönemde yediklerimize ve içtiklerimize çok dikkat etmeliyiz. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu bu konuda şu bilgileri vermektedir;

Hamilelikte Hangi Bitki Çayları Kullanılamaz Hangi Yiyecekler Tüketilemez? Dr. İbrahim Saraçoğlu Önerileri

Gebelik ve emzirme dönemindeki kadınlar adaçayı tüketmekten şiddetle kaçınmalıdır. Aşılama ya da tüp bebek tedavisi görecekseniz kesinlikle adaçayı içmemelisiniz. Gebelik planlaması yapıyorsanız, adaçayını bırakmalısınız. Hem anne adayları hem de baba adayları bu konuda temkinli olmalıdırlar. Sık sık adaçayı tüketmek, sperm miktarını da olumsuz etkiler.

Adaçayı, en popüler bitki çaylarından biridir. Fakat özellikle hamileliğin ilk 12 haftasında adaçayı hususunda çok dikkat edilmelidir. Riskli gebelik yaşayanlar 1 fincan bile adaçayı içmemelidirler. Zira adaçayı yapraklarında bulunan maddeler, düşük yapmayı tetiklemektedir. Gebelikte doktor tavsiyesi olmadan herhangi bir ilaç kullanmak çok sakıncalıdır. Bitkisel ürünler için de aynı şey geçerlidir. Gebeliğin ilk trimesteri oldukça kritik bir dönemdir. Doktor kontrolünde olmaksızın kullanacağınız ilaçlar ve bitkisel ürünler, sizin ve bebeğinizin sağlığını ciddi anlamda tehdit edebilir.

Çoban çantası da, gebelik planlaması yapanların ya da hamile kadınların kullanımına uygun olmayan bir bitkidir. Rahimdeki kanlanmayı azaltır. Bu ise embriyonun yeterli beslenmesini önler. Gebeliğin ilk 16 haftasında çoban çantası tüketenlerin düşük yapma olasılığı daha yüksektir. Öte yandan bu bitki, rahim kasılmalarına da yol açabilir. Çin’de doğurganlığı olumsuz etkileyen bitkilerin neler olduğuna dair bir araştırma yapılmıştır. Çoban çantası, bu listenin 7. sırasındadır. Yani gebeliğin oluşmasını engelleyebilir ve hamilelikte kullanımı tehlikelidir. Siri Lanka, Hindistan ve Çin gibi Uzak Doğu ülkelerinde rahim kasılmalarını artırıp doğumun başlamasını sağlamak için doğuma az bir zaman kala, annelere çoban çantası çayı içirilir. Uterin contracting yani rahim kasılmalarının sıklığını ve şiddetini artırdığı, yapılan çalışmalarla da doğrulanmıştır.

Gebeliğin ilk 16 haftasında tere tüketmek mahzurludur.

Hamile kalmaya çalışıyorsanız, hamileyseniz veya emziriyorsanız, nane tüketmeniz de tavsiye edilmez.

Hibiskus bitkisi de hamile kalma olasılığını ve gebelik dönemini olumsuz etkileyebilir.

Hamilelikte Hangi Bitkiler Kullanılabilir? Dr. İbrahim Saraçoğlu Önerileri

Yüzyıllardan bu yana, hastalıkların tedavisinde bitkilerden yararlanılmaktadır. Testere dişli arslanpençesinin tarihi de çok eskiye dayanır. Bilhassa Rusya ve Avrupa’da kadınlar tarafından yaygın olarak kullanılmış olduğu bilinmektedir. Günümüzde de bu bitkiden faydalanılabilir. Düşük yapma riski, çok sayıda doğum yapmış olan kadınların hamileliklerinde daha yüksektir. İşte rahim kaslarını güçlendiren bu bitki, özellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde düşük yapan kadınlar için çok şifalıdır. Bu bitkinin çayını gebeliğin 3. ayından başlayarak günde 1-2 defa olmak üzere düzenli tüketirseniz, rahim kaslarınız güçlenir. Böylece sonraki aylarda bebeğinizin düşme riski yok denecek kadar azalır. Testere dişli aslanpençesi çayının hazırlanışı ise şöyledir:

Kaynamakta olan 1 bardak (yaklaşık 150-200 ml) klorsuz suyun içerisine 1 tatlı kaşığı (3-4 gr.) kurutulmuş testere dişli arslanpençesini ekleyip kısık ateşte 10 dk kaynamaya bırakın. Kaynayınca soğumasını bekleyin. Ilıdığı zaman süzüp içebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.