İncir Kilo Aldırır mı Yoksa Zayıflatır mı Uzman Diyetisyen Anlatıyor

Kuru İncir Kaç Kaloridir 1 Adet ve 100 Gr Kuru İncirin Kalorisi Nedir

0 11

1 Tane Kuru İncir Kaç Kaloridir 

Sağlığa faydasının yanı sıra lezzetiyle de ünlü olan incir hem taze hem de kuru şekilde tüketilen bir meyvedir. İncirdeki enerji çok olmasının yanı sıra içeriğinde bolca kalsiyum, demir ve potasyuma ek olarak yüksek oranda lif de bulunmaktadır. Ayrıca incirdeki yağ oranı çok düşük olduğu için de diyet döneminde olup zayıflamak isteyen kişiler için mükemmel bir meyve seçeneğidir. İster tek başına ister yoğurt, salata, tahıl ve yulaf ile birlikte tüketeceğiniz incir sayesinde kilo verme süreciniz hızlanacaktır.

Kuru İncir Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Gözde Ağca 1 adet kuru incirin 20 gram olduğunu ve 51 kalori olduğunu bildirmektedir.

Uzman Diyetisyen Emel Unutmaz 100 gram taze incirin 74 kalori 100 gram kuru incirin ise 257 kalori olduğunu bildirmektedir.

Kuru İncir Kilo Almaya Neden Olur mu?

Diyetisyen Betül Yücel bu konuda şu bilgileri vermektedir:

Kuru incir; sağlığa çok yararlı ve lezzetli bir meyvedir.  Yararı her ne kadar çok olsa da şeker içeriği yüksek olduğu için fazla tüketildiği zaman kişinin kilo almasına sebep olacaktır. İçeriğindeki şeker doğal da olsa vücuda girecek yüksek orandaki doğal şeker kilo vermeyi engellemektedir. Diğer bir deyişle yapay şeker dışında meyvelerdeki doğal şeker de vücuda fazla kalori alımına sebep olur. Fakat bu demek değildir ki incir şekerli diye tamamen ufak durmanız gereken bir meyvedir. Her meyvede olduğu gibi kuru inciri de aşırıya kaçmadan yeterli oranda tüketmelisiniz.”

Kuru İncir Zayıflamaya Sebep Olur mu?

Diyetisyen Betül Yücel bu konuda şu bilgileri vermektedir:

“Bir küçük boy kuru incirde 49 kalori vardır. 100 gram kuru incir ise 249 kalori içermektedir. Bu yüzden her gün 100 gramdan fazla kuru incir tüketilmesi kilo alımına yol açacağı kesindir. Tam tersine günlük kalori alımına dikkat eden ve dengeli şekilde kuru incir tüketilmesi halinde ise zayıflama şüphesiz ki daha kolay olacaktır. Çünkü incirin içinde zengin lifler bulunur ve bu sayede mideye iyi gelen bir meyvedir. İncirde bulunan şeker kurutulduğunda da yapısını koruyacağı için tok kalmayı da sağlar. Diğer bir deyişle, diyet dönemindeki kişilerin ara öğünlerinde tüketeceği kuru incir gibi şekerli bir besinle uzun süre tok kalırlar. Özellikle de bu ara öğünün öğle veya akşamdan önceki seçilmesi durumunda ana öğünde çok daha az yemek yenilir.  Dolayısıyla kişi daha az yediği için kilo almaz. Ek olarak kuru incir düzenli tüketildiğinde kabızlık ve ishal gibi bağırsak problemlerine de iyi gelir. Çünkü hem sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasını sağlar hem de boşaltım sistemini destekler. Bu yüzden de kuru incir tüketmek kabızlık ve hazımsızlık gibi problemleri düzenli olarak yaşayan kişilere yardımcı olarak kilo vermelerine olanak sağlar.”

Kuru İncirin Zayıflamaya ve Sağlığa Faydaları Nelerdir?

  • İncirin içeriğinde bulunan zengin orandaki çözünür özellikteki lif kişinin tok kalma süresini uzatmasının yanı sıra kabızlığı gidermektedir.
  • İncir özellikle diyet döneminde olup zayıflamak isteyen kişilerin tatlı ihtiyacını bastırmaktadır.
  • İncirde bulunan yüksek orandaki A, B1 ve B2 Vitaminleri, manganez ve potasyum, magnezyum, bakır, demir ve fosfor sağlık açısından çok faydalıdır. Bilhassa zengin potasyum ve çok düşük seviyedeki sodyum hipertansiyon hastaları için çok iyidir.
  • İncirin yapısındaki bol kalsiyum kemiklerin genel sağlığı için çok faydalıdır.
  • Kuru incirde kalsiyum, demir, magnezyum, bakır, potasyum, selenyum ve çinko gibi minerallerin oranı oldukça yüksektir. Bunların içinde potasyum tansiyonu ve kalp atım hızını dengelemesinin yanı sıra vücuttaki sıvı dengesini de sağladığı bilinmektedir. Ayrıca demir ise kandaki alyuvar üretimine yardımcı olur ve bu yüzden demir eksikliği olan kişilere genellikle kuru incirin kan yaptığı da sıklıkla söylenir.
  • Kuru incirdeki fenol antioksidanları; kalp hastalıkları başta olmak üzere daha birçok kanseri çeşidinin görülme ihtimalini azaltmaktadır.
  • Kuru incir vücuttaki yükselmesi muhtemel östrojen hormonunun vücutta birikmesini engeller ve bu sayede kişinin menopozda problemler, yumurtalık, meme ve rahim kanseri, kilo alımına ve ruh halinde sık sık değişimler olmasının önüne geçer.

Zayıflamak İçin Ne Kadar Kuru İncir Tüketilmeli?

Kuru incir zayıflama amacı olan olmayan herkes için düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilen bir meyvedir. Çünkü düzenli kuru incir tüketmek vücudun her türlü fonksiyonunun yerine getirmesi için faydalıdır. Bu yüzden günlük kalori alımına dikkat edilerek, günde en fazla 4 tane orta boy kuru incir tüketmeniz iyi olacaktır. Fakat bu oranın aşılması gün içinde tüketilecek diğer besinler ve meyveler düşünüldüğünde vücutta fazla kalori yüküne sebep olacaktır. Bu durumda ise kilo alma kaçınılmaz olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.