Kapuska Kilo Yapar mı Diyet Kapuska Yemeği Tarifi

Kapuska Kaç Kalori Kıymalı Etli Kapuska Yemeği Kalori Değerleri

0 149

Kapuska Kilo Yapar mı Diyet Kapuska Yemeği Tarifi

Hepimiz daima incecik görünmek ister ve bunun için elimizden geleni yaparız. Hele biz kadınlar, bu konuyu daha da önemseriz ve bunun için kilo verdiren besinlerin neler olduğunu araştırırız. İşte kapuska da kış aylarının en çok tüketilen ve zayıflamaya yardımcı besinlerindendir. Lahananın kıyma veya et ile buluştuğu lezzetli yemeğe kapuska denir. Ancak bu yemek sade olarak da pişirilebilir. Kapuska beyaz lahanadan yapılır.

Ünlü diyetisyen İrkin Koçan’ın açıklamasına göre 100 gram beyaz lahana, 25 kalori içermektedir. Az kalorili olan bu sebzenin zayıflamaya yardımcı olduğunu ifade eden İrkin Koçan, diyet yapanlara kapuska yemelerini önermektedir.

Kapuska Kilo Aldırır mı?

Kapuskanın kalori miktarı fazla değildir. Düşük kalorili ürünlerden biri olan kapuska yemeği kilo yapmaz. Ancak buna dayanarak aşırı miktarda kapuska tüketmek elbette ki yanlıştır. Çünkü sadece kapuska değil, hangi gıda olursa olsun çokça tüketildiği takdirde kilo sorununa yol açar. Fakat diyetisyeninizin belirlediği beslenme programına uymak şartıyla haftada 3 defa öğünlerinizde kapuska yemeğine de yer verebilirsiniz.

Kapuska Yemeği Kaç Kaloridir?

Kapuska yemeğinin 1 porsiyonu 200 grama karşılık gelir ve takriben 118 kalori bulundurur. 1 porsiyon kıymalı kapuska 192 kaloridir. 1 porsiyon etli kapuska ise 203 kaloridir.

Kapuska yemeği az kalorili olduğundan, diyet yapanlar için son derece idealdir. Nitekim beyaz lahana oldukça faydalıdır ve en büyük özelliklerinden biri bağırsakları düzene sokmasıdır. Kabızlığa iyi gelen beyaz lahana, mideyi de rahatlatmaktadır. Lif bakımından zengin olan bu sebze, fazlasıyla doyurucudur. Magnezyum, potasyum ve kalsiyum gibi minerallere sahip olması nedeniyle kilo verirken kemiklerin ve kasların güçsüz düşmesini önler. Beyaz lahananın yemeğini yapmak istemiyorsanız suyunu sıkabilir veya çiğ olarak salatasını yapabilirsiniz. Böylece selülitleriniz de azalacaktır. Öte yandan beyaz lahana ödem söktürücüdür ve lahana suyu regl zamanlarında meydana gelen ödemi tedavi eder. Lahana suyunun idrar söktürme ve antioksidan etkisi de mevcuttur. Sindirimi kolaylaştıran kapuska yemeği, bu sayede yağ yakmayı hızlandırır.

Kapuska Yemeğinin Faydaları Nelerdir?

Kapuskanın ana malzemesi beyaz lahanadır. Sağlığımız için çok yararlı olan bu sebze B, C, E vitaminlerini ihtiva eder. Aynı zamanda beyaz lahana potasyum ve magnezyum gibi mineralleri de barındırır, kanserin engellenmesinde büyük rol oynar. Vücudu hastalıklara karşı dayanıklı bir hale getirir ve sağlığımızı korur. Siz de kilo verirken sağlığınızın zarar görmesini istemiyorsanız yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri kapuska tüketmektir. Çünkü kapuska yemeği, vücutta biriken zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcıdır. Yüksek lif oranı ile kapuska yemeği uzun süre tok tutar, yiyeceklerin kısa sürede hazmedilmesini sağlar ve bağırsak faaliyetlerini düzenler. Sindirimin ve boşaltımın sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesinde etkili olan kapuska yemeği, doktorlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Zira dediğimiz gibi beyaz lahana kabızlığı iyileştirmekte ve bağırsakları harekete geçirmektedir.

Diyet Kapuska Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 adet küçük beyaz lahana
  • 1 yemek kaşığı salça
  • 1 çay bardağı bulgur
  • 1 adet kuru soğan
  • 2 adet domates
  • Yeteri kadar su
  • 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Tuz
  • Pulbiber

Diyet Kapuska Tarifi Yapılışı

Soğanlar yemeklik doğranır ve zeytinyağı ile biraz kavrulur.

Daha sonra içerisine salça ve rendelenmiş domates ilave edilir ve pişmeye bırakılır. Pişerken az miktarda ılık su eklenebilir.

Beyaz lahana ince ince doğranır ve pişen malzemelerin içerisine alınır. Kısık ateşte biraz pişirilir.

Lahanaların yumuşamaya başlamasıyla birlikte, sırasıyla bulgur, sıcak su ve tuz ilave edilip karıştırılır ve pişirmeye devam edilir.

10 dakikada hazır olacaktır. Piştikten sonra arzuya göre pul biber dökülür. Sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.