Kilo Alamama İçin, Kilo Almak İçin Hangi Doktora Gitmeliyim?

Kilo Almak İçin Hangi Bölümden Randevu Alınır Hangi Bölüme Gidilir

Dried Chestnuts Chestnut Sweet Chestnuts Dried Eat
0 3.121

Kilo Almak İçin Hangi Doktora Gitmeliyim?

Zayıflık, istese de kilo alamamak çok kişinin ortak sorunudur. Bu problem yetersiz beslenmeden, genetiğe kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Bu yazımızda bu durumun nedenleri, tedavisi ve bunun için hangi doktora gidilmesi gerektiği ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Kilo Alamama Neden Olur?

 • Psikolojik problemler, stres
 • Demir eksikliği anemisi gibi çeşitli kan hastalıkları
 • Bağırsaklarda parazit, kurt, tenya bulunması
 • Kalorisi düşük besinler tüketme
 • Genetik
 • Hipertiroidi (tiroid hormonunun fazla olması)
 • İrritabl bağırsak sendromu, ülseratif kolit, crohn hastalığı gibi inflamatuar bağırsak hastalıklar
 • Şeker hastalığı (diyabet)
 • Sık enfeksiyon geçirme
 • Aşırı fiziksel aktivite, aşırı hareketli olma
 • Sigara içme alışkanlığı
 • Metabolizmanın çok hızlı çalışması

Kilo Almak İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kilo alamama sorununuz varsa öncelikle Dahiliye doktoruna gitmelisiniz, doktor size çeşitli testler uygulayacak kilo alamama nedeninizi tespit etmeye çalışacaktır. Kilo almanızı engelleyen neden tedavi edildiğinde kısa sürede kilo almaya başlayacaksınız. Bunun yanında uygun bir diyetisyenden de yardım alabilirsiniz.

Kilo Almak İçin Neler Yemeli?

Kuruyemişler

Kuruyemişler kilo almaya yardımcı en etkili besinlerdendir. Fındık, fıstık, badem vb tüm kuruyemişlerin kalori oranı çok yüksektir, böylece kısa sürede kilo almaya yardımcı olur. Kuruyemişler; yemek öğünleri arasında tüketmek için mükemmel bir tercihtir. Badem, ceviz ve ay çekirdeği gibi bazı kuruyemişler vücutta kilo almaya yardımcı olan ek kalori sağlarlar. Kuruyemişler sadece vücuda besin sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kilo alımı için gerekli olan yağı da sağlarlar.

İncir

İncir; içeriğindeki yüksek karbonhidrat sayesinde kilo almak isteyen kişiler için en iyi besinlerden birisidir. İncirde bulunan çoklu doymamış yağlar; beslenmenizdeki sağlıklı kalori miktarını çoğaltır.

 • 5-6 tane inciri suda bir gece bekletin. Ertesi sabah incirleri gün boyunca tüketin. Buna 1 ay kadar devam edin.
 • Diğer bir yöntemde ise; süt içerisinde 2 kuru inciri bir gece bekletin ve ertesi sabah kahvaltıdan önce tüketin. Bunu da 2 ay kadar sürdürün.

Fıstık Ezmesi

Kilo almaya  yardımcı bir diğer besin ise fıstık ezmesidir. Fıstık ezmesinde bulunan yüksek kalori ve karbonhidratlar; vücutta kilo alımına yol açmaktadır.

1 kaşık fıstık ezmesini;

 • Meyve veya sebzenize sürüp tüketilebilir
 • Sütünüze eklenebilir
 • Veya ekmek üzerine sürüp yiyin

Kuru Üzüm

Kuru üzüm; vücutta kilo almaya yardımcı olan önemli yağ asitlerini sağlarken aynı zamanda vücuttaki besin ihtiyacının karşılanmasına da yardımcı olur. 5-6 yemek kaşığı kuru üzümü gün içinde tüketin. Buna 1 ay kadar devam edin. Ayrıca; etkili sonuç almak için kuru üzüm yanında incir de tüketebilirsiniz.  5-6 yemek kaşığı kuru üzüm ve 5 tane inciri suda bir gece bekletin. Bunu ertesi gün gün içinde 2’ye bölüm tüketin. Buna 1 ay düzenli olarak devam edin.

Tereyağı

Tereyağında bulunan doymuş yağlar vücutta kilo almaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca tereyağında bulunan yüksek kalori miktarı da gün içinde aldığınız kalori miktarını yükseltecektir. Tereyağının bir faydası da sağlık ve cilt için besin emilimine yardımcı olmasıdır. 1 yemek kaşığı tereyağı ve balı karıştırın. Sonrasında kilo almak için her gün 2 kez yemeklerden önce bunu ekmeğe sürüp tüketin.

Makarna

Makarna; içeriğindeki yüksek karbonhidrat sayesinde vücutta kilo almaya yardımcı olmaktadır. Makarna içine krema, kaşar veya sebze ve tavuk parçaları koyarak aldığınız kalori miktarını arttırabilirsiniz.

Peynir

Peynir içeriğinde bulunan yüksek orandaki protein ve yağlar sayesinde kilo almaya yardımcı olan en iyi besinler arasındadır. Dahası peynir içeriğinde bulunan kalsiyum sayesinde kemik sağlığını da korumaktadır. Yüksek kalorili olan peynirler çok çeşitlidir. Siz ağız tadınıza uygun peyniri tüketebilirsiniz. Bu kilo alımı dışında vücutta sağlığa da fayda sağlayacaktır.

Yağlı Besinler Tüketin

Yoğun olarak yağlı besinler tüketmek vücutta kilo alımına sebep olurken aynı zamanda enerji de sağlamaktadır. Ayrıca bu besinler içinde protein ve yağlar da yer almakta olup vücuda kalori alımını arttırmaktadır. Kilo almak için yumurta, et, balık ve süt ve süt ürünlerini düzenli olarak tüketmelisiniz. Bu sadece kilo almanıza değil vücuda sağlıklı yağları almanıza da yardımcı olmaktadır.

Sıvı Alımınızı Kontrol Altında Tutun

Az su tüketmek gibi aşırı su içmekte sağlık açısından zararlıdır. Kilo alamama problemi yaşayanların günlük su alımını kontrol etmesi gerekir. Günde 10-12 su bardağı su içmelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.