Kuru Soğan Kaç Kalori ve Besin Değeri Nasıldır Kilo Yapar mı?

1 Adet Soğan Kaç Kalori Zayıflatır mı Diyetisyenler Anlatıyor

0 17

Soğan Kaç Kalori?

Soğan, yemeklere ve salatalara lezzet katan, vitamin ve mineral kaynağı olan mükemmel sebzedir. Belki bazılarımız tadından hoşlanmıyoruz fakat onu sofralardan eksik etmemek gerekir. Bakmayın onu doğrarken gözlerimizin yaşardığına… Soğanın faydaları hepimizi çok mutlu edecek cinstendir. Örneğin zayıflamaya destek olması bunlardan biridir. Tabii ki soğanın sağlığa faydaları bu kadarla sınırlı değildir. Vücudumuz ve cildimiz için de pek çok yararı bulunan soğan, düzenli tüketildiği takdirde yararlarını bizden esirgemeyecektir. Hiç olmazsa günde bir tane soğan yiyerek onun muhteşem etkilerinden biz de payımızı alabiliriz.

1 Adet Soğan Kaç Kaloridir?

 • 1 adet küçük boy kuru soğan 30 kaloridir.
 • 1 adet orta boy kuru soğan 40 kaloridir.
 • 1 adet büyük boy kuru soğan 60 kaloridir.

Diyetisyen Taylan Kümeli 100 gr. çiğ (pişirilmemiş) kuru soğanın 38 kalori olduğunu bildirmektedir.

 • Bir bardak doğranmış soğanda; 64 kalori bulunur.
 • 1 yemek kaşığı kuru soğan 4 kalori.
 • 1 tatlı kaşığı kuru soğan 2 kaloridir.

Soğan Zayıflatır mı?

Soğan, içerisinde ‘Saponin’ adlı bir madde barındırır. Bu madde kilo vermeye yardım etmektedir.

Metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayan bu şifa deposu forma girmeyi kolaylaştırır. Soğanın ihtiva ettiği yağ özleri ve mineraller metabolizma hızını artırmaktadır.

Soğan, bol miktarda ‘quercetin’ isimli bir antioksidan barındırır. Söz konusu antioksidan hem enerji verir hem de iltihaplanmaları iyileştirir. Bilhassa düşük kalorili diyetlerin sebep olduğu halsizlik şikayetini giderir.

Soğanın faydaları saymakla bitmez. Soğan, -deyim yerindeyse- sarımsağın ikiz kardeşidir ve aynı onun gibi doğal ve çok güçlü bir antibiyotiktir. Soğanın zayıflamaya faydaları kısa zamanda görülmeye başlanır. Eğer soğan tüketmeyi alışkanlık haline getirirseniz kilo verme üzerindeki muhteşem etkisine tanık olabilirsiniz. Ancak bunun için dengeli beslenmeniz ve diyet yapmanız da şarttır. Yalnızca soğan ile zayıflama bir hayalden ibarettir.

Soğan, vücudun yağ depolamasını engeller ve bağırsakları düzene sokar. En zengin içerikli sebzelerden biri olan soğan, hastalıkların düşmanı, toksinlerin korkulu rüyası, sağlığımızın destekçisi ve yemeklerimizin lezzet takviyesidir.

Soğan bolca lif içerir ve iştahı bastırır. Bu yüzden diyet listelerine mutlaka dahil edilmelidir. Soğanın yiyeceklerin midede kalma süresini uzatarak tok hissettirmesi lifli oluşundan kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda soğan, kan şekerini dengede tutar ve iki öğün arasında açlık krizi yaşamanızı önler. Böylece sık sık atıştırmaya ihtiyaç duymazsınız ve diyet yaparken zorlanmazsınız.

Zayıflatan Soğan Kürü Tarifi

Orta boy iki adet soğan dörder parçaya ayrılır. Bu 8 parça soğan 1 litre suya atılıp 7-8 saat bu suda bekletilir. Elde edilen soğan suyu her yemekten evvel bir bardak içilir, yatmadan önce de tüketilmelidir.

Soğan suyu metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar, iştahı kapatır ve uzun süre boyunca tok hissettirir. Bunun yanı sıra vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırır.

Soğanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 • Soğan hipertansiyona iyi gelir ve kötü kolesterolü düşürür. Bununla birlikte HDL (iyi kolesterol) düzeyini de yükseltir.
 • Sık aralıklarla soğan tüketmek kanser oluşumunun önlenmesinde fayda sağlamaktadır.
 • İdrar söktüren bir gıdadır ve bu sayede vücudu toksinlerden arındırmakta ve kanı temizlemektedir.
 • Soğan vücuda zindelik verir, bağışıklığı güçlendirir. Gastrit, öksürük, bronşit, soğuk algınlığı ve buna benzer çeşitli enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde rol oynar. Soğanın yüzyıllardan beri tüketilmesi sadece tadı için değil, bilakis özellikle büyük faydaları içindir.
 • Soğan, menopoz dönemine giren kadınlarda meydana gelebilen kemik erimesinin doğal ilacıdır.
 • Antioksidan, antienflamatuvar, antikanserojen ve antibakteriyel etkileri bulunan soğan vücudu enfeksiyonlardan, kanserden ve soğuk algınlığından korumaktadır.
 • Soğan vitamin ve mineral bakımından adeta bir hazine gibidir. Ağrıları da hafifleten soğan, vücudu rahatlatır ve direnç kazandırır.
 • Soğan kış mevsiminin de olmazsa olmazıdır. Zira soğanın muhtevası kükürt, C vitamini, fosfor ve iyot gibi içeriklerden yana oldukça geniştir. Doğal antibiyotik olarak nitelendirilen soğanın grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara faydası çoktur. Vücudu kuvvetlendirir ve hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Kas ağrılarını dindirir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.