Leblebi Diyeti İle 3 Günde 4 Kilo Leblebi Diyeti İle Zayıflayanlar Var mı

Leblebi Kilo Aldırır mı Kilo Yapar mı Kaç Kalori?

0 819

Leblebi Kilo Aldırır mı Kilo Yapar mı Leblebi Diyeti İle Zayıflayanlar Var mı?

Nohutun 30-40 dakika boyunca yüksek ateşte çeşitli baharat ve tuz ile kavrulmasıyla leblebi elde edilir. 20 gram sarı leblebi ortalama olarak 70 kalori eder ki bu 1 dilim ekmekteki kaloriye eşittir. Bu sebeple de Diyetisyen Dilara Koçak günün herhangi bir zamanında 1 avuç leblebi tüketiminin  yalnızca 70 kalori kazandıracağını bildirmektedir. Leblebi kilo aldırmaz, aksine kilo vermeye yardımcı olur. Leblebi diyeti yaparak zayıflayan pek çok kişi vardır. Makalemizde 3 günde 4 kilo verdiren leblebi diyet listesini bulabilirsiniz.

Leblebinin Zayıflamaya Faydaları

Leblebinin 100 gram yani ortalama 1 çay bardağı leblebi 180 gram kalori eder ve kilo aldırmaz. Hatta leblebi kilo vermede etkili olabilir. Bunun nedeni midede uzun süre kalabilmesidir. Yani mide leblebiyi hızlıca işleyip, bağırsaklara göndermez.

Leblebi kilo vermek için kullanılırken bol su tüketimi çok önemlidir. Bunun sebebi ise leblebi ve su ile birleştiğinde kişiyi uzun süre tok tutar. Bu sayede kilo vermeye yardımcı olur.

Ayrıca leblebi içerisinde yüksek posa, bir diğer deyişle lif sayesinde vücutta kan şekerinin aşırı düşme ve yükselmesinin önüne geçer. Bu sayede vücutta iştah kontrolü sağlanır.

Leblebi gibi lifli besinler vücutta bağırsak hareketlerini düzenleyip kabızlığın önüne geçer. Bu sayede vücutta kilo verme hızlanır.

Leblebi içeriğinde posa enerji açısından zayıftır ve su çekici özelliği vardır. Bu sayede midedeki viskozite artar ve bu şekilde midenin boşalmasını erteler. Yani bu da demektir ki vücutta açlık oluşmasını erteler.

Leblebide bulunan pektin yüksek çözünme özellikli lif bileşeni olması sebebiyle kandaki kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olur. Dahası leblebi glikozun bağırsaktaki emilimini azaltır.

Leblebi midede sindirimi daha fazla kalori harcanır. Yani bu durumda daha fazla kalori harcanmış olur.

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Büşra Kavukçu leblebinin zayıflatma etkisini şu şekilde ifade ediyor: Leblebide bulunan yüksek lif bağırsakların hızlı çalışmasını sağlar. Dahası leblebi etkili bir tok tutucu besin olması sayesinde iştahı kapatmaya yardımcı olur. Leblebinin tokluk hissini arttırmak için bol su ile tüketilmesi daha iyi olacaktır.

Zayıflamada bu kadar etkili olduğunu bahsettiğimiz leblebi sarı değil beyaz leblebi olmalıdır. Bunun sebebi ise kavrulan nohutun kabuğunun çıkarılması bazı bileşenler sayesinde lif miktarında azalma olur. Bu yüzden de beyaz leblebi düşük enerjili, yüksek proteinli ve yüksek lif oranlıdır.

Leblebi Diyeti İle 3 Günde 4 Kilo Zayıflatan Detoks Diyeti

Malzemeler:

 • Leblebi
 • Limon

Uygulanışı:

 • 5 adet limonu 2,5 litre suya yani 12 su bardağı suya sıkın ve bu suyu gün içinde için.

Sabah:

 • 1 çay bardağı leblebi

Öğlen:

 • 1 çay bardağı leblebi

Akşam:

 • 1 çay bardağı leblebi

Diyetisyen Murat Topoğlu Leblebi Diyeti Nasıl Yapılır?

Diyetisyen Murat Topoğlu’nun tarifini verdiği leblebi diyeti ila 3 günde 2 kilo verilmesi mümkündür.

Leblebi Diyeti

Malzemeler

 • Yarım kase leblebi ( toz halde olursa daha iyi olur)
 • 1 adet orta boy salatalık
 • 1 tatlı kaşığı sumak
 • 1 kase yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı pul biber (isteğe bağlı)
 • Tuz ( tansiyon problemi olanlar tuzu katmamalıdır)
 • Semizotu ve maydanoz gibi yeşillikler

Diyetisyen Murat Topoğlu Leblebi Diyeti Nasıl Hazırlanır?

1 orta boy salatalığın kabuğunu soymadan rendeleyin. 1 kase yoğurt içine baharat ve tuzu ekleyip sonrasında salatalık rendesini ekleyin. Son olarak da içine toz halinde leblebiyi ekleyin ve diğer malzemeleri ekleyip güzelce karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı öğlen, ikindi ve akşam 1 kase olarak tüketin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.