Memede Süt Birikmesi Nasıl Gider Sütten Şişen Memeye Ne Yapılır

Bebeği Sütten Keserken Göğsün Şişmesi Sütten Keserken Memede Biriken Süt

0 473

Emzirmeyi Bıraktıktan Sonra Memede Süt Birikmesi

Emzirirken pek çok sorunla karşılaşılabilirsiniz. Bu sorunlardan biri de sütten dolayı memelerin şişmesidir. Bu durum hem memede ağrıya neden olabilir, hem de memedeki şiş görüntü kadının canını sıkabilir. Bebeği sütten keserken göğsün şişmesi de emziren annelerin muzdarip olduğu hususlardandır. Böyle bir şeyle karşılaştığınız yapmanız gerekenleri aşağıda bildirdik;

Memede Süt Birikmesi Nasıl Gider

Taze Nane

Memeden sütün çekilmesi için, sütten şişen memeyi indirmek, ağrısını kesmek için taze nane kullanabilirsiniz. Buzdolabına nane koyun soğusun. Buzdolaptan naneyi çıkarıp ikiye bölün. İki göğsünüze sütyenin içine olmak kaydıyla eşit şekilde naneleri yayın. Vücut ısısı ile naneler ısındıkça bunları buzdolaptaki diğer soğuk naneler ile değiştirin. 2-3 gün içinde süt geri çekilecektir.

Lahana Yaprağı

Lahana yaprağı sütten şişen meme için doğal çözümlerdendir. Lahana yaprağı bölgedeki kan akışını iyileştirerek doku tıkanıklığını azaltmaya yardımcı olur. Böylece sütten şişen memenin ağrısını geçirir ve şişliğin geçmesinde etkili rol oynar.

  • Buzdolabına veya buzluğa 30 dakika boyunca birkaç lahana yaprağı koyun.
  • Sütten şişen göğsün üzerine soğuk bir lahana yaprağı yerleştirin.
  • Yaprak oda sıcaklığına ulaştığında, yenisiyle değiştirin.
  • Bu işlemi göğüsleriniz normale dönene kadar günde birkaç kez yapın.

Sıcak Kompres

Sıcak kompres uygulamak da meme kanallarındaki tıkanıklığı giderip sütten şişen memeye şifa olabilir. Sıcak su torbasını sıcak su ile doldurun ve bunu göğüslerinize tutun. Sıcak su torbanız yoksa temiz bir bezi mesela eski atleti ütüleyip bunu göğüslerinize sarın.

Soğuk Kompres

Sıcak kompres de olduğu gibi soğuk kompres de sütten şişen memeye iyi gelecektir. Buzluktan buz küplerini çıkarın bunları temiz bir beze sarıp göğüslerinize tutun. Yahut sıcak su torbasını buzdolaptan çıkaracağınız soğuk su ile doldurup bunları göğsünüze tutun.

Sıcak Masaj

Hindistan cevizi yağını veya zeytinyağını ısıtını bu yağlar ile göğsünüze masaj yapın. Sıcak yağ masajı da bölgedeki kan akışını hızlandırıp sütten şişen memeyi normale döndürmeye yardımcı olacaktır.

Göğsünüzü Sağın

Göğsünüz süt doldukça göğsünüzü sağmak da şişen memeyi rahatlatır, memede süt birikmesini önler.

Sütten Kesen İlaç Kullanın

Eczanelerde bebeği sütten kesen ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar göğsünüzde süt birikmesini önler ve göğüsteki şişliği alır. Bu ilaçların isimleri; Parlodex, Dostinex ve Dopergindir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.