Sabır Taşı Nasıl Kullanılır Sabır Taşı İle Memeden Kesmek Bebeği Sütten Kesmek

Anne Sütünü Kesmek İçin Bitkisel Çözüm Limon Bebeği Sütten Kesmek İçin Dua

0 247

Anne Sütünü Kesmek İçin Bitkisel Çözüm

“Bebeğinizin büyümesinden dolayı ve herhangi bir nedenden ötürü anne sütünü kesmek isteyebilirsiniz. Anne sütünü kesmek için aşağıda bildireceğimiz doğal yöntemleri deneyebilirsiniz.”

Anne sütü bebekler için en sağlıklı ve en faydalı besinlerdendir. Bir bebek için en sağlıklı beslenme şekli ilk 6 ay sadece anne sütü almasıdır. Anne, bebeğini ilk 6 ay sadece anne sütüyle emzirdikten sonra yavaş yavaş ek gıdaya geçer. Uzmanlar anne sütünü en fazla 2-2.5 yaşına kadar vermek gerektiğini, bundan sonra vermenin bebeğin zekasına zarar vereceğini bildiriyorlar.

Bebeğin büyüme ve gelişmesinde anne sütü önemli bir etkendir. Gelen süt miktarı anneler arasında farklılık gösterir. Psikolojik sıkıntılar, süt salgılanmasını azaltan önemli bir faktördür. Bebeği sürekli olarak tek bir göğüsten ve düzensiz bir şekilde emzirmek süt salgılama miktarını azaltır. Anne sütü bebek gelişimi için hayati önem taşır. Özellikle ilk altı ayda anne sütü bebeğin sağlıklı gelişimi için zorunluluktur. Bebeğin en hassas dönemi olan ilk altı ayda hastalıklardan korunması, bağışıklık kazanması için anne sütü ile beslenmesi gerekir. Bebeğin gelişimine bağlı olarak anne sütü yavaş yavaş bırakılıp ek gıdalarla beslenme desteklenir

Anne Sütü Nasıl Kesilir?

Adaçayı İçin

Adaçayı anne sütünü kesmek için en etkili besinlerdendir. Adaçayında bulunan doğal östrojen sütü kesmeye yardımcı olacaktır. Sütü kesmek için adaçayı şöyle kullanılır; 1 çorba kaşığı adaçayı 1 su bardağı kaynar suyun içine atılır. 5-10 dk demlenir. Günde 2 ila 6 kez arası bu çay hazırlanıp içilir. Adaçayını hazır sallama poşet çay olarak da kullanabilirsiniz. Ancak aktardan alıp kendiniz hazırlayacağınız adaçayı daha etkili olacaktır.

Taze Nane

Taze nane anne sütünü kesmekte kullanabileceğiniz etkili, doğal bir yöntemdir. Taze nane demetini buzdolabına soğumaya bırakın. Soğuyan nanelerin südyenin içine koyun. Naneler ısındıkça buzdolabından alacağınız soğuk naneler ile ısınan nane yapraklarını değiştirin. 2-3 gün içinde sütünüz kesilmeye başlayacaktır.

Lahana

Lahana yaprakları da anne sütünü kesme amaçlı kullanacağınız bitkilerdendir. Buzdolabına lahana yapraklarını koyun. 1 saat sonra, lahana yaprakları soğuk hale geldiğinde, bu yaprakları südyeninizin arasına göğsünüzün üzerine yerleştirin.Isındıkça yaprakları yenileri ile değiştirin.

Yasemin

Yasemin çiçekleri süt üretimini ve tedarikini durdurmaya yardımcı olabilir. Yasemin çiçekleri ve yapraklarını ezip südyeninize bunları koyun. Bu yöntem laktasyonun ve anne sütünün baskılanmasına yardımcı olur. Göğüsler üzerine zeytinyağı ile seyreltilmiş yasemin yağı masajı da bu konuda yardımcı olabilir.

Nane

Nane anne sütünün azaltılmasına yardımcı olmak için tüketilen bir diğer önemli bitkidir. Anne sütünü kesmek için nane çayı kullanılabilir ve gün içinde birkaç kez içilmesi süt tedarikini azaltmaya ve böylece tamamen kurutmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, nane şekeri ve nane yağının kadınlar tarafından anne sütü üretimini azaltmak için kullanıldığı bilinmektedir.

Diyetinize taze nane yaprakları ekleyebilir veya kuru nane yaprakları ile nane çayı tüketebilirsiniz. Ayrıca, anne sütünü azaltmak için, göğsünüzün çevresine günde iki kez 20 dakika boyunca zeytinyağı ile seyreltilmiş nane yağı uygulayabilirsiniz.

Limon

Limon da anne sütünü kesici etkiye sahiptir. Bir bardak suya 1 adet limonu sıkın, günde 2 kez bunu uygulayıp sabah akşam için.

Sabır Taşı

Sabır taşı da bebeği memeden kesmenin doğal yollarındandır. Hatta en etkili olanlarındandır. Aktardan sabır taşı alın bunu memeye sürün. Bebek bunun tadını beğenmeyecek ve artık emmek istemeyecektir.

Sütten Kesen İlaç Kullanın

Eczanelerde bebeği sütten kesen ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar göğsünüzde süt birikmesini önler ve göğüsteki şişliği alır. Bu ilaçların isimleri; Parlodex, Dostinex ve Dopergindir.

Bebeği Sütten Kesmek İçin Dua Var mıdır?

Bebeği sütten kesmek için belli bir dua yoktur. Kura-ı Kerim’in her harfi yüzbin derde yüzbin şifadır. Fatiha suresini bu niyetle okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.