Nar Kaç Kalori Kilo Aldırır mı Narın Zayıflamaya Faydaları Nedir

1 Adet Nar Kaç Kaloridir Zayıflatır mı Diyetisyenler Anlatıyor

0 21

1 Adet Nar Kaç Kaloridir Zayıflatır mı Diyetisyenler Anlatıyor

Nar kilo vermeye yardımcı sağlıklı ve zayıflatan harika bir meyvedir. Bu meyveyi düzenli olarak tüketenler daha az yiyerek doymaya başlar, kilo vermeleri kolaylaşır. Narın zayıflamaya faydaları bilimsel çalışmalarla da doğrulanmıştır. Nar en fazla lif içeren meyvelerin başında gelir. Örneğin 1 su bardağı kadar nar tanesinin ihtiva ettiği lif oranı 7 gramdır. Bu son derece yüksek bir miktar olup uygulanan diyete büyük katkı sağlar. İşte nar ve lif zengini diğer gıdalar tokluk hissi verir, kısa sürede acıkmayı engeller. Böylelikle zayıflamaya yardım eder. Uzmanlar diyet yapanların bol lifli yiyecekler tüketmesi gerektiğini bildirmektedir. Nar da onların en lezzetlilerinden biridir.

Nar Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Banu Kazanç anlatıyor;

“Yemek yeme sıklığını azaltmak ve daha uzun süre tok kalmak isteyenler bol bol nar tüketmelidir. Çünkü nar, barındırdığı lifler sayesinde doygunluk hissi verir. Bir adet narın 7 gram lif içermesi, narın lif yönünden ne derece iyi bir kaynak olduğunu göstermektedir. Lifli yiyecekler besleyici ve tok tutucu özelliktedir. Dolayısıyla bu tür besinler kilo verme sürecini de hızlandırmaktadır.”

100 gr. Narda 83 kalori bulunur. Bütün halindeki nar ortalama 200 grama karşılık gelir. Buna göre 1 adet nar yemek size 160 kalori kazandırır. Bu kalorinin önemli bir kısmı çekirdeklerinden gelmektedir. Nar çekirdeklerinde karbonhidrat, şeker ve doymamış yağlar vardır.”

Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 1 su bardağı nar tanesinin 175 gram geldiğini ve 141 kalori olduğunu bildirmektedir.

Diyet Uzmanı Nuray Altınkum yarım kase narın 72 kalori olduğunu bildiriyor.

Narın, Nar Suyunun Zayıflamaya Faydaları Nedir Diyetisyen Tuba Ödübek Anlatıyor

Yakın dönemde gerçekleştirilen bilimsel araştırmalar, narın zayıflamaya büyük ölçüde katkı sağladığını ortaya koymuştur. Nar daha uzun süre tok kalmayı sağlayarak zayıflamayı desteklemektedir. 1 bardak nar suyu tüketerek açlığı bastırmak mümkündür. Nar taneleri ve nar suyu, mükemmel bir şifa deposudur, özellikle diyet yapanlar için harika bir alternatiftir.

Nar kalorisi az olan bir meyvedir. Gün içinde acıktığınız zaman bu lezzetli meyveyi tüketerek hem tok hissedebilir hem de enerji depolayabilirsiniz. Üstelik böylece akşam yemeği yeme ihtiyacı bile duymayabilirsiniz. Zira nar sizi uzun süre tok tutarak açlık hissetmenizi önleyecektir.

1 adet nar, 7 gram lif içermektedir. Bu ise gayet yüksek bir lif seviyesidir. Narın midemizde yer kaplayarak tok tutması, iştahı kontrol altına alması ve bağırsakları çalıştırması yoğun lif içeriğinden kaynaklanmaktadır. Bağırsak tembelliği ve kabızlık gibi sorunlar diyet yapanlarda sıklıkla görülmektedir. İşte nar tüketmek bu gibi rahatsızlıklara engel olur. Lif hazinesi olan ve tok tutan bu kış meyvesinin bir adedinde 72 kalori yer alır. Ara öğününüzde bir adet nar tüketmek sizi açlık hissinden kurtaracaktır. Öğle ve akşam yemeklerinin arasında karnınız zil çalmaya başlıyor fakat akşam yemeğinde ölçüyü kaçırmak istemiyorsanız, 15.00 -16.00 saatlerinde yiyeceğiniz 1 adet nar yahut içeceğiniz 1 bardak nar suyu ile iştahınızı frenleyebilirsiniz. Diyetteyseniz her gün akşam yemeğinizin 3-4 saat öncesinde bir tane nar tüketmeyi alışkanlık haline getirmenizi tavsiye ederiz.

Nar Zayıflamak İçin Nasıl Tüketilebilir?

Salatalara eklenebilir, suyu sıkılıp içilebilir ya da meyve olarak tüketilebilir. Hangisini tercih ederseniz edin, nar kilo vermenize destek olacaktır.

Narın Zayıflattığının Bilimsel Kanıtları

2012 yılının Haziran ayında “Nutrition” yani “Beslenme” adlı tıp dergisi konuyla ilgili bilimsel bir makale yayınladı. Bu makalede narın polifenoller ve antioksidanlar bakımından çok zengin olduğu, bu sebeple obezite (şişmanlık) ile mücadelede büyük rol oynadığı belirtildi.

İngiltere’nin en popüler gazetelerinden biri olan Daily Mail, nar zayıflatır mı? sorusuna netlik kazandıran bir habere yer verdi. Söz konusu haberde şöyle deniyordu: “düzenli olarak nar tüketimi, tokluk süresini uzatır ve daha geç acıkmayı sağlar. Bununla ilgili bir çalışma yapılmış ve bir grup katılımcıya nar takviyesi verilirken diğerlerine verilmemiştir. Sonuç olarak nar ekstraktı alanların daha uzun süre tok kaldıkları ve öteki gruptakilerden %22 oranında daha az yemek yedikleri saptanmıştır.

ABD Tarım Bakanlığı (The U.S. Department of Agriculture), bir su bardağı nar suyunun 139 kalori içerdiğini ifade etmektedir. 100 gram nar ise yalnızca 83 kaloridir. Zayıflamaya çalışanların günlük beslenme programında nar ve nar suyuna da yer vermeleri oldukça faydalıdır. Ancak bunu yaparken günlük kalori ihtiyacının da göz önünde bulundurulması gerekir. Aşırı miktarda nar tüketimi yararlı değil zararlı olacak, kilo almaya sebebiyet verecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.