Portakal Kaç Kalori Diyetisyenler Anlatıyor

1 Adet Portakal Kaç Kalori Kilo Aldırır mı Zayıflatır mı?

0 7

Portakal Kaç Kalori? Diyetisyen Bildiriyor

Portakal lif içeriği yüksek, kişiyi uzun süre tok tutan ve zengin C vitamini içeriği ile kilo vermeye yardımcı bir besindir. Portakalı meyve olarak tüketebileceğiniz gibi suyunu sıkıp içebilirsiniz de. Ancak meyve olarak tüketmeniz, zayıflama açısından daha faydalı olacaktır.

Portakal Kaç Kaloridir?

  • Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı 1 büyük boy portakal 86 kalori olduğunu bildirmektedir.
  • Diyetisyen Gülşen Altın 1 orta boy portakalın 60 kalori olduğunu söylemektedir.
  • 1 küçük boy portakal ise 46 kaloridir.

Portakal Zayıflatır mı?

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı’nın açıklaması şöyledir;

1 tane büyük boy portakalda 4 gram diyet lifi ve 86 kalori vardır. Portakal esansiyel vitaminler ve mineraller içeren bir meyvedir. Büyük boy bir adet portakal günlük diyet lif ihtiyacımızın %10’unu karşılayabilir. Diyet liflerinin faydası nedir diye soracak olursanız; bu lifler sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasını sağlar, divertiküler hastalık belirtilerinin tedavisinde etkilidir, kolesterolü dengeler ve yemekten sonra kan şekerinin aniden yükselmesini engeller.”

Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel anlatıyor;

“Portakal anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Vücudu toksinlerden arındırır ve iltihaplanmayı önler. Öte yandan portakal zayıflamaya da destek olur. Günde bir adet portakal yemeyi alışkanlık haline getirirseniz kilo vermeniz kolaylaşır. Bu da istenmeyen kiloların yol açtığı sağlık problemleri ile mücadele etmenizi sağlar.

Yaktığınız kalorinin aldığınız kaloriden daha fazla olmasına özen göstermelisiniz. Birkaç kilo vermeyi hedefleseniz de, 30-40 kilo vermeyi hedefleseniz de yapmanız gereken şey budur. Günlük kalori alımının azaltılması şarttır. Her gün 500 kalori eksik alırsanız bir hafta içerisinde yaklaşık 1 kg vermeniz mümkün olur. Portakalın kalorisi düşüktür ve kilo vermeyi teşvik eder. Doğal şeker içeren portakal lezzetiyle de tatlı krizinizi frenler. Fakat zayıflamak isteyenlerin sağlıklı ve dengeli bir diyet programı uygulaması lazımdır. Öte yandan her gün egzersiz yapmak da ihmal edilmemelidir. Yani portakal tek başına zayıflatan bir meyve değildir. Şu var ki, uygun bir diyet listesine dahil edildiğinde kilo verme sürecini olumlu etkiler. Lif bakımından zengindir ve doğal şekerli bir tada sahiptir. Açlık krizleriyle başa çıkmayı kolaylaştırır, tokluk hissi verir, tatlı ihtiyacını bastırır. Az kalorili bir meyve olduğundan, aşırı tüketilmediği sürece zarar vermez.”

Diyetisyen Tuğçe Sert anlatıyor;

“Portakal tam anlamıyla C vitamini hazinesidir, üstelik kalorisi de düşüktür. Diyet yaparken düzenli olarak portakal tüketirseniz kolay kolay hastalanmazsınız. Portakal vücut direncini artırmanın yanında sindirim sistemini rahatlatır, vücudun çeşitli bölgelerinde toplanan yağların erimesine yardımcı olur. Ancak her meyve gibi portakalın da içeriğinde meyve şekeri vardır. Aşırı tüketilmesi halinde istenmeyen durumlar oluşabilir. Diyetisyeninizin hazırlamış olduğu beslenme programına uyarak günde bir porsiyon meyve yiyebilirsiniz. Portakal tüketirken de bu ölçüye dikkat etmelisiniz.”

Portakal Kilo Aldırır mı? Diyetisyen Tuğçe Sert Anlatıyor

Portakal kış mevsiminde hepimizin en çok tükettiği meyvelerden biridir. Fakat portakal kilo aldırır mı? sorusu da istenmeyen kilolarından şikayetçi olanların kafasını karıştırmaktadır. Bu sorunun cevabını özet olarak vermek isterim. Öncelikle kilo vermek ya da kilo almak, tek bir yiyeceğin tüketilip tüketilmemesiyle değil, kişinin beslenme düzeni ve fiziksel aktivitesiyle ilişkilidir. Bunlar belirli bir denge içerisinde olmazsa kilo vermek zordur. Bir gıda yalnız başına ne şişmanlatır ne de zayıflatır. Bu nedenle ‘şu meyve kilo aldırır’ gibi bir şey söylemek doğru değildir. Bir meyvenin kilo yapıp yapmaması hangi aralıklarla ne kadar tüketildiğine bağlıdır. Mandalinanın kalorisi de olsa portakalın kalorisi de olsa, hangi meyveden bahsedersek bahsedelim bu husus geçerlidir. Meyvelerin kalorisi, tüketim miktarıyla orantılı olarak tehlike arz edebilir. Örneğin 2 adet orta boy mandalinanın kalorisi bir porsiyon meyveye tekabül etmektedir. Meyveler de çok fazla tüketildiğinde sağlığa zarar verebilir.

Portakal mı Portakal Suyu mu Tüketmeli Hangisi Düşük Kalorilidir? Uzman Diyetisyen Hazal Çatırtan Çobanoğlu Anlatıyor

Portakal ve portakal suyu kış aylarının vazgeçilmezidir. Hele sabah kahvaltılarında portakal suyu tüketmenin keyfi bir başkadır. Peki acaba portakal mı portakal suyu mu daha faydalıdır? Bir su bardağı portakal suyu yaklaşık 3 avuç içi portakala yani 3 porsiyon meyveye eşittir. Yani kalorisi bir avuç içi kadar portakalın 3 katıdır.

Portakal suyu posa bakımından zengin değildir. Bu itibarla glisemik indeksi yüksektir.

Portakalın içerisinde bulunan antioksidan bileşenler beyaz kısımda toplanmıştır. Bu bileşenlerden yararlanmak istiyorsak portakalın suyunu içmemiz yeterli olmaz, meyve olarak tüketmemiz gerekir.

Günde 2 adet küçük boy portakal yediğimizi düşünelim, bu bile günlük C vitamini ihtiyacımızı karşılamaya kâfi gelir.

Sonuç olarak, portakal yemeyi ihmal etmemelidir. Kış mevsiminde her gün birer tane küçük boy portakal tüketmek oldukça faydalıdır.

Portakal Suyu Kaç Kaloridir Kilo Yapar mı Diyetisyen Cevaplıyor Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.