Renk Kombini nasıl yapılır

Renk Kombini nasıl yapılır, hangi renk hangi renkle giyilir

Renk kombini kadın olsun Renk kombini erkek olsun sizi kolayca havalı hale getirebilir, fakat doğru orantıyı bulmak için biraz çaba harcamanız gerekiyor. Size doğru renk kombini nasıl yapılır hangi renk hangi renk ile giyilir bazı ipuçları vermeye çalışalım. Böylece tarzınıza uyacak şekilde kıyafetlerdeki renkleri nasıl birleştireceğinizi öğrenmiş olacaksınız. Yazımızda birbirine uyumlu renkler hangileridir, hangi renk hangi renkle kombinlenir ve kıyafet ve kumaşa göre renk kombinleri hakkında ipuçları paylaşacağız. Uyumlu renkler nelerdir öğrenmek için renk uyumları tablosu nasıl kullanılır, renk skalası gibi konularıda ele aldık.

Renk Kombini yaparken renk çemberini kullanmak

Kombine renkleri, kıyafetleri olduğundan güzel gösterecek şekilde birleştirmek için, aşağıdaki renk çemberinde dikkate alınması gereken iki temel kural var. Renk çemberindeki skala, ana renkler (maviler, sarılar ve kırmızılar) ile ikincil renkleri (portakallar, yeşiller ve menekşeler) gösteriyor. Bu renk çemberi sayesinde, renklerin nasıl ayrıldığını ve birbirleriyle ilişkili olduğunu anlamaya çalışın. Bu skala yardımı ile hangi renkleri birleştirmek istediğinizi ve hangi renkleri ayırmak istediğinizi tespit edin.

Bu iki ana kural sayesinde, yapacağınız renk kombinasyonunda asla başarısız olmazsınız :

Cameo

Renk çemberi içinde bej ve kahverengi gibi birbirine yakın olan renkler ile kıyafetlerin birleştirilmesi. Bu, tonların birbiriyle kaynaşmasını sağlar.

Kontrast

Renk çemberinde tamamen zıt olan renklerle kıyafetlerin birleştirilmesi. Bu şekilde kombine edildiğinde zıtlar birbirini çeker. Buna en belirgin örnek siyah ve beyazın klasik kombinasyonunda görülür. Bu kural ayrıca renklerin tonlarınıda içerir.

Renk Kombini nasıl yapılır, hangi renk hangi renkle giyilir, renk uyumları tablosu
Renk Kombini nasıl yapılır, hangi renk hangi renkle giyilir, renk uyumları tablosu

Renk kombinasyonu için çok önemli temel ipuçları

Kıyafetlerdeki renkleri basit bir şekilde birleştirmenize yardımcı olacak başka diğer temel ipuçlarıda var. Bu, mevsime göre en iyi kıyafeti bulmanızıda sağlar.

Aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun:

  • Siyah, beyaz, gri ve açık bej, hemen hemen tüm diğer renklerle birlikte mükemmel uyum saglayıp, birbirleriyle çok iyi kombin oluştururlar.
  • Üzeri baskılı kıyafetlerden sakının. Aynı anda iki baskılı kıyafeti giymeniz önerilmez. Baskılar çizgilerle çatışarak, size bakan gözleri rahatsız ederek mide bulandırıcı olabilir. Bunun yerine baskılı bir kıyafeti düz renli öğelerle birleştirin.
  • Baskılı olanları, renk birleştirmede kullanmak, kıyafetlerinizdeki renkleri birleştirmede en iyi yoldur. Mesela, büyük ölçüde kırmızı ve mavi desenli bir tasarıma sahip kıyafetiniz varsa, mavi pantolon ve kırmızı ayakkabı ile giyebilirsiniz.
  • Renk birleştirmede aksesuarlar çok önemlidir. Soğuk renkleri gümüş aksesuarlarla, sıcak renkleri altın aksesuarlarla birleştirin.
  • Renkleri birleştirmek için kullanışlı olan temel kıyafetler vardır. Gardrobunuzda beyaz ve siyah bir gömlek veya tişört tutun. Çeşitli tonlarda tayt ve birkaç çift kot pantalon bulundurun. Beyaz ve siyah renk neredeyse her şeyle birlikte giyilebilir, bu nedenle kıyafetleriniz için temel renkleri birleştirmeyi kolaylaştırır.
  • Renkleri nasıl birleştireceğinizi düşünüyorsanız, özellikle siyah veya beyaz kotlar vazgeçilmez olabilir. Bununla birlikte, mavi kotlar, genel görünümü etkileyebilecek farklı tonlar ve renk tonlarına sahip oldukları için işi zorlaştırır.
  • Ayakkabılarınızı ve çantanızı kombine ederken aynı renkte kullanın. Zorunlu olmasada, kıyafetiniz tek renkse, ayakkabı ve çantayı birleştirmek kıyafetinize eğlenceli bir dokunuş sağlayarak, çok sade görünmenizi önleyecektir.
  • Etkisi pek iyi olamayacağından, aynı renk aralığına ait olmayan üçten fazla farklı renk kombinasyonundan herzaman kaçının.
Renk Kombini nasıl yapılır, hangi renk hangi renkle giyilir
Renk Kombini nasıl yapılır, hangi renk hangi renkle giyilir

Renk Kombini nasıl yapılır – Tonların renklerle birleşmesi

Siyah

Günlük görünümünüzü oluştururken, tonların renklerle birleştiği küçük bir kılavuza sahip olmak da yararlıdır; bu şekilde, dolabınızdaki kıyafetleri kombine ederken kuşkunuz olmayacaktır.

Renkli olmamasından dolayı, her nedense gerçekte bir renk olmadığını iddia etseler de, siyah ile başlayalım. Sıklıkla söylendiği gibi, siyah neredeyse her renkle birleşiyor. Her fırsatta şık görünmek için mükemmel bir seçimdir ve parlak renklerin yoğunluğunu arttırır.

Bununla birlikte, lacivert ve siyahın asla kombine edilmemesini iddia eden bir görüş var. Bunun nedeni, siyaha eklendiğinde diğer koyu renklerin sadece siyahın yanlış gölgesi gibi görünebilmesidir. Işıltılı bir görünüm oluşturmak istiyorsanız, siyah ile birlikte lacivert, koyu kahverengi ve benzerleri gibi koyu renklerden kaçınılmalıdır.

Tabii ki özellikle siyahla süslenen bir renk var; siyah. Tümüyle siyah bir stile sizin için de uygun olabilir. Siyah, zarif, şık ve zayıflamışsınız gibi bir görüntü ortaya çıkarır.

Beyaz

Siyahla benzerlikle, beyaz tüm renklerle mükemmel bir şekilde kombine oluyor ve siyahla birleştiğinde, spor sofistike, zarif ve zevkli bir görünüm elde edebiliyoruz. Beyaz giysilerinizi en çok sevdiğiniz renklerle birleştirin, ancak çok açık tonları olanlarla giymekten kaçının, örneğin açık sarı bir ton ile birleştirmeyin, solgun görünürsünüz.

Cilt tonu ve göz renginin görüntünüzü etkileyebileceği yer burasıdır. Beyaz aynen boş bir tuvale benzediğinden, fark oluşturduğunuz renkleri daha fazla öne çıkartır. Beyaz renk alt veya üste giyilen kıyafete eklediğiniz diğer renklerin saç ve göz renginizle iyi kombine olduğundan emin olun.

Mavi

Mavi, dolapların çoğunda bulunan ana renklerden bir diğeridir ve şık donuk görünüm oluşturmak için ideal olduğundan beyazla mükemmel bir şekilde kombine olacaktır. Ayrıca bej, camel, gri, kırmızı, bordo ve koyu kırmızı tonlarıylada iyi görüntü oluşturur. Fakat bunları birleştirirken mavi tonunu da dikkate almalısınız, çünkü tüm kombinasyonlar aynı tonda kombine olmayacaktır.

Renk Kombini nasıl yapılır, hangi renk hangi renkle giyilir
Renk Kombini nasıl yapılır, hangi renk hangi renkle giyilir

Kahverengi

Kahverengi, kombine etmesi en zor renklerden biri olmasına rağmen, giymeyi seveceğiniz güvenli bir seçenektir. Kahverengini bej, krem, toprak, kum veya camel tonları gibi aynı renk skalasında diğer tonlarla birleştirebilirsiniz. Ayrıca oranj sarı veya hardal gibi daha sıcak tonlarla da birleştirebilirsiniz.

Kahverengi, sonbahar renkleriyle ilişkilidir ve dürüst olmak gerekirse, genellikle kullanımı sonbahar mevsimi ile kısıtlı kalır. Kahve renginde sıkıcı ve yaşlı çağrışımları vardır. Entelektüel bir profesör gibi giyinmek istiyorsanız sorun değil, ancak eğlenceli görünmenin nasıl olduğunu bilmiyormuşsunuz gibi algılanabilir.

Yeşil

Yeşil, yaygın olarak tercih edilen renklerden biri değildir, zeytin yeşili, aqua yeşili veya koyu yeşil gibi bazı tonları toprak, bej, ham, kum beji gibi renklerle kombin olabilir. Ayrıca, siyah beyaz gibi temel renkler ve gri tonları ile kontrast oluşturarak harika görünebilir. Yeşil, farklı renk tonlarına sahip olmak için mükemmel bir renktir ve mavi, ela ve yeşil gözleri ön plana çıkartabilir.

Alışveriş yaparken, satın almak istediğiniz giysiyi mevcut kıyafetlerinizle nasıl birleştirileceğinizi mutlaka göz önünde bulundurun, çünkü düşünmeden satın aldığınız bir şeyin,  eve geldiğinizde gardıropunuzdaki herhangi bir kıyafetle kombin olmama ihtimali çok yüksektir.

Doğru Kıyafet Kombini Nasıl Yapılır?

Önceki

Doğru kıyafet kombini nasıl yapılır ipuçları

Deri mont bakımı nasıl yapılır Kuru temizleme yapılır mı ?

Sonraki

Yorum yapın