Rezene Çayının Bebeklere Faydaları Bebeklerde Ne Kadar İçilmeli?

Bebeklere Yeni Doğan Bebeğe Rezene Çayı Verilir mi Uyku Yapar mı?

1 9.968

Rezene Çayı Bebeğe Zarar Verir mi Bebeklere Rezene Çayı Nasıl Yapılır?

Annelerin en çok merak ettiği sorulardan biri de bebeklere rezene çayı verilir mi, ne kadar verilir, bebekler için rezene çayı nasıl yapılır, bebeklere faydaları nelerdir? Sorularıdır. İşte tüm bu sorularınıza doktorların verdiği cevaplar;

Bebeklere, Yeni Doğan Bebeğe Rezene Çayı Verilir mi, Ne Kadar Verilir? Doktorlar Cevaplıyor

Sual: Bebeğim 1.5 aylık rezene çayı kullanıyorum günde ne kadar vermem yeterli olacaktır?

CEVAP

Çocuk Doktoru İnci Doğan’ın cevabı: ( Günde 4 çay kaşığını geçmeyecek şekilde verin..ve Siz de için, sizin içmeniz de çok faydalı olur)

Sual: 28 günlük bebeğim var sürekli ağlıyor gaz sancısı var biz buna anason ve rezene çayı demleyip verdik. Bebeklere rezene çayı verilebilir mi?

CEVAP

Çocuk Doktoru Ayşe Zengin Turan’ın cevabı: (Rezene çayı beslenme sonrası 1-2 çay kaşığı verilebilir. Ancak sık ve fazla miktarda kullanılmasını önermiyorum.)

Sual: Bebeğim 4,5 aylık.Çok gaz sancısı çekiyor.Papatya çayı yada rezene çayı versem anne sütünün etkisini azaltır mı.Ne kadar vermeliyim.Gaz giderici ilaçlar kullandık.Ama hiç faydası olmadı.

CEVAP

Çocuk Doktoru Esin Koç’un cevabı: (4.5 aylık bebekte artık gazın fazla olmaması lazım, bebek örneğin idrar yolu enfeksiyonu ua da allerji açısından araştırıldı mı, rezena çayı günde toplam 100 ml yi geçmeyecek şekilde verilebilir. ama gaz ilaçlarında da örneğin zincoda rezene var, işe yaramadıysa çay da yaramaz.)

Sual: Bebeğim akşamları uyuyamıyor daha 12 gün oldu doğalı bir müddet ağlıyor sonra uykuya dalabiliyor rezene çayı verdikten sonra rahat uyuyor 3 gecedir rezene çayı veriyorum böyle her gece vermemin zararı olur mu alışkanlık yapar mı?

CEVAP

Çocuk Doktoru Mehmet Öztürk’ün cevabı: (12 günlük bebeğe ara sıra verebilirsiniz ama her gün rezene çayı vermeyin.)

Bebeklere Rezene Çayı Nasıl Yapılır?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Esra Kezer 1 aylık bebeklere gaz sancısı varsa eczanede satılan kapalı kutular içinde ki rezene çayından günde 3 kez 1-2 çay kaşığı verilebileceğini bildiriyor. Bebeklere rezene çayı yapmak için; Bir tatlı kaşığı rezene tohumunu 5-10 dakika boyunca yaklaşık 1-1,5 çay bardağı su içinde kaynatın. Daha sonra tohumları süzgeçle süzün ve ılındıktan sonra bebeğe çayı verin. Bu çay gerekli tüm tıbbi özellikleri içerecektir. Antioksidanlar orta ve yüksek sıcaklıkta buharlaşma yoluyla uçabildiği için, bu çayı düşük ısıda kaynatın.

Bebeklere Rezene Çayının Faydaları

Rezene Çayı Bebeklerde Kolik Rahatsızlığını Geçirir

Kolik, bebeğinize çok fazla rahatsızlık verebilecek hastalıklardan biridir. Bu durum karnındaki çok miktarda gazın nedeniyle görülür. Genellikle ağrılı mide kramplarına yol açarak bebeğin çok ağlamasına neden olur. Gaz giderme özelliği sayesinde, rezene bebeğinizin karnındaki fazla gazı ortadan kaldıracaktır. Bebeğiniz için rezene çayı hazırlayabilirsiniz. Bebeklere 1 aylık olduktan sonra rezene verilebilir. Eğer bebeğiniz kolikten muzdaripo ise, rezene çayı koliğı ortadan kaldırmak için en iyi çözümdür.

Bu çayın yaklaşık bir hafta boyunca günde üç kez 150 ml/dozdan az olmayan miktarlarda verilmesi tavsiye edilir. Amerikan Pediatri Akademisi Dergisi’nden yapılan bir araştırmaya göre, rezene ve diğer bitkilerden oluşan 150 ml bitkisel çay, kolikten muzdarip olan bebeklere verildiğinde rahatladıkları görüldü. Yaşları 2 ila 8 hafta arasında olan 68 sağlıklı bebekten 57’side mükemmel sonuçlar vermiştir. Kolik tedavisi için kullanılan rezene, bebeğin bağışıklık sistemini de güçlendirir. Rezene, C ve E vitamininin varlığı bakımından da avantajlıdır.

Bebeklerde Kansızlığı Önler

Rezene çayı kansızlık için de faydalı olmakla beraber, bebekler için de ek bir ilaç gibidir. Rezene çayı içinde bulunan histaminler bunu kolaylaştırır. Kırmızı kan hücrelerinde hemoglobin üretimi artar ve bebeklerde kansızlığı önler.

Sindirim Sistemini Düzenler

Rezene bebeklerde, sindirim bozukluklarından kurtulmak için de faydalıdır. 1-1,5 çay bardağı suda yaklaşık yarım saat kaynatılan bir kaşık rezene tohumu, hazımsızlık, şişkinlik ve atonik dispepsinin tedavisinde çok etkilidir.

Bebeklerde Nezle Ve Gribi Önler

Rezene çayı, solunum yolu hastalıkları için de faydalıdır. Rezene çayı verilen bebeklerde nezle, grip gibi solunum sistemi hastalıklarına daha az rastlanır. Bebekler, sindirim sistemini olumsuz etkileyebilecek yabancı nesneleri yutmaya eğilimlidirler. Rezene çayı, sindirim sistemini temizlemeye ve böylece parazitleri ve bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Rezene tohumu da öksürük, astım, bronşit ve akciğer apsesi gibi solunum rahatsızlıklarının giderilmesinde yardımcıdır. Rezene yaprakları çayı bu solunum yolu hastalıkları için faydalıdır. Rezene yaprakları mevcut değilse, rezene tohumu çayı da kullanılabilir.

Bebeklerde Kabızlığı Giderir

Rezene çayı da kabızlık için faydalıdır. Bebeğinize verilen rezene çayı kabızlıktan kurtulmasına yardımcı olur. Biberondan beslenen bebeklerde kabızlık meydana geldiği bilinmektedir. Biberonla beslenen bebeklerde bakteri üremeye başlar ve rezene çayı, bakteri oluşumunu durdurur, bu da kalın bağırsaktaki hareketlere yardımcı olur. Rezene çayı, sağlıklı bir sindirim sistemine kavuşmaya ve kabızlıktan kurtulmaya yardımcı olur.

Rezene Çayı Antimikrobiyaldir

Rezene tohumları antimikrobiyal özellikler içerir. Antimikrobiyal özellikler, bakteri ve mantar türlerini önler. En önemlisi de, patojenik mikroplar rezene tarafından önlenir.

Antioksidan İçeriği İle Bebeklerin İştahını Açar

Rezene yüksek antioksidan içeriği ile bebeklerde iştahsızlığı giderir.

Rezene tohumları verilirken alınacak önlemler

Bebeğinize rezene gibi takviyeler vermeden önce alınması gereken bazı önemli önlemler vardır.

  • Rezene tohumu doğrudan vermeyin: Rezene tohumları çok küçüktür. Boğulma riski sebebiyle bebeklere doğrudan rezene tohumu vermek yerine rezene çayı şeklinde vermeyi tercih etmelisiniz.

Not: Makalede geçen soru cevaplar şahıslara münhasırdır. Doktorunuza danışmadan bebeğinize rezene çayı içirmeyin.

1 yorum
  1. rana diyor

    43 günlük bebeğime rezene çayını günde kaç ml vermeliyim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.