Sağ Ve Sol Ayak Baş Parmak Uyuşması Ayak Baş Parmağı Neden Uyuşur?

Ayak Baş Parmak Uyuşması Neden Olur Tedavisi Ayak Baş Parmağım Uyuşuyor

0 21.137

Ayak Baş Parmağında Uyuşma Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

Ayak baş parmağı uyuşması, duyu kaybı hissedilen anormal bir durumdur. Ayak ve ayak parmağı uyuşması genellikle ayak parmaklarına ya da sinir hasarına neden olan dolaşım bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Birçok problem;ayak baş parmağı uyuşmasına neden olabilir. Bunlar şunları içerir:

Ayak Baş Parmak Uyuşmasının Nedenleri Nelerdir?

Diyabet (Şeker Hastalığı) ve Diyabetik Nöropati

Diyabet yani şeker hastalığı, ayak baş parmaklarında kronik uyuşukluğun en yaygın nedenidir. Hem sinirlere zarar vererek hem de ayaklarınıza yetersiz kan dolaşıma neden olarak uyuşukluğa sebep olur. Uyuşukluk genellikle diyabetin ilk belirtilerinden biridir. Bu yüzden doktorunuzla konuşmalı ve başka bir  bölgenizde uyuşukluk varsa hemen şeker testi yaptırmalısınız.

Vitamin B12 Eksikliği

B12 vitamini sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlar. Ayak baş parmağındaki uyuşukluğun ana nedenlerinden biri de bir karıncalanma hissine yol açabilen B12 vitamini eksikliğidir. B12 eksikliğinizin olup olmadığını belirlemek için sağlık ocağında test yaptırabilirsiniz.

Kan Dolaşımının Engellenmesi

Ayak ve ayak parmaklarıyla sınırlı kan dolaşımı, ayak baş parmaklarında uyuşukluğa neden olabilir. Ayağınızı uzun süre sabit pozisyonda tutarken, otururken, ayakta dururken kan dolaşımını etkileyebilir bu da uyuşmuş hissi doğurur.

Dar Ayakkabı

Ayak baş parmağının uyuşukluğunun en fazla gözden kaçan nedeni ise uygunsuz ayakkabılar giyilmesidir. Dar ayakkabıların uzun süre düzenli olarak giyilmesi ayak parmağı üzerinde baskı yapıp karıncalanmaya ve uyuşmaya neden olabilir. Ayak baş parmağındaki uyuşmayı önlemek için, rahat olmayan ayakkabılar giymekten kaçınmalısınız. Ayak parmaklarını sıkan yüksek topuklu ayakkabılar uyuşukluğa neden olabilir.

Siyatik

Siyatik sinir, omurgadan başlayıp kalçanın içinden ve bacaktan geçen uzun bir sinirdir. Siyatik sinir, bacaktaki kas kontrolünden sorumludur ve bacak ve ayağın alt kısmında uyuşukluk hissi yapar. Siyatik sinir üzerinde baskı olduğunda veya sinir hasar gördüğünde ortaya çıkan belirtinin adı siyatiktir. Uzmanlara göre, disklerde kayma, dejeneratif disk hastalığı, pelvik yaralanma veya tümör sonucu hasar veya basınç oluşabilir. Siyatik, kalça, bacak, ayak ve ayak parmaklarında güçsüzlük ve uyuşukluğa neden olabilir. Siyatik başka bir durumun belirtisi olduğundan, tedavi altta yatan tıbbi durumu düzeltmeye odaklanır.

Pernisiyöz Anemi

Sağlıklı kırmızı kan hücreleri yapmak için vücudunuz yeterli miktarda mevcut olması için B12 vitamini gerektirir. Yeterince B12 olmadan, kırmızı kan hücrelerinin üretimi azalır, bu da pernisiyöz anemi denen bir duruma yol açar. Vitamin B12 yetersizliği pernisiyöz anemiye yol açar. Pernisiyöz aneminin yaygın olarak görülen belirtileri ise yorgunluk, halsizlik ve nefes darlığıdır. B12 vitamini sinir işlevinden sorumlu olduğu için, eksiklikler yaşandığında sinirsel hasara yol açabilir. Bu durum ayak baş parmağında karıncalanma ve uyuşma gibi anormal problemlere neden olur. Pernisiyöz anemi genellikle ömür boyu B12 enjeksiyonları ile tedavi edilebilir.

Ayak Baş Parmak Uyuşmasının Diğer Nedenleri

 • Bel fıtığı
 • Alkolizm
 • Guillain-Barré sendromu
 • Charcot-Marie-Tooth hastalığı
 • Kangren
 • Çoklu skleroz
 • Periferik arter hastalığı
 • Periferik vasküler hastalık
 • Raynaud hastalığı
 • Siyatik
 • Zona hastalığı
 • Omurilik yaralanması
 • Vaskülit veya kan damarlarının iltihabı

Ayak Baş Parmak Uyuşması Nasıl Geçer?

Ayak baş parmak uyuşmasından muzdaripseniz ilk yapmanız gereken bir Dahiliye doktoruna görünmek olmalıdır. Doktor sizden çeşitli testler isteyecek bu durumun neden kaynaklandığını tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

B12 vitamini

Ayak baş parmak uyuşmasının nedeni B12 vitamini eksikliği ise, B12 vitamini takviyesi gerekebilir. Ayak parmaklarınızdaki uyuşukluk ve karıncalanma hissini önlemek için B vitaminleri, özellikle B6 ve B12’de yüksek besinleri tüketmek önemlidir. Bu vitaminler, sağlıklı sinirlerin işleyişi için gereklidir ve eksikliğinde el, kol, parmak ve bacak gibi bazı vücut kısımlarında uyuşukluğa neden olabilir.  Beslenmenize B6 vitamini ve B12 vitamini içeren gıdaları ekleyin. Bazıları şunlardır: zenginleştirilmiş tahıllar, yumurta, avokado, muz, et, fasulye, balık, yulaf ezmesi, süt, peynir, yoğurt, fındık, tohum ve kuru meyveler. Günde 2 kez B vitamini takviyesi alabilirsiniz. Doğru dozaj ve takviye için doktorunuza danışın.

Egzersiz

Egzersiz, vücudun tüm bölgelerine kan dolaşımını ve oksijeni artırıp el ve ayaklarınız da dahil olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde uyuşma ve karıncalanma hissini önler. Dahası, düzenli egzersiz hareketliliği geliştirir ve birçok sağlık sorununu da önler. Sabahları 15 dakika boyunca basit ayak ve el egzersizleri yapın. Kan dolaşımını iyileştirmek için yürüyüş yapın, bisiklet sürün, koşun veya düzenli olarak yüzün.

Magnezyum Tüketimi

Vücuttaki magnezyum seviyesinin düşük olması, ayak başparmağındaki uyuşukluğun nedenlerinden biridir. Magnezyum sinir sisteminin düzgün çalışması ve vücutta daha iyi kan dolaşımı için vazgeçilmez bir mineraldir. Koyu yeşil sebzeler, fındık, tohum, yulaf ezmesi, fıstık ezmesi, balık, soya fasulyesi, avokado, muz, bitter çikolata ve az yağlı yoğurt gibi magnezyum açısından zengin besinler tüketin.Ayrıca günlük olarak 350 mg magnezyum takviyesi alabilirsiniz.

Sıcak Kompres

Uyuşma anında yapmanız gereken ilk şey etkilenen bölgeye sıcak kompres uygulamaktır. Bu yöntem uyuşmuş bölgeye kan akışını artırmaya yardımcı olacaktır. Dahası, bölgedeki kasları ve sinirleri rahatlatacaktır.

 • Bezi ılık suya daldırın.
 • Fazlalığı sıkın, ardından etkilenen bölgede 5 ila 7 dakika boyunca bunu bekletin.
 • Uyuşma geçene kadar bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.
 • Yahut sıcak su torbası da kullanabilirsiniz.

İngiliz tuzu

Ayak baş parmağı uyuşukluğundan kurtulmak için en yaygın doğal yöntemlerden biri ayakları ingiliz tuzunda bekletmektir. Magnezyum sülfat kristalleri vücutta magnezyum seviyesini yükseltmeye ve kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur. Yeterli kan dolaşımı uyuşukluğun azaltılmasına ve tekrarlanmasının önlenmesine yardımcı olur.

 • Ilık su ile dolu bir kapa yarım bardak ingiliz tuzu ekleyin.
 • Ayaklarınızı bu karışımda 10 dakika bekletin.
 • Bu yöntemi haftada birkaç kez tekrarlayın.

Not: Diyabet veya böbrek problemleri olan insanlar bu yöntemi uygulamamalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.