Saç Ekmeği Köy Yufkası Kalori Değeri Nedir

Yufka Ekmek Kaç Kalori Kilo Yapar mı Şişmanlatır mı

0 1.352

Yufka Ekmek Kaç Kalori Kilo Yapar mı Şişmanlatır mı?

Yufka, un, su ve tuz ile yapılan tavada veya tandırda pişirilerek yapılan bir ekmek çeşididir. Yufka ince olduğu için kalorisi düşük görülür ve kilo aldırmaz zannedilir. Ancak bu düşünce yanlıştır. Yarım yufkada 4 ekmeğe eşit kalori vardır. Bu nedenle abartmadan ve dengeli bir şekilde tüketmelidir, aşırıya kaçmamalıdır. Yoksa kilo almaya neden olur.

Yufka Kaç Kaloridir?

  • 1 adet yufka ekmeği 200 gramdır ve 628 kaloridir.
  • Küçük bir parça yufka ekmeği 25 gramdır ve 79 kaloridir
  • Çeyrek yufka ekmeği 45 gramdır ve 141 kaloridir.
  • 1 paket yufka ekmeği 900 gramdır ve 2826 kaloridir.

Yufka Ekmeği Yenilebilir mi Prof Dr Canan Karatay Cevaplıyor

Malumunuz olduğu üzere ünlü kardiyoloji uzmanı Canan Karatay, ekmek tüketimine şiddetle karşı çıkmaktadır. İşte Dr. Karatay ekmek hakkında şu bilgileri vermektedir;

Ekmek zararlı kalori içerir ve bu kalorilerin vücuda faydası yoktur. Tam tersine, çabucak acıkmaya sebep olur ve insülin direncini artırır. Tansiyon veya kalp rahatsızlığı olanlar, zayıflamaya çalışanlar, şeker sorunu yaşayanlar hazır besinlerden, unlu mamullerden kaçınmalıdır. Araştırmalara göre ekmek tüketmeyen insanlarda ürik asit, trigliserid ve kan şekeri oranları ideal seviyededir. Fakat burada kastedilen zararlı ekmeklerden uzak durmaktır. Yoksa Malatya ve Elazığ gibi şehirlerimizin geleneksel yufka ekmeği (tandır ekmeğini), yahut buna benzer sağlıklı ekmekler tüketilebilir. Tabii ki ölçüyü korumak şarttır. Doğal undan yapılan yufka ekmeğini yemenin bir sakıncası yoktur. Aslında yemeklerin yanında hiç ekmek tüketmemek daha iyidir ancak bu alışkanlığı kazanana kadar yufka ekmeğiyle idare edilebilir.

Yufka Ekmeği Nasıl Yapılır?

Yufka ekmeği öteki ekmek hamurlarından daha çok su içerir. Elle yoğurularak hazırlanır. Hamurun mayası, önceden mayalandırılan hamur yardımıyla elde edilir. Hamurdan yumruk kadar bezeler yapılır. İnce bir oklava, bir de ekmek tahtası kullanılarak açılır. (60 santim çapına gelene kadar, 1-2 mm kalınlığında açılmalıdır.) Bu sırada un serpiştirilir ve yapışması önlenir. Ardından hamur oklavaya sarılır ve kızgın sacda pişirilir. Bir tarafı piştiğinde öteki yüzü çevrilir. (Bunu yapmak için pişirgeç adı verilen geniş bir tahta kürekten yardım alınabilir.) Sacın altındaki ateşin alevli ve harlı olmasına özen gösterilmelidir. Yufkalar pişince beze sarılıp birkaç günde tüketilmelidir.

Diyet Yufka Ekmeği Tarifi

Malzemeler

  • 1,5 su bardağı su
  • Yarım çay kaşığı tuz
  • Aldığı kadar tam buğday unu

Kulak memesi kıvamına gelinceye kadar un ekleyin. Bütün malzemeyi yoğurun. Hazırladığınız hamurun üzerini kapatıp 30 dk dinlenmeye bırakın. Yumurta büyüklüğünde bezeler yaparak tavanın büyüklüğü kadar olacak şekilde oklavayla açın. Yağsız tavaya koyup pişirin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.