Süt Kanalları Nasıl Açılır Nasıl Genişletilir Süt Kanallarının Tıkanması

Memede Süt Düğümlenmesi Süt Kanalı Tıkanıklığı Nasıl Açılır

Boy Young Bottle Baby Plush Child People Milk
0 256

Süt Kanalı Tıkanıklığı Neden Olur, Nasıl Açılır?

Emziren annelerin emzirme döneminde yaşadıkları en büyük sorunlardan birisi süt kanallarının tıkanmasıdır. Süt kanalının tıkanması memede süt düğümlenmesi olarak da bilinir. Yaygın olarak görülen bu durum anneler için oldukça ağrılı olmaktadır.

Göğüslerde, sütü meme uçlarına taşıyan süt kanalları bulunur. Bu kanalların tıkanması, göğüste ağrı,şişlik ve kaşıntıya yol açmaktadır. Kanallardaki tıkanıklığı tedavi edilmediğinde mastite yani meme enfeksiyonuna da neden olabilmektedir.

Süt Kanalı Tıkanıklığı Neden Olur?

Göğüsteki süt dışarı tamamen çıkmadığına süt kanalları tıkanmaya başlar. Bu durum emziren annelerin çoğunda görülen bir durumdur. Süt kanallarının tıkanmasının birçok nedeni vardır:

  1. Göğüs boyutuna uymayan sütyen giymek
  2. Bebeği çok kısa veya fazla aralıklı emzirmek
  3. Stres
  4. Süt pompalarının yeterince çalışmaması
  5. Soğuk algınlığı veya virüs gibi hastalıklar
  6. Süt kanalı tıkanıklığı tedavi edilmediği zaman mastit enjeksiyonuna yol açmaktadır.

Süt Kanalı Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Süt kanalı tıkanıklığı belirtileri şunlardır:

  1. Göğüslerde ağrı
  2. Göğüslerde yumru (göğüs uçlarında)
  3. Yumru çevresinde kızarıklık
  4. Emzirme sonrasında memede ağrı ve hassasiyet

Süt Kanalı Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Süt kanalı tıkanıklığını tedavi etmenin en iyi yolu emzirmedir. Emzirme esnasında avuç içlerinizle göğüslerinize masaj yapın.  Masajı göğsünüzün uçlarından başlayarak dairesel hareketlerle aşağıya doğru yapınız.

Sıcak duş sonrasında ılık kompress uygulayın. Bunun için sıcak su torbası kullanabilirsiniz. Yahut temiz bir bezi ütüleyip bu bezi sıcak sıcak  göğüslerinize sarmayı deneyebilirsiniz. 

Göğüs uçlarınıza aşağıya doğru dairesel hareketlerle masaj yapın. Masaj tıkanıklığı açmak için en iyi yöntemdir. Masaj yaparken hindistancevizi yağı da kullanabilirsiniz, bu yağ cildi yalnızca nemlendirmekle kalmaz aynı zamanda tıkanıklıkları açmaya da yardımcı olur.

Göğüsler boşalana kadar bebeğinizi emzirin. Emzirmek de süt kanalı tıkanıklığını açmakta etkili rol oynar. Emziremiyorsanız süt pompası ile göğüslerinizi sağın. 

Eğer bebeği emzirmek göğüslerdeki sütü gidermekte yeterli olmuyorsa göğsünüzde kalan sütü süt pompası ile sağın.

Emzirme sonrasında göğüsteki iltihabını azaltmak için soğuk kompres uygulayın. Bunun için sıcak su torbası kullanabilirsiniz.

2 saatte bir bebeğinizi emzirin.

Sirke

Göğüslerde süt kanalı tıkanıklığı için sirke kullanabilirsiniz. Küçük bir pamuk üzerine biraz sirke damlatin ve bunu göğüs ucuna yerleştirip birkaç saat bekletin. Bu yöntem süt tıkanıklıklarını açmak için oldukça yardımcıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.