Emzirmeyi Bıraktıktan Sonra Göğüs Ağrısı Nasıl Geçer

Sütten Kesmek Sütten Kesince Göğüs Ağrısı Yapar mı

0 285

Emzirmeyi Bıraktıktan Sonra Göğüs Ağrısı Nasıl Geçer

Bazı emziren anneler emzirmeyi bıraktıktan sonra meme ağrısı sorunu ile karşılaşırlar. Ani sütten kesilme meme kanallarını tıkayıp mastit, meme ağrısı gibi sorunlara da yol açar. Bu nedenle emziren annelerin kademeli olarak bebeği sütten kesmeleri önerilir. Ani sütten kesmek hem bebek hem de anne için sağlık sorunlarına neden olabilir. Bazen, göğüsler kademeli kesimde bile süt üretmeye devam eder ve bu da ağrıya neden olabilir. Ancak, bu ağrı genellikle zamanla azalır ve kaybolur. Makalemizde anne sütünü kestikten sonra meydana gelen ağrıya doğal çözümleri bildireceğiz.

Sütten Kesince Ortaya Çıkan Göğüs Ağrısı Nasıl Geçer?

Sıcak Su İle Banyo Yapın

Ilık-sıcak arası bir su ile duş almak veya küveti sıcak su ile doldurup bu suda bir müddet durmak, göğüste biriken süt akışını kolaylaştırmaya yardımcı olarak şişmeyi ve ağrıyı geçirmekte etkili rol oynar.

Sıcak Kompres

Sıcak kompres uygulamak da meme kanallarındaki tıkanıklığı giderip memedeki ağrıyı geçirmeye yardımcı olabilir. Sıcak su torbasını sıcak su ile doldurun ve bunu göğüslerinize tutun. Sıcak su torbanız yoksa temiz bir bezi mesela eski atleti ütüleyip bunu göğüslerinize sarın.

Soğuk Kompres Yapın

Sıcak kompres de olduğu gibi soğuk kompres de süt kesme sonrası memede oluşan ağrıya iyi gelecektir. Buzluktan buz küplerini çıkarın bunları temiz bir beze sarıp göğüslerinize tutun. Yahut sıcak su torbasını buzdolaptan çıkaracağınız soğuk su ile doldurup bunları göğsünüze tutun.

Lahana Yaprağı Kullanın

Lahana yaprakları da anne sütünü kestikten sonra memede ortaya çıkan ağrıya bitkisel çözüm olabilir. Lahana yapraklarını buzdolabına veya buzluğa koyun. Yapraklar soğuduğunda bunları göğüslerinize sarıp südyeninizi giyin. Yapraklar ısındıkça onları çıkarın, yerine buzdolaptan aldığınız soğuk lahana yapraklarını kullanın.

İlaç Kullanın

Göğüslerdeki ağrıyı ve şişliği azaltmak için asetaminofen veya ibuprofen gibi güvenilir ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Ancak, herhangi bir ilaç almadan önce doktorunuza danışmanız iyi olur.

Göğsünüzü Sağın

Göğsünüz süt doldukça göğsünüzü sağmak da memedeki ağrıyı rahatlatır, memede süt birikmesini önler.

Taze Nane

Memeden sütün çekilmesi için, sütten şişen memeyi indirmek, ağrısını kesmek için taze nane kullanabilirsiniz. Buzdolabına nane koyun soğusun. Buzdolaptan naneyi çıkarıp ikiye bölün. İki göğsünüze sütyenin içine olmak kaydıyla eşit şekilde naneleri yayın. Vücut ısısı ile naneler ısındıkça bunları buzdolaptaki diğer soğuk naneler ile değiştirin. 2-3 gün içinde süt geri çekilecektir.

Sütten Kesen İlaç Kullanın

Eczanelerde bebeği sütten kesen ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar göğsünüzde süt birikmesini önler ve göğüsteki ağrıyı alır. Bu ilaçların isimleri; Parlodex, Dostinex ve Dopergindir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.