Tavuk Göğsü Kaç Kaloridir Zayıflamaya ve Sağlığa Faydaları

200 Gr Tavuk Göğsü Kaç Protein ve Kaç Kalori İçerir

0 21

Tavuk Göğsü Kaç Gram Protein ve Kaç Kalori İçerir

Tavuk göğsü hem lezzetli hem de faydalı bir besindir. Tavuk göğsünün en önemli özelliklerinden biri de kalorisinin çok da yüksek olmamasıdır. Fırında, ocakta pişirilerek veya ızgarada pişirilerek yenebilir.  Tavuk göğsü yüksek besin içeriği nispeten düşük kalorisi ile diyet listelerinde sıklıkla yer alır. Tavuk göğsü tavuğun en yağsız kısmıdır.

Tavuk Göğsü Kaç Kaloridir?

 • 100 gram tavuk göğsü 165 kaloridir
 • 200 gram tavuk göğsü ise 330 kaloridir. 63 gram protein, 0 gram karbonhidrat ve 7.2 gram yağ içerir.
 • 100 gr tavuk göğsü tatlısı ise 79 kaloridir. 32 gram da protein içerir.

Diyetisyen Emre Uzun 85 gram derisiz tavuk göğsünün 140 kalori olduğunu bildirmektedir.

Tavuk Göğsünün Zayıflamaya ve Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 • Tavuk gibi kümes hayvanları, mükemmel bir yağsız protein kaynağıdır. Tavuk göğsü ayrıca iyi bir B vitamini, D vitamini, kalsiyum, demir, çinko ve eser miktarda A ve C vitamini kaynağıdır.
 • Tavuk göğsü kilo vermek için yardımcı harika besinlerdendir, bu yüzden çoğunlukla diyet listelerinde yer alır ve kilo verme amacıyla tavsiye edilir. Kilo verme diyet planı, kilo vermede etkili olan yüksek protein yönünden zengin gıdalardan oluşur. Tavuk göğsü protein açısından zengin olduğu için midenizi tok tutar ve kilo vermekte etkili rol oynar
 • Tavuk göğsü, mineraller ve vitaminlerle dolu bir besindir. Katarakt ve farklı cilt rahatsızlıkları gibi sorunların önlenmesinde faydalı olan B vitamini içerir, halsizliğin giderilmesine yardımcı olur, bağışıklığı güçlendirir, sindirimi düzenler, kalp rahatsızlıklarını ve yüksek kolesterolü önler.
 • Tavuk göğsünde, kırmızı ete kıyasla iki ila üç kat daha fazla çoklu doymamış yağ ve tekli doymamış yağ içerir –tüm bunlar kırmızı ette bulunan yağlara göre daha sağlıklı yağlardır. Tavuk göğsünde ayrıca toplam karbonhidrat sayısı 0’dır, trans yağ içermez ve sodyum oranı düşüktür.
 • Tavuk göğsü çok iyi bir selenyum , fosfor, B6 vitamini ve niasin kaynağıdır .
 • Tavuk göğsü derisiz ve kemiksizdir, protein açısından yüksektir, bu da onu kilo kontrolü için mükemmel kılar.
 • Tavuk göğsü, metabolik hücresel reaksiyonları ve enzimleri destekleyen B6 vitamini içerir, bu da tavuk göğsü tüketmenin kan damarlarınızın sağlığını koruyacağı anlamına gelir. Aynı zamanda enerji seviyenizi yüksek tutar ve metabolizmayı hızlandırır, böylece vücudunuz daha fazla kalori yakabilir.
 • Tavuk göğsü tüketiminin kan basıncını düzenlemede faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Hipertansiyondan muzdarip insanlar güvenle tavuk göğsü tüketebilirler.
 • Çalışmalar, tavuk göğsü yemenin kanser, özellikle de kolon kanseri riskini azaltabileceğini göstermiştir. Kırmızı ete kıyasla tavuk göğsünü daha sık tüketmek kanser riskini belli bir düzeye kadar düşürebilir.
 • Kırmızı ette bulunan kolesterol ve doymuş yağ miktarı, tavuk göğsü ile karşılaştırıldığında nispeten çok yüksektir. Tavuk göğsü yemek, yüksek kolesterol ve farklı kalp hastalıkları riskini azaltabilir.
 • Tavuk göğsü, vücudunuzu anında rahatlatan triptofan olarak bilinen amino asitler açısından zengindir. Depresyonda, üzgün hissediyorsanız veya acı çekiyorsanız, tavuk göğsü yemek beyninizin serotonin seviyelerini artıracak ve böylece ruh halinizi iyileştirecek ve stresi ortadan kaldıracaktır.
 • Tavuk göğsündeki yüksek protein içeriği, kemik kaybını azaltmaya yardımcı olur. Günlük protein alımınızın yarısını karşılamada 100 gram tavuk göğsü tüketmeniz yeterli olacaktır. Tavuk göğsünde bulunan fosfor kemiklerinizi, dişlerinizi ve merkezi sinir sisteminizi güçlü tutmanıza yardımcı olacaktır.
 • Tavuk göğsü iyi bir yağsız protein kaynağıdır. Et yiyen insanlar için, tavuk tüketmek vücudunuzun protein ihtiyacının bir kısmını çok fazla yağ tüketmeden karşılamanın harika bir yoludur. Protein, vücudunuzun kas kütlesini korumasına ve ayrıca düzenli bir antrenman programı ile birlikte kas oluşturmaya yardımcı olur. Proteinli gıdalar tüketmek, kendinizi tok hissetmenize, bu da iştahı kesmeye ve aşırı yemeyi önlemeye yardımcı olabilir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.