Yarım Ekmek Döner Ve Tombik Döner Kaç Kalori?

Et Döner Kaç Kalori Eder Kilo Yapar mı?

0 57

Yarım Ekmek Döner Ve Tombik Döner Kaç Kalori?

Türk mutfağı denince akla gelen ilk lezzetlerden biri de döner kebaptır. Kısaca döner olarak adlandırılan bu ürün, beğeniyle tüketilir. Et döner yapılırken etler çeşit çeşit baharatlarla ve biraz da içyağı ile güzelce marine edilir ve inceltilir. Ardından bu et parçaları, teker teker şişe dizilir. Daha sonra odun ateşinde dik olarak iyice pişirilir. Böylece tadına doyum olmayan bir et döner hazırlanmış olur.

Et dönerin kalorisinin ne olduğu kilosunu muhafaza etmek isteyenlerin en çok merak ettiği şeylerdendir. Makalemizde bu hususta bilgi alabilirsiniz.

Diyette Et Döner Yenir mi? Uzman Diyetisyen Nazlı Deniz Ayyıldız Atak Anlatıyor

Kilo vermeye çalışıyorsanız, et dönerden mümkün olduğunca uzak durmanız faydalı olacaktır. Zira et döner, başka et ürünlerine göre daha fazla yağ içermektedir. Fakat bunu söylerken, “Hiçbir fast-food ürünü yemeyin.” demek istemiyoruz. Diyet yaparken ayda birkaç kez döner yemekte serbestsiniz, ancak yanında lavaş, patates kızartması veya pilav yememelisiniz.

Kalori olarak bakıldığında 1 adet lavaş, 3 dilim ekmek demektir. Bu sebeple et dönerin dürüm şeklinde değil porsiyon halinde tüketilmesi daha uygundur.

Et Döner Kaç Kalori Eder?

Döner, Türk mutfağına özgü yöresel yemeklerin başında gelir. Özellikle et sevenler döneri daha çok tüketmektedir.

Dönerin gramı 2 kaloridir. Ekmeksiz et döner kalorisi yaklaşık 200 kaloridir

1 porsiyon et döneri yanında ekmek yemeden tüketirseniz çok fazla kalori almazsınız. Düşük kalorili olmasına rağmen et dönerin karbonhidrat ve protein oranı yüksektir.

Ekmek arası döner ise daha fazla kalori barındırmaktadır. 100 gram et döner, ekmek arası olarak tüketildiğinde 500 kalori alınmış olur.

Tombik et döner, ekmek arası dönerden daha az kaloriye sahiptir. Tombik dönerin yapımında pita ekmeği kullanılmaktadır. Takribi 300-320 kalori bulunduran tombik döner, salata ve ayran ile beraber doyurucu bir menü oluşturur. Tombik dönerin içerisine sos eklerken dikkatli olunmalıdır. Ketçap ve mayonez gibi sosların yüksek kalorili olduğu unutulmamalıdır.

Et dönerin doğru bir şekilde hazırlanması ve pişirilmesi gerekir. Hem vücudumuza yararlı olması hem de damak zevkimize hitap etmesi buna bağlıdır. Et döner porsiyon olarak değil de dürüm veya ekmek arası olarak tercih edilirse alınan kalori de artacaktır. Eğer kilonuzu kontrol altında tutmak istiyorsanız et döneri ölçülü tüketmeniz şarttır.

Döner yemeye bayılıyor ve bu lezzete asla karşı koyamıyorsanız, haftada 1 kez ayran ile birlikte yiyebilirsiniz. Ardından spor yapmayı ihmal etmeyiniz. Ayrıca tercihinizi az yağlı dönerden yana kullanmanız sağlık açısından daha iyidir. Dönerin yağ oranı yapıldığı yere göre değişmekte, kimileri bol yağlı et kullanırken, kimileri de dönerin içine az yağlı et koymaktadır.

Et Döner Kilo Yapar mı?

1 porsiyon et dönerde 478 kalori bulunmaktadır. Bu, aşırı bir oran değildir ancak çok az olduğu da söylenemez. Diyetteyseniz fakat canınız döner çekiyorsa azar azar olmak şartıyla yiyebilirsiniz. Döner orta kalorilidir ve bu nedenle zayıflama sürecinde olanların döner yerken porsiyonu küçük tutması önerilir. Yani dolu dolu koca bir porsiyon döner yerine daha az yiyebilirsiniz. Şayet diyet yaparken 1 porsiyon et döner yediyseniz kilo almamak için mutlaka yürüyüşe çıkmanızı tavsiye ederiz. Et döneri kontrolsüz olarak tüketirseniz elbette kilo yapacaktır. Zaten her yiyecek, aşırı tüketilirse kilo almaya sebebiyet verir. Bundan dolayı mideyi tıka basa doldurmamak en sağlıklı yoldur. Kısaca, 1 porsiyon et döner çok fazla ve sık sık olmamak şartıyla yenirse kilo yapmaz, ancak devamlı tüketilirse kilo yapacağı aşikardır.

Et dönerin malzemesi yoğundur ve bol et ile yapılmaktadır. Yanında yediğimiz lavaş ise 4 adet ince dilimlenmiş ekmeğe eşit miktarda kalori içerir. Yüksek kalorili olduğundan formunu korumak isteyenler sık aralıklarla et döner yememelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.