Yer Fıstığı Kaç Kalori Besin Değeri ve Protein Oranı Nedir Kilo Aldırır mı

Kabuklu Fıstık Kabuklu Yer Fıstığı Kaç Kalori Kilo Yapar mı

0 9

1 Adet Kabuklu Fıstık(Yer Fıstığı) Kaç Kalori 

Kabuklu fıstık olarak da bilinen yer fıstığı en çok sevilen kuruyemişlerdendir. Ancak kalorisi çok yüksek olduğundan sık sık ve çok miktarda tüketilmesi kısa sürede kilo almanıza neden olacaktır.

Kabuklu Fıstık (Yer Fıstığı) Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Asena Ebru Saç 100 gram kabuklu fıstığın 578 kalori olduğunu bildirmektedir. 1 adet kabuklu fıstık 11 kaloridir. 1 kase kabuklu fıstık 305 kaloridir.1 su bardağı kabuklu fıstık 863 kaloridir. Günlük kalori ihtiyacının kadınlar 1800-2000, erkeklerde ise 2000-2500 olduğunu düşündüğünde kabuklu fıstığın yani yer fıstığının ne kadar yüksek kalorili olduğunu anlayabiliriz.

Kabuklu Fıstık (Yer Fıstığı) Kilo Yapar mı?

Diyetisyen Asena Ebru Saç bu konuda şu bilgileri vermektedir;

Yer fıstığı bol miktarda kalori ve yağ içerir. Bu yüzden kilo aldırdığı düşünülebilir; fakat kararında tüketilirse yer fıstığı zayıflamaya destek olur ve formda kalmayı sağlar. Gözlemsel araştırmalardan elde edilen veriler; yağ ve kalori zengini yer fıstığının ideal miktarda tüketilmesi koşuluyla kilo aldırmadığını ortaya koymaktadır. Tam tersine yer fıstığının kontrollü bir şekilde tüketilmesi kilo vermeye, ideal kiloda kalmaya ve obeziteden korunmaya fayda sağlar. Bir grup kadın üzerinde bununla ilgili bir çalışma yapılmış; normal diyet programında yağ grubu besinler tüketmeyi bırakıp onlara alternatif olarak yer fıstığı tüketen kadınların 6 ayda 3 kilo verdiği tespit edilmiştir. Kısaca yer fıstığı kilo vermeyi kolaylaştırır. Çünkü bu besin sağlıklı yağlar içerir ve uzun süre tok tutar. Böylece günlük kalori ihtiyacından fazla kalori alınmasını engeller. Tekli doymamış yağ asitleri ve protein açısından güçlü bir kaynak olan yer fıstığı vücuda enerji verir.

Ayrıca çözünmez lifler de ihtiva eden yer fıstığı bağırsakları düzene sokar.

Günde Kaç Tane Kabuklu Fıstık Yenebilir?

Diyetisyen Asena Ebru Saç bu konuda şu bilgileri vermektedir;

Kişinin ne kadar yer fıstığı tüketebileceği; kilo, boy, yaş, metabolizma hızı ve günlük diyette tüketilen yağ miktarı gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Fakat çoğunlukla her gün 8-10 adet tane yer fıstığı tüketmek yeterli olmaktadır.

Kabuklu Fıstık (Yer Fıstığının) Sağlığa Faydaları

  • Yer fıstığı protein yönünden zengindir ve enerjisinin %25’i proteinden gelmektedir. Öte yandan; folat, niasin, biotin, E vitamini, bakır, magnezyum, fosfor, tiamin ve manganez gibi pek çok vitamin ve mineral de yer fıstığının içerisinde bolca bulunur.
  • Yer fıstığı düşük oranda karbonhidrat içerir. Toplam ağırlığının yalnızca %13-16’sını karbonhidrat oluşturmaktadır. Bu nedenle düşük karbonhidrat diyetleri için uygun bir besindir.
  • Yer fıstığı bol kalorili bir besin olduğu için vücudun enerji düzeyini bir hayli yükseltir.
  • Yer fıstığının yararları arasında öne çıkan en önemli şeylerden biri zayıflamaya destek olmasıdır. Protein deposu olan yer fıstığı son derece besleyicidir.Proteinli gıdaların zayıflamaya yardımcı olduğu bilimsel olarak da ispatlanmıştır.
  • İyi kolesterolü yükseltir, kötü kolesterolü düşürür, kalp hastalıklarına karşı koruyucudur.
  • Polifenolik asitler içeren yer fıstığı kalp sağlığının olduğu kadar sinir sisteminin de dostudur.
  • İhtiva ettiği E vitaminiyle cilt sağlığını destekler. Ultraviyole ışınlarının cilde zarar vermesini önler.
  • Saç dökülmesine engel olur, saçları yumuşatır ve ışıltılı bir görünüm verir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.