Yerleşme Kanaması Üstüne Görme Kaç Gün Sürer Rengi Ne Adete Kaç Gün Kala Olur

Yerleşme Kanaması İlişkiden Kaç Gün Sonra Ne Zaman Olur Ağrılı Olur mu

15 85.876

Gebelikte Yerleşme Kanaması Kaçıncı  Haftada Olur, Yerleşme Kanamasından Kaç Gün Sonra Test Yapılır?

Üstüne görme ve implantasyon kanaması olarak da bilinen yerleşme kanaması, hamileliğin oluşmasından kısa bir süre sonra rahime fetüsün yerleşmesi ile meydana gelen, kadının vajinasından gelen kanamaya denir . Yerleşme kanaması için kısaca, hamileliğin erken dönemlerinde döllenmiş yumurtanın rahime tutunması sonucunda ortaya çıkan vajinal kanama da denilebilir. Hamilelik boyunca bazı kadınlarda kanama meydana gelebilir, hamile kadın bu kanamayı adet kanaması zannedebilirler. Ancak aslında bu kanamalar adet kanaması değil yerleşme kanamasıdır. Çünkü gebelikle döneminde adet görülemez.

Yerleşme Kanaması İle İlgili Soru ve Cevaplar:

Sual: İlişkiden maksimum kaç gün sonra yerleşme kanaması görülür örneğin ilişkiden 24 gün sonra görülen kanama yerleşme kanaması olabilir mi?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Erkut Harmancılar’ın cevabı: ( İlişkiden 8 ila 11 gün sonra yerleşme kanaması görülür. İlişkiden 24 gün sonra artık nerdeyse bebeğin kalp atımının başlıyacağı dönemdir, yerleşme çoktan bitmiştir. Yani ilişkiden 24 gün sonra olan kanama yerleşme kanaması değildir.)

Sual: Yerleşme kanaması nedir, kaç kere olur, regl ile arasındaki farklar nedir döllenmeden kaç gün sonra olur ve kaç kere olur?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Erkan Akan’ın cevabı: ( Yerleşme kanaması genelde adetten 5-6 gün önce hafif lekelenme şeklinde olur.1-2 gün sürer. Ortalama gebeliklerin yarısında görülür.)

Sual: Yerleşme kanamasından kaç gün sonra test yapılmalı ?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Erkut Harmancılar’ın cevabı: (İlişkiden 14 gün sonra yapılan kanda gebelik testi ( hcg ölçümü), kesin sonuç verir)

Sual: Yerleşme kanaması ilişkiden kaç gün sonra olur ilişkiden 1 ay sonra görülen kanamanın yerleşme kanaması olma ihtimali var mı?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Sevim Turhan’ın cevabı: (İlişkiden 10-12 sonra yerleşme kanaması meydana gelebilir. 1 sonra olmaz, büyük ihtimal adet kanamasıdır.)

Sual: Yerleşme kanaması ilişkiden kaç gün sonra olur ne kadar sure ile kanar ve ne şekilde ne renkte kanama olur?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Yeşim Yerçok’un cevabı: (Yerleşme kanaması denilen durumda bir kaç gün adet gecikmesi yaşanır, ardından pek adet kanamasına benzemeyen lekelenme veya az az kanama şeklinde kanama görülür.)

Sual: Gebelikte yerleşme kanaması kaçıncı haftada olur?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. İsmail Çepni’nin cevabı: (Implantasyon kanaması hamile kaldıktan bir hafta sonra gerçekleşir.)

Sual: Yerleşme kanaması adetten kaç gün sonra görülür, 35 gün sonra gelebilir?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Ayşe Darama’nın cevabı: (Merhaba yerleşme kanaması adetten 15/20 gün sonra görülebilir, 35 gün sonra olmaz,  35 gün sonra gelen adet kanıdır.)

Sual:Hocam yerleşme kanaması kaç gün sürer? Normalde adetimden önce mutlaka kahverengi lekelenme görüyorum bu lekelenme 5-6 gün sürüyor ve normal adet kanaması şeklinde devam ediyor. Bu sefer gene lekelenme var ancak çok erken başladı ve hala adet olmadım 7 gündür devam ediyor. Zaman zaman çamaşırım lekeleniyor fakat genelde peçete üzerinde koyu bir kıvamda görüyorum.zaman zaman içinde siyahımsı pıhtı parçacıkları oluyor.Bu implantasyon kanaması olabilirmi. Adet bitiminden 10 gün sonra başladı?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Yeşim Yerçok’un cevabı: (Yerleşme kanaması genel olarak 1-2 gün lekelenme tarzında kendini gösterir, ancak yaşadığınız durum da normal bir durum değil, hormonal düzensizlikle ilgili olabileceği gibi gebelik olasılığı da var.)

Sual: 5 gün önce kırmızı renkli ve pıhtılı bir kanamam oldu adet dönemimdi ancak normalde oldugundan biraz daha azdı bu kanama yerleşme kanaması olabilir mi?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Seval Taşdemir’in cevabı: (Hamilelik şüphesinde kanda gebelik testi yaptırırsanız ancak durum netleşir. eğer test yüksek ise sorun yok gebesiniz ama gebelik yoksa ve adet kanaması normalden çok daha az geldiyse bir doktor kontrolü gerekebilir.)

Sual: 8 aylık evliyim ve gebelikten şüpheleniyorum. Adetim bugün itibariyle 6 gün gecikti. Ve benden pembemsi bir kanama geldi. Az bir miktar geliyor. Her neyse adet gecikmemin ilk gününde idrar testi yapmıştım ama negatif çıktı. Ama hamile olduğumdan çok eminim hiç olmayan belirtilerim vardı. Sağlık ocağına gittim ve oradaki hemşire 1 günlük hamile olsanız bile testte çıkardı dedi. Ama geç döllenme olmuş olabilir mi? Bu bahsettiğim kanama yerleşme kanaması olabilir mi ve öyleyse bana biraz bilgi verir misiniz?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Erbil Doğan’ın cevabı: (Yerleşme kanaması olabilir. İdrar testleri bazen gebeliği göstermeyebilir. kesin emin olmak için kanda gebelik testi yaptırmalısınız )

 Not: Doktorsitesi kaynak olarak hazırlanmıştır.

15 Yorumlar
 1. Anonim diyor

  Iyi aksamlariniz olsun benim 1 haftadir belim kasiklarim ağrıyor hamilelik belirteleri olurmu 25 nisan 2018 yaptık bide 28 nisanda yaptik 1 haftadir belim cok ağrıyor hamilelik belirteleri varmi

  1. SelmaSultan diyor

   Evet efendim hamilelik belirtisi ancak sağlık ocağından ücretsiz test yaptırıp kesin sonucu öğrenebilirsiniz

 2. hh diyor

  Adetim geçeli 8 gün oldu ve benden bu sabah pembe si bir damla kan geldi acaba hamilemiyim

  1. SelmaSultan diyor

   Efendim sağlık ocağından ücretsiz gebelik testi alıp gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

 3. dilek diyor

  yumurtlama gunumden sonra 13 günüm bugün az bir kanama var leke gibi acaba yerlesme kanamasi mi yoksa erkenmi adet oluyorum

 4. Esma diyor

  Iliski sonrasi ertesi gun hapi ictim adetim olmasi gereken tarihte oldu. Lakin 3 gun surdu ilk gun yogun sekilde azalarak devam etti. Adetimi iliskiden 22 gun sonra oldum. Bu yerlesme kanamasi midir?

 5. Çaresiz diyor

  İyi günler benim regl günüme daha 12 gün var ama kahverengi bir kanamam oldu çok az ilişkimizinde 10.günü bebek yerleşmesi olabilir mi

 6. Derya diyor

  Merhaba ben adetim 28gunde bir oluyorum bu gün adetim 4 gün gecikti ve normal olmam gereken adet gününden bir gün önce Sivaşi şeklinde pembemsi bir akıntı geldi yani eğer yerleşme kanaması ise 5 gün once yerleşmiş oluyor yani test yapsam çıkar mi

 7. Ayse diyor

  Merhabalar ben düzenli şekilde regl gören biriyim reglim 7 eylül de bitti ve 11 gun sonra yani 18 eylül de pembe renkte bir akıntı geldi sadece 1 gün sürdü.o gün yumurtlama günüme denk geliyor.kasıklarımda batma ve alt karın ağrısı yaşıyorum ve vücut ısımda arttı.daha önce böyle birşey hiç olmamıştı yaşadığım yerleşme kanaması mıdır acaba?

 8. Pelin diyor

  Geçen ay ayın 16 sından 21 ine kadar normal adetim oldu 10 gün sonra yani ayın 30 ve 31 inde iki gün tekrar kanamam oldu bu ayın 27 sinde tekrar adetim oldu ilk gün pek olmadı nerdeyse ped hiç dolmadı ama iki gündür çok kanamam var sizce neden olabilir ???

 9. Anonim1 diyor

  İlişki olmadı ama vajina girişine sperm gelme şüphesi var ve bu durumdan 8 gün sonra koyu kahve bi kan geldi ve adetime henüz 13 gün var gelen kanama yerleşme kanaması mıdır?

 10. Meltem diyor

  Merhaba ben ilişkiden 13 gün sonra kanamam oldu 3 gün sürdü ve kesildi bu ne olabilir.?

 11. Meltem diyor

  Merhaba ilişkiden 13 gün sonra kanamam oldu ve 3 gün sürdü sizce ne olabilir

 12. Eda diyor

  Merhabalar.
  Adetime 7 gün var daha fakat bugün bir akıntım oldu koyu renkli bu yerleşme kanaması olabilirmi acaba bilgi verirseniz sevinirim ?

 13. berrin diyor

  Hocam merhabalar, 1 Mayıs ta regl oldum bitiminden sonrasında 19 Mayısta kasıklarımdan alta doğru kramp ve sancım oldu 1-2 saat sonrasında geçti, arkasından 21 Mayısta lekelenme oldu önce pembemsi daha sonra kahverengi gibiydi az miktarda geliyor ara ara, çok ağrılı regl dönemim olur normalde ama bu sefer öyle bir ağrım sancım yok kasıklarımda hafif rahatsız edici bir durum var sadece. Adet döngüm 34 gün. Acaba hamilelik varmıdır ve ne zaman test yapmalıyım araştırdım kanama bittikten 3-4 gün sonrası için normal deniliyor. Cevabınız için teşekkür ederim şimdiden.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.