Zayıflatan Keçiboynuzu Kürü Nasıl Hazırlanır?

Keçiboynuzu Kaç Kaloridir Kilo Aldırır mı Zayıflatır mı?

0 31

Keçiboynuzu Kaç Kaloridir Kilo Aldırır mı Zayıflatır mı?

1 Adet Keçiboynuzu Kaç Kaloridir Zayıflatır mı?

Keçiboynuzu; Akdeniz bölgesinde yetişen ağaç türlerinden biridir. Meyvesi Hem bakla hem de fasulyeye benzemektedir. Bağırsakları harekete geçirdiğinden, kilo vermeye büyük katkı sağlamaktadır.

Keçiboynuzu Kaç Kaloridir?

 • 1 adet mini keçiboynuzu 6 gramdır ve 14 kaloridir
 • Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım 1 adet orta/büyük boy keçiboynuzunun yaklaşık 31 kalori olduğunu bildirmektedir.
 • Bir kase keçiboynuzu ununda yaklaşık 229 kalori bulunur ve 103 grama karşılık gelir.

Keçiboynuzunun Zayıflamaya Faydaları Nelerdir?

100 gram keçiboynuzu ortalama 40 gram lif içerir. Bu miktar, günlük lif ihtiyacından daha yüksektir. Keçiboynuzu ve buna benzer lifli gıdalar, tok tutar, bağırsak sağlığını korur, yağ emilimini azaltarak zayıflamayı destekler.

Keçiboynuzu gibi lif içeriği yüksek besinler bağırsakları çalıştırır, uzun süre tok tutup kilo vermeye yardımcı olurlar.

Keçiboynuzu kan şekerini dengeler, böylece açlık krizlerini,tatlı krizlerini önler.

Keçiboynuzunun kalorisi çok yüksek değildir, dengeli ve dikkatli tüketildiğinde kilo aldırmaz,hatta zayıflamaya yardımcı bile olabilir.

2-3 adet çiğ keçiboynuzunu, öğünlerinizden 1 saat önce tüketerek uzun süre tok kalabilirsiniz. Olgun keçiboynuzu ağızda uzun uzun çiğnenerek ve daima çiğ halde tüketilmelidir.

Keçiboynuzu ağızda uzun müddet çiğnenen bir meyvedir. Bu yüzden ağzınız yorulabilir fakat iştahınız da azalır. Yani, keçiboynuzunu aç karna tüketmek, tokluk hissi verir, daha geç acıkmayı sağlar. Öte yandan keçiboynuzu çayı da son derece faydalıdır. Yemeklerin 1 ila 1 buçuk saat öncesinden keçiboynuzu tüketmek yemek yeme isteğini baskılar ve daha fazla tok tutar.

Dr. Ümit Aktaş’dan Zayıflatan Keçiboynuzu Kürü

Siz de “Karantina sürecinde maalesef ipin ucunu kaçırdım. Evde kalmak bana yaramadı.”; “Oldum olası bir türlü zayıflayamıyorum. Su içsem yarıyor.” gibi serzenişlerde bulunuyor musunuz? Öyleyse keçiboynuzu kürüyle hem kan şekerinizi düzenleyebilir hem de kilo verme sürecinizi hızlandırabilirsiniz. İşte, adım adım keçiboynuzu ile zayıflama yöntemi:

Malzemeler

 • 2 tatlı kaşığı Keçiboynuzu tozu
 • 1 su bardağı ılık keçi Sütü

Yapılışı

Organik ürünlerin satıldığı yerlerden keçiboynuzu tozu alabilirsiniz fakat hazır olarak almayı değil de, evde kendiniz hazırlamanızı öneririm. Keçiboynuzunu her kuruyemişçide rahatlıkla bulabilirsiniz. Aldığınız keçiboynuzunu küçük parçalara bölün. (Çekirdeklerini çıkarmayın.) Bir kahve değirmeninde öğüterek toz haline getirin. Sıcak haldeki 1 bardak keçi sütüne keçiboynuzu tozundan iki tatlı kaşığı ekleyin. İyice karıştırarak tozun erimesini sağlayın. Her sabah kahvaltısında ve her gece uyumadan 1 saat önce soğutmadan tüketin. Laktoz intoleransınız varsa süt içmeniz doğru değildir.

Keçiboynuzunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzu vücut sağlığı için gerekli olan çeşitli besin maddeleri içerir. Keçiboynuzu neye iyi gelir? sorusuna cevap vermek bir hayli uzun sürecektir. Çünkü bu bitki, hastalıklara karşı oldukça şifalıdır. Keçiboynuzunun yararları konusunda özet olarak şunları söyleyebiliriz:

 • Bol miktarda sodyum, karbonhidrat ve yağ barındırır. Öte yandan magnezyum, potasyum ve selenyum gibi birçok mineral ve elementleri de ihtiva eder. Bundan dolayı sağlığın korunmasında ve hastalıkların tedavisinde etkilidir. Sağlıklı beslenmek isteyenler keçiboynuzu tüketmeyi ihmal etmemelidir. Üstelik keçiboynuzu, diyetisyenler tarafından da sıklıkla önerilmektedir.
 • Sperm sayısının artmasına yardımcı olur. Aktif sperm sayısının azlığı nedeniyle çocuk sahibi olma ihtimali düşük olan baba adayları, keçiboynuzu kürü uygulamalıdır. Bu kürü deneyenler sperm sayılarındaki artışla birlikte baba olma hayallerine daha da yaklaşacaklardır.
 • Keçiboynuzunda A, B, E vitaminleriyle potasyum, fosfor ve kalsiyum mineralleri yoğun olarak bulunur.
 • Vücudu hastalıklara karşı dayanıklı hale getirir.
 • Göğsü yumuşatır, balgam söktürür, bronşları açarak daha rahat nefes almayı sağlar. Özellikle sigara kullananlar için önerilir. Nefes darlığına çok iyi gelmektedir.
 • Çocuklarda ve yetişkinlerde görülen ishal probleminin tedavisi için keçiboynuzundan yararlanılabilir. 15-20 gram tüketilmesi yeterlidir ve ishalin kesilmesini sağlayacaktır.
 • Kalsiyum ve fosfor içeriğiyle kemik erimesi (osteoporoz) için faydalıdır.
 • En müzmin hastalıklardan biri olan akciğer kanserine yakalanma riski, keçiboynuzu tüketimiyle %90 oranında azaltılabilir.
 • Keçiboynuzu iktidarsızlık sorunundan kurtarır. Bu durumu yaşayan erkekler keçiboynuzu kürü sayesinde cinsel sağlığını geri kazanabilir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.