1 Adet Kırmızı Erik Kalorisi Ne Kadar Kilo Aldırır mı

Kırmızı Erik Kaç Kalori Eder Sağlığa Faydaları Nelerdir

0 11

1 Adet Kırmızı Erik Kaç Kalori?

Kırmızı erik yüksek lif içeriği sayesinde kabızlığı giderir, bağırsakları çalıştırır ve zayıflamaya yardımcı olur. Üstelik kırmızı eriğin kalorisi çok da düşüktür.

Kırmızı Eriğin Kalorisi Nedir?

Bir tane büyük boy kırmızı erikte 24, orta boy erikte 20  ve küçük boy erikte ise 14 kcal kalori bulunmaktadır. Doktor Can Çiftçi 100 gram kırmızı eriğin 54 kalori olduğunu bildirmektedir.

Kırmızı Eriğin Zayıflamaya ve Sağlığa Faydaları

Kırmızı eriğin yapısında yer alan zengin lifler kişiyi uzun süreler tok tutmaya yardımcıdır. Bu sayede özellikle ara öğün olarak tüketildiğinde açlık krizlerini önler ve bu sayede aşırı kalorili besinlere yönelme ihtimalini en aza indirir.

Kırmızı erikte bulunan fitoflavonoidler ve çeşitli vitaminler vücutta bağ dokularının yenilenme sürecini hızlandırmak için çok etkilidir. Bağ dokularının yenilenmesi ise yaşlanmayı geciktiren önemli bir süreçtir.

Kırmızı erik vücutta kilo vermeye yardımcıdır ve vücudun daha sıkı olmasına katkı sağlamaktadır.

Kırmızı eriğin kandaki şeker seviyesini dengelediği bilinmektedir. İçerdiği bol miktardaki lif sayesinde kan şekerini dengeler ve bu sayede kilo vermeyi kolaylaştırır. Kırmızı erik tatlı meyve grubunda da olsa içeriğindeki glisemik indeksi düşüktür. İşte bu sayede kandaki şekerde oluşacak ani yükselme ve düşmeleri önler. Özellikle de süt, yoğurt, badem, fındık, ceviz benzeri protein ya da yağ kaynağı bir besin ile tüketilen kırmızı erik kişinin tokluk süresini uzatır ve bu sayede daha az besin tüketimine ve dolayısıyla zayıflamaya destek olur.

Kırmızı erikte bulunan yüksek demir kırmızı kan hücrelerinin ihtiyacını karşılar ve bu sayede kan dolaşımı daha iyi hale gelir ve kansızlık probleminin önüne geçilir.

Kırmızı erik içeriğindeki antosiyaninler vücudu serbest radikallerin sebep olacağı kanser ve hücre hasarına karşı korur.

Kırmızı eriğin vücutta bağırsak ve sindirim sistemi sağlığına da çok iyi geldiği bilinmektedir. Hafif ekşi hafif tatlı bir tadı olan  kırmızı erik kabızlık, şişkinlik ve gazı engeller. Çünkü içeriğinde bağırsakların çalışmasını sağlayan bazı bileşenler bulunur. Özellikle kabızken tüketeceğiniz kırmızı erik büyük bir yardımcınız olabilir.

Kırmızı erikte bulunan C vitaminin sağlığa faydası saymakla bitmez. C vitamini vücutta suda çözünen bir vitamindir ve hücrelerin onarılmasını sağlar, yaşlanmayı geciktirir ve bağışıklığın güçlendirir.

Kırmızı eriğin yapısındaki fenoller ve bitkisel bileşikler antioksidan etki gösterir. Yani vücutta kanser, kardiyovasküler birçok hastalık, nörodejenerasyon (sinirlerin fonksiyonlarının yok olması) ve yaşlanmadan sorumlu hücre hasarının oluşmasını engeller.

Kırmızı eriğin bir diğer faydası ise içeriğindeki zengin lif içeriğinin kalp koruyucu olup kötü kolesterolü düşürmede etkili olmasıdır.

Kırmızı erik cildimiz için de çok faydalı bir meyvedir. Ciltte ince çizgi, leke ve kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Son olarak kırmızı erik saçtaki bir türlü geçmeyen kepek sorununu bitirmeye de yardımcıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.