1 Bardak Portakal Suyu Kaç Kaloridir Zayıflatır mı?

Portakal Suyu Kaç Kaloridir Kilo Yapar mı Diyetisyen Cevaplıyor

0 30

Portakal Suyu Kaç Kaloridir Kilo Yapar mı?

Portakal, kış geldiğinde evlerimizden hiç eksik olmayan, mis gibi kokusu ve nefis tadıyla hem leziz hem de sağlık dostu bir meyve olup ekşi-tatlı arası bir gıdadır. A, B, C vitaminlerini barındıran portakal; magnezyum, kalsiyum, potasyum, kolin ve fosfor gibi besin öğelerini de ihtiva eder.

Portakal Suyu Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Tuğba Gür anlatıyor;

“Kalori olarak baktığımızda bir bardak portakal suyu içmek, takriben 3 adet portakal yemeye denktir. Ancak bu meyvenin kendisi daha çok lif içerir ve suyunda o kadar lif bulunmaz. Portakal suyu 120 kaloridir ve son derece yararlıdır.”

Portakal Suyunun Zayıflamaya Faydaları Nelerdir?

En güzel diyet içeceği portakal suyudur. Vitamin ve lif dolu bir meyve olan portakalı tüketmenin ve suyunu içmenin sağlığımıza çok faydası vardır. Portakal suyu zayıflamayı kolaylaştırır. Bunun nedeni de içerisindeki liflerdir. Açlığımızı bastıran portakal suyu, kilo verme sürecini hızlandırır. Portakal suyunda bulunan C vitamini ile glikoz enerjiye dönüşür ve böylelikle vücut daha fazla yağ yakmaya başlar. Portakal suyunda sağlığımız için gerekli olan çeşitli bileşenler vardır. Vücudumuzda her şeyin yolunda gitmesini istiyorsak bu maddeleri gerektiği kadar almamız şarttır. İşte kalori ve yağ oranı neredeyse yok denecek kadar az olan portakal suyu, ihtiyacımız olan maddeleri bize kazandıracaktır. Portakaldan maximum düzeyde faydalanmak istiyorsak, kahvaltıdan önce bir portakal yiyebilir veya kahvaltı sofrasında portakal suyuna yer verebiliriz. Ancak hazır portakal suyu içmek yerine evde yapımı portakal suyu tüketmeliyiz. Zira piyasadaki portakal suları çok fazla koruyucu madde ve tatlandırıcı içermektedir.

Portakal Suyu Kilo Yapar mı?

Portakalın lif miktarı fazladır. Bundandır ki portakal, vücudu güçlendirir ve sindirimi düzene sokar. İlaveten bu meyve, zayıflamaya da zemin hazırlar. Portakalın yağ oranı ve glisemik indeksi yüksek değildir. Bu yüzden diyet yapanlar tarafından da güvenle tüketilebilir. Portakalın yapısında önemli vitamin ve mineraller bulunur. Tok tutucu bir meyve olan portakal, kilo sorununa karşı iyi bir tedbirdir.

Az evvel bildirdiğimiz gibi, portakalın glisemik indeksi düşüktür. Kilo vermeye yardımcı olması bundan kaynaklanmaktadır. Glisemik indeks, bir gıdanın kandaki glikoz seviyesinde artışa yol açıp açmayacağını gösteren değerdir. Beyaz ekmek ve glisemik indeksi yüksek olan diğer yiyecekler tüketildiğinde, kan şekeri çabucak yükselir. Baklagil ve sebzeler başta olmak üzere glisemik indeksi düşük olan besinler ise kan şekerinde âni bir artışa yol açmaz. Bu gıdaları tükettikten sonra kandaki glikoz seviyesi kontrollü olarak artar ve böylece kan şekerimiz dengelenmiş olur.

Besin içeriği ve glisemik indeksi bakımından portakal suyu ile portakal arasında hiçbir fark yoktur. Onun için “acaba portakal suyu kilo yapar mı?” diye endişe etmemek gerekir. Portakal suyu kilo yapmaz ve afiyetle içilebilir.

Ancak portakal suyunuza ekstra şeker eklemeniz, kalorisini artıracaktır. Şekersiz olarak tüketirseniz portakal suyu kilo aldırmayacak ve gazoz, kola gibi içeceklere sağlıklı bir alternatif olacaktır.

Portakal Suyunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Vücudumuz her gün belirli oranda C vitaminine gereksinim duyar. İşte 1 bardak portakal suyu ile bu ihtiyacımızı gidermiş oluruz. Ayrıca portakal suyunda B1, B2 ve B6 gibi başka vitaminler ile folat ve potasyum gibi birçok mineral mevcuttur. Kansere karşı koruyucu etkisi olan portakal suyu, kılcal damarların daha dayanıklı olmasını sağlar.

Portakal suyunun diğer bir faydası da vücut direncini artırmasıdır. Öte yandan anemi (kansızlık) hastalığının önlenmesinde de etkilidir.

Portakal suyu bol miktarda antioksidan içeren bir üründür. Bu yüzden düzenli olarak portakal suyu tüketmeye devam edenlerin hastalıklara yakalanma riski azalır. Bu lezzetli içecek, sağlığımızı tehdit eden serbest radikallerle savaşır ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Böbreklerimizin düzgün çalışabilmesi için bol sıvı almaya özen göstermemiz lazımdır. Portakal suyu tüketmek, böbreklerimize de iyi gelir. Potasyum bakımından iyi bir kaynak olan portakal suyu, böbrek sağlığını da destekler.

Portakal, tam anlamıyla C vitamini deposudur. Bundan dolayı hastalıklarla savaşmaktadır ve vücut için adeta bir koruma kalkanıdır. Günlük yeteri kadar C vitamini almıyorsanız, maalesef mikrop ve bakterilerden daha kolay etkilenirsiniz.

Kolesterol sorunları özellikle orta yaş grubundaki insanlarda daha çok görülmektedir. Eğer kolesterolünüz yüksek ise portakal yemek ve portakal suyu içmek size fayda sağlayacaktır. Kış mevsiminin vazgeçilmezi olan bu meyve, kolesterolün dengelenmesinde görev almaktadır.

Portakal suyu içtiğimizde kendimizi daha enerjik ve zinde hissederiz. Çünkü bu içecek önemli besin maddelerine sahiptir. Örneğin portakal suyu B1 vitamini açısından zengindir ve vücudumuz için %18 oranında B1 vitamin takviyesidir.

Tansiyonun düzenlenmesinde rol oynayan portakal suyu, çağımızın en büyük problemlerinden olan hipertansiyona faydalıdır.

Portakalın antioksidan içeriği yoğundur. Bu itibarla prostat kanserleri ve meme kanserleri başta olmak üzere çoğu kanser türlerinin engellenmesinde katkısı vardır.

Pek çok bilimsel çalışma ile, portakalın dolaşım sistemini olumlu etkilediği ve damarlardaki kanın daha rahat akmasına yardım ettiği saptanmıştır. Bu sebeple portakal tüketmeyi alışkanlık haline getirenlerin kalp krizine yakalanma olasılığı daha düşüktür.

Portakalı kısaca ‘folat hazinesi’ olarak tanımlayabiliriz. Hücre üretiminde kritik bir yere sahip olan bu maddenin gebelik döneminde önemi daha da artmaktadır. Yani hamilelikte portakal yenir mi? ve hamilelikte portakal suyu içilir mi? sorularına da gönül rahatlığıyla ‘evet’ diye cevap vermek mümkündür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.