1 Dilim Mısır Ekmeği Kaç Kaloridir Mısır Ekmeğinin Sağlığa Faydaları

Mısır Ekmeği Kaç Kalori Yapar Kilo Aldırır mı Diyette Yenir mi

0 15

Mısır Ekmeği Kaç Kaloridir Sağlığa Faydaları Nelerdir?

En sevilen ekmek çeşitlerinden biri de mısır ekmeğidir. Mısır unu, süt, tuz ve şeker ile yapılan bu ekmek fırında pişirilerek veya kızartılarak sofralara taşınmaktadır. Arzu edenler kimyon, pul biber veya farklı baharatlar ile ekmeğin lezzetini artırmaktadır. Mısır ekmeğinin olmazsa olmazı mısır unu ve kabartma tozudur. Mısır, çeşitli vitamin ve minerallere sahiptir ve vücudumuz için oldukça yararlıdır.

Mısır Ekmeği Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Deniz Zünbülcan 100 gramlık mısır ekmeğinin 227 kalori olduğunu bildiriyor. Diyetisyen Emre Uzun iki dilim mısır ekmeği 160 kalori olduğunu bildiriyor. Yani 1 dilim mısır ekmeği aşağı yukarı 80 kaloridir denilebilir.

Diyette Mısır Ekmeği Yenir mi?

Kilo vermek istiyorsanız hamur işi ürünlerden şiddetle kaçınmanız gerekir. Neredeyse tüm hamur işleri bolca kalori içerdiğinden diyet listelerindeki yasaklı gıdalar arasında yer alır.

Ekmek, bir hamur işidir ve mısır ekmeği de bu gruba dahildir. Zayıflamak isteyenlerin mısır ekmeğinden uzak durması önerilir. Ancak yine de ara sıra az kalorili mısır ekmeği tercih edilebilir.

Diyettesiniz ve canınız mısır ekmeği mi çekiyor? O halde yoğurt ve 1 dilim (50 kalori) bir mısır ekmeği ile sağlıklı bir ara öğün menüsü oluşturabilirsiniz. Kahvaltıda mısır ekmeği yiyecekseniz 2 dilim mısır ekmeği yiyebilirsiniz ancak yanında fazladan ekmek yememelisiniz. Aldığınız bu 50 kaloriyi harcamak için rutin yürüyüşünüzü 8 dakika uzatabilir, 3 dakika boyunca koşabilir, 5 dakika yüzebilir veya 7 dk bisiklet sürebilirsiniz.

Mısır Ekmeğinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Mısır ekmeğinde B1, B2 vitaminleri ile E vitamini bulunmaktadır. Vücudumuzun gereksinimi olan bu vitaminler sayesinde mısır ekmeği sağlığımıza faydalı olmaktadır. Her gün mısır ekmeği yemeye devam ederseniz vitamin ihtiyacınızın bir bölümünü gidermiş olursunuz.

Mısır ekmeğinde gluten yoktur. Bu yüzden Çölyak hastalarının ve glutene karşı alerjik reaksiyon gösterenlerin de güvenle tüketebileceği bir üründür.

Bu ekmek mısır yağı içermektedir. Mısır yağı ise kolesterolün dengelenmesinde rol oynamaktadır. Öte yandan mısır yağının cilt sağlığına da olumlu etkileri vardır.

Vücuda enerji veren mısır ekmeği, almanız gereken kalorinin bir kısmını karşılar. Mısır ekmeğinin karbonhidrat içeriği fazla olmasına rağmen başka ekmeklere göre protein oranı da son derece yüksektir. Bu nedenle sporla uğraşanların mısır ekmeği tüketmesi doğru bir tercihtir.

Mısır ekmeği magnezyum minerali bakımından da iyi bir kaynaktır. Magnezyum ise bağırsaklarınn düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır. Sindirim sistemi için önemli olan magnezyum, bağırsak problemlerine karşı koruyucudur.

Ekmek çeşitleri arasında ayrı bir yere sahip olan mısır ekmeği lif yönünden de zengindir. Sağlığımız için gerekli olan bazı lifler mısır ekmeğinin içerisinde yer almaktadır. 100 gr. mısır ekmeği takriben 1 gram lif ihtiva eder. İşte mısır ekmeğinin en büyük faydalarından biri de budur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.