1 Dilim Salam Kaç Kalori Eder Kilo Yapar mı?

Salam Kaç Kalori Eder Salam Kilo Aldırır mı?

0 69

1 Dilim Salam Kaç Kalori Eder Kilo Yapar mı?

Salam, yaygın olarak tüketilen bir yiyecektir ve özellikle sabah kahvaltılarında tercih edilmektedir. İşlenmiş etten meydana gelen salamın tuz ve yağ oranı yüksektir. Kolesterol seviyesinde artışa neden olan salam, fazla tüketilmesi halinde şişmanlığa sebebiyet vermektedir. Bu yüzden eğer formunuzu korumak istiyorsanız salam tüketimini sınırlandırmanız gerekmektedir. Ancak salam yemeye bayılıyor ve bir türlü vazgeçemiyorsanız, çok az miktarda salam tüketerek zararlarından korunabilirsiniz.

Salam Kaç Kalori Eder?

1 ince dilim salam 45 kaloridir. 1 kalın dilim salam 75 kaloridir. 1 orta boy porsiyon salam 150 kaloridir.

Ünlü diyetisyen Canan Karatay’ın bu konudaki açıklamaları ise şöyledir:

“İşlenmiş şarküteri ürünlerde bolca nitrat mevcuttur. Sucuk, sosis, salam ve benzeri yiyecekler bunlara örnektir. Kızartması yapılan ve çoğu insanın beğenerek tükettiği bu etlerin kanser yapıcı özelliği vardır. Lahmacun ise bu ürünlere güzel bir alternatiftir. Diyet yapanlar da fazla olmamak şartıyla lahmacun tüketebilirler. Lahmacunun kıymasında protein ve ince hamurunda karbonhidrat bulunur. Maydanoz, soğan ve domates gibi sebzeler içeren lahmacun, lezzetli olduğu kadar sağlıklıdır. Doğal gıdalarla beslenen hayvanların vücutlarında kırmızı et proteinleri üretilir. Bu proteinler, hem kalori yakmayı destekler hem de vücuda zindelik verir. Tadıyla ve sağlıklı oluşuyla herkesin tercih edebileceği et yemeklerinden biri de Elazığ usulü yapılan bulgurlu çiğ köftedir. Zira çiğ köfte, herhangi bir kimyasal işleme tabi tutulmaz. İnce bulgurun ve çeşitli baharatların harmanlanmasıyla elde edilen çiğ köfte, güvenle tüketebileceğiniz ürünlerdendir.

Yine Elazığ’a özgü olan içli köfte de oldukça faydalı ve doyurucudur. Bu yemeğin dış kısmı bulgur, iç kısmı da soğan, et, ceviz ve ceviz yağından oluşmaktadır. Sosis ve salam gibi ürünlerin zararları bilindiği halde tüketilmeye devam edilmektedir. Oysa maalesef bu yöresel lezzetlerin kıymeti bilinmemektedir. Bu üzücü bir durumdur.”

Salam Kilo Aldırır Mı?

Salam, yoğun kalori içeren bir besindir. Bundan dolayı sofranızda bu yiyeceğe sıklıkla yer vermeniz, kilo almanıza sebep olacaktır.

Salamın Zararları Nelerdir?

Sarküteri ürünleri yani pastırma, jambon, salam, sucuk, sosis ve benzeri işlenmiş etler, özellikle çocuklar tarafından çok sevilmektedir. Fakat bu yiyeceklerin sağlık için büyük risk taşıdığı inkar edilemez. Dünya Sağlık Örgütü’nün gerçekleştirdiği çalışmalara göre bu tür besinleri tüketenlerin kolon kanserine yakalanma olasılığı fazladır. Öte yandan bu ürünler katı yağ ve rafine tuz içermektedir, bundan dolayı hipertansiyona, kalp ve damar hastalıklarına ve obeziteye önayak olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.