1 Kase Mercimek Çorbası Kaç Kalori Diyetisyen Büşra Öner Bildiriyor

1 Kepçe Mercimek Çorbası Kaç Kalori Diyetisyen Bildiriyor

0 42

Mercimek Çorbası Kaç Kalori

Mercimek çorbası pek çok kişinin en sevdiği lezzetli ve tok tutucu çorba çeşitlerindendir. Bu özelliği sayesinde zayıflamak isteyenlerin de gözdesi olan bir çorbadır. Mercimek çorbası hem kırmızı mercimekle hem de yeşil mercimek ile yapılır. Mercimek çorbası denilince çoğumuzun aklına ilk olarak kırmızı mercimek ile yapılan çorba gelir. Yemeklerin kalori değerleri özellikle zayıflamak ve formunu korumak isteyenler için çok önemlidir. Makalemizde mercimek çorbasının kalori değerlerini bildireceğiz.

Mercimek Çorbasının Kalori Oranları Nasıldır?

Diyetisyen Büşra Öner 1 kase mercimek çorbasının (kırmızı mercimek çorbası) 140 kalori olduğunu bildirmektedir.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Sema Gülbür 1 kepçe mercimek çorbası (kırmızı mercimek çorbası) ise 85 kalori olduğunu bildirmektedir.

Diyetisyen Betül Yücel’den Diyet Yapanlar İçin Mercimek Çorbası Tarifi

Mercimek çorbası diyet yaparken tüketilebilecek sağlıklı çorba çeşitleri arasındadır. Çünkü mercimek çorbası yalnızca doyurucu değil aynı zamanda yağ yakıcıdır. Vereceğim diyet mercimek çorba tarifinin normal mercimek çorbasından farkı yoktur. Tarif şu şekildedir:

  • İlk olarak bir tencereye 1 su bardağı yıkayıp süzdüğünüz yeşil mercimeği ve ardından göz kararı suyu ekleyin.
  • Ardından içine 4 parçaya böldüğünüz soğanı ve dilimlediğiniz 1 havucu koyun.
  • Bu şekilde pişmeye koyduğunuz çorba, mercimekler piştiğinde blender ile karıştırarak pürüzsüz bir kıvam elde edin.
  • Sonrasında çorbanın içine başka bir yerde salçayı ekleyin ve tekrar blenderdan geçirin.  Son plarak içine nane ve tuzunu ekledikten sonra mercimek çorbanız hazır.

Bu çorbanın 100 gramında 56 kalori bulunmaktadır.

Mercimek Çorbası Diyeti Nasıl Yapılır?

Mercimek diyetinde amaç 3 günde 3 kilo vermektir.

Mercimek çorbası diyetinde günde 3 öğün mercimek çorbası içilir. Çorbanın yanında ise istenirse sadece bir dilim kepek ekmek yenilebilir.

Bu diyette dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ara öğün yapılmasıdır. Bunda amaç kısa sürede hızlı kilo vermektir.

Sabah ile öğle arasında ve öğle ve akşam arasında olmak üzere 2 tane ara öğün yapılır. Bu ara öğünlerin birinde bir avuç ceviz, badem veya 1 elma yenilirken diğer ara öğünde 1 kase yoğurt, 1 tane havuç yenilir. İstenirse ara öğünlerden birinde taze sıkılmış portakal suyu içilebilir.

Mercimek çorbası diyeti yağ yakımına yardımcı, vücuttaki şiş ve ödemleri geciktiren bir diyettir. Ek olarak bu diyet yaşlanmayı da geciktirir. Bu diyeti yapanların kilo vermede etkisi konusunda çok olumlu geri dönüşleri vardır. Bazıları çorbanın yanında yeşil salata yemiştir ve isterseniz siz de bir kase az yağlı ve limonlu salata yiyebilirsiniz. Çünkü salatanın kalorisi zaten çok düşüktür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.