1 Tabak 1 Porsiyon Yoğurtlu Makarna Kaç Kalori Eder?

Yoğurtlu Makarna Kaç Kalori Yapar? Diyetisyen Dilara Koçak Cevaplıyor

0 10

1 Tabak Yoğurtlu Makarna Kaç Kalori Eder?

Makarna çeşitleri arasında en lezzetli olan makarna çeşidi yoğurtlu makarnadır. Diyetisyenler yoğurtlu makarnanın besleyici ve faydalı olduğunu ifade etmektedir. Yoğurt, her türlü makarna çeşidine çok yakışmaktadır. Yoğurt kalorisi çok düşük bir besindir, kilo aldırmaz ve protein içeriği ile tok durmaya yardımcı olur. Yoğurt, sindirimi düzenler, özellikle çocukların gelişimine katkıda bulunur ve daha pek çok faydası vardır.

Yoğurtlu Makarna Kaç Kaloridir? Diyetisyen Dilara Koçak Anlatıyor

“Makarnayı sade olarak tüketirseniz 1 porsiyondan 450 kalori alırsınız. 200 gram light yoğurt ile beraber tüketirseniz 546 kaloriye denk gelecektir.

Yani 1 porsiyon makarna, 200 gram light ile yenirse 546 kalori almış olursunuz.”

1 tabak yoğurtlu makarna 546 kaloridir diyebiliriz.

2-3 yemek kaşığı makarna, 1 dilim ekmeğe eşittir.

Yoğurtlu Makarna Kilo Aldırır mı?

Makarna, başlı başına lezzetli bir yemektir ve bu lezzetini artırmak için makarnaya çoğu zaman salata, cacık, yoğurt ve benzeri ürünlerle eşlik edilmektedir. Makarna ile ne yenir? diye sorulduğunda verilen ilk cevap genellikle yoğurt olmaktadır. Ancak bu noktada yeni bir soru işareti doğmakta ve yoğurtlu makarna kilo yapar mı? sorusu kafaları karıştırmaktadır. Biz de şimdi bu konuya açıklık getireceğiz.

Makarna yemenin kilo almaya sebep olup olmadığı tartışılmaktadır. Herkes makarnanın soslu ve çok yağlı olarak hazırlandığı zaman kilo aldıracağında hemfikirdir. Eğer makarna yapılırken fazla yağ kullanılmazsa ve sade olarak hazırlanırsa daha az kalori içereceği kesindir.

Makarnayı yalnız olarak tüketmektense sos ekleyerek ve çeşitli yiyeceklerle birlikte tüketmek daha cazip gelmektedir. Yoğurt ise makarna ile beraber en çok tüketilen gıdalardandır. Sütten elde edilen yoğurdun, süt ile kıyaslandığında daha besleyici olduğu görülmektedir. Bu özelliğiyle dikkat çeken yoğurt, vitamin ve mineral bakımından zengindir.

Diyet yapıyorsanız ara öğünlerinizde az yağlı yoğurt tercih etmeniz idealdir. Yoğurt, tam anlamıyla bir protein deposudur ve tok tutucu özelliğe sahiptir. Bundan dolayı makarnaya yoğurt ile eşlik etmek size fazladan kilo kazandırmayacaktır. Öte yandan makarnayı bol yağlı ve soslu olarak hazırlarsanız makarna kilo yapabilir ancak bunun yoğurt ile bir bağlantısı yoktur. Çünkü dediğimiz gibi yoğurt başlı başına kilo aldıran bir besin değildir. Az yağlı veya süzme yoğurt kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Yoğurt hem tadıyla damaklarımızı şenlendirir hem de midemizi rahatlatarak yiyeceklerin daha iyi hazmedilmesine yardım eder. Sonuç olarak makarnayı sade yapıp yoğurt ile birlikte tüketirseniz, makarnanın kalorisi yükselmeyecektir. Fakat bu durum sade yoğurt için geçerlidir. Eğer yoğurdu çeşit çeşit malzemelerle harmanlayarak makarna sosuna dönüştürürseniz yüksek kalorili bir hale gelecektir. Kendinizi riske atmayıp makarnayı da yoğurdu da yeteri kadar tüketmeniz en doğrusudur. Porsiyonlarınızı küçük tutmaya özen göstererek formunuzu korumuş ve aldığınız kaloriyi sınırlandırmış olursunuz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.