2 Aylık Bebek Uyumuyor Neden Uyumaz 2 Aylık Bebeğim Uyumuyor

2 Aylık Bebek Kaç Saat Uyur Gece Ne Kadar Uyur Uyku Düzeni Nasıldır?

0 240

2 (İki) Aylık Bebek Kaç Saat Uyumalı?

Uyku, bebeklerde büyüme ve gelişme açısından çok önemlidir. Doğru beslenen ve yeteri kadar uyuyan bebeğin bağışıklık sistemi güçlenir, hastalıklara karşı daha dirençli hale gelir. Uykusunu almayan bebekte gündüzleyin mızmızlanma, huysuzluk, huzursuzluk gibi sorunlar yaşanır. Uyku, bebeğin fiziksel ve psikolojik gelişimi açısından büyük önem taşır. Öyle ki uyku, beslenmeden sonra gelen ana ihtiyaçlardandır.

2 Aylık Bebek Kaç Saat Uyur?

2 aylık bebeğin ortalama 15 saat uyuması beklenir. Bu uykunun üçte ikisi gece, üçte biri ise gündüz uykusu şeklinde olmalıdır. Yani 2 aylık bebeklerde uyku zamanı, 5 saat gündüz, 10 saat ise gündüz uykusu şeklindedir. Ancak bu durum bebekten bebeğe göre değişebilir. Bazı bebeklere genetik olarak az uyku yeterli gelebilir. Bu nedenle bebeğiniz gün boyunca sorun çıkarmıyorsa, bu durum ona az uyumanın yettiğini gösterebilir. Bebeğinizde uykusuzluk sorunu varsa eczanelerde satılan iyi geceler çayını satın alıp her gün ona içirebilirsiniz.

2 Aylık Bebek Neden Uyumaz?

  1. Bebeklerin ilk aylarda uykusuzluk, aşırı uyuma gibi durumlar görülmesi yani belli bir uyku düzenin olmaması normal kabul edilir
  2. Kolik ve gaz sancısı bebeği rahatsız eder ve uyumasını engelleyebilir.
  3. Ortamın uyumak için elverişli olmaması, gürültülü, çok aydınlık vb bebeğin uyumasını engelleyen durumların olması
  4. Genetik. Genetik olarak bazı bebeklere az uyku yeterli gelebilir.
  5. Açlık. Bebeğin yeterince doymaması, anne sütünün az gelmesi bebeğin uyumasını engelleyebilir.
  6. Altının pis olması da bebeği huzursuz edip uykusuzluğa yol açabilir.

2 Aylık Bebek Nasıl Uyur?

Sual: Bebeğim 58 günlük, eşimin doktor arkadaşı, uyku için 1 hafta kullanmak üzere fenotral uyku şurubunu tavsiye etmiş, bebek henüz çok küçük olduğundan uyku şurubu kullanmayın doğru bulmadım, siz ne tavsiye edersiniz?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Aydın’ın cevabı: (Uyku için, iyi geceler çayı var, bebeği yatırmadan önce 100 ml kadar içirebilirsiniz, böylece uykuya biraz daha güzel dalabilir.)

Sual: Bebeğim 2 aylık ve uyku problemi yaşıyor bazen sütünün yetmediğini düşünüyorum çünkü devamlı emmek istiyor.Ama emdikten sonra hemen kusuyor bütün gün böyle devam ediyor ve gaz sorunu var,iki taraflı gazını çıkaramayınca afedersiniz büyük tuvalet sorununu yapamıyor. Ve inanılmaz dercede ağlıyor. Ne yapmalıyım bilmiyorum ?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Aydın’ın cevabı: (Metsil damla 4*10 damla kullanın. gece yatarken iyi geceler çayı var humananın kullanın. Gazı biraz rahatlarsa çocuk rahatlayacaktır endişe etmeyin.)

Sual: 48 günlük bebek öğlen uyumayınca huzursuz oluyor ve tekrar uyumuyor. Geceye kadar devam ediyor.Ancak banyo yaptırırsak rahatlayıp uyuyor.Kış gününde devamlı banyo yaptırmak doğru mu.bu sorunu gidermek için ne yapmalıyız?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Aydın’ın cevabı: (Devamlı banyo uyuması için tabi ki doğru olmaz. Çocuğun gaz sancıları olur ve ilk 6 ay sürebilir. Bu durumda gaz için melila damla 2*2 olarak verin,rahatlayacaktır. Gece yatarken de iyi geceler çayı içirin daha rahat uyuyacaktır,genelde uyku düzensiz olur bebeklerde.)

Sual: 47 günlük bebeğim var hiç uyumuyor ne yapmalıyım?

CEVAP

Dr. Süheyla Gör’ün cevabı:( Sağlıklı bir bebeğe uyuması için ilaç verilmez.Bebeklerde gaz sancısı ve huzursuzluk en çok 30-60.günler arasında görülür .Biraz sabırlı olun ,doktorunuzun gaz sancısı için verdiği ilaçları deneyin.)

Sual: Bebeğim 50 günlük.doğduğundan beri çok uyumuyor.o kadar sallıyorum,bütün gün uğraşıyorum uyutmaya ama olmuyor.günde 12 saat ancak uyuyordur.Ateşi yok ve bir rahatsızlığı olduğunu da sanmıyorum.Nasıl uyku düzeni oluşturabilirmi?

CEVAP

Dr. Asaf Güven’in cevabı:(İlk aylarda bebeklerde uyku düzeni tam olmayabilir ve gece uykusu daha az olabilir.3. aydan itibaren gece mefhumu başlayabilir. Her ihtimale karşı muayene ettirmenizde fayda var.)

Sual: 2 aylık bir kızım var doğduğundan beri gaz problemimiz var sabahları deliksiz 9 10 saat uyuyor emmek için bile uyanmıyor ama gece uykusu yok sabah olana kadar uyumuyor uyutmuyor çalışan bir anneyim uyku düzenini nasıl sağlayabilirim uykusuzluktan ve yorgunluktan sütüm azaldı artık yetmiyor, ne yapayım?

CEVAP

Çocuk Doktoru Sibel Kılıçarslan’ın cevabı: (2 aydan sonra uyku düzeni gelişir ve geceleri uzar gündüz kısalır, gece asla ışık yapmayın ve gürültü yapmayın,gündüz uzun uyumasına müsade etmeyin,uyandırın.)

Not: Makalede geçen doktorlara sorulan soru ve cevaplar pediatriportalı web sitesinden alınmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.