Anne Karnında Bebek Uyur mu Kaç Saat Uyur Doktorlar Anlatıyor

Anne Karnındaki Bebeği Uyandırmak İçin Doktor Önerileri

0 713

Anne Karnındaki Bebeği Uyandırmak İçin Doktor Önerileri

Bebek anne karnında uyur mu, ne kadar uyur, anne karnındaki bebeği uyandırmak için ne yapmalıyım? Soruları anne adaylarının en merak ettiği sorulardandır. Makalemizde bu soruların cevaplarını okuyabilirsiniz

Bebek Anne Karnında Ne Zaman Uyumaya Başlar?

Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu Anlatıyor

Bebek 18 haftalık olduğunda artık anne karnında zaman zaman uyumaya başlar. Şaşırdınız değil mi? Ama dediğimiz gibi hamileliğin 18. haftasından itibaren bebekler her gün yaklaşık 2 saat uykuya dalar.

Anne Karnındaki Bebek Uyur mu? Doktor Şenay Aycan Anlatıyor

Bebek anne karnındayken zamanının büyük bir bölümü uykuda geçer. Bilhassa hamileliğin 7. ayından sonra bebeğin günlük uyku süresi iyice artar ve bir günün %90’ı uykuda geçmeye başlar. Hatta ana rahminde uyuyan bebeklerin rüya gördüğü tespit edilmiştir. Anne karnındaki bebeğin dünyası bizimkinden farklıdır. Orada gece ve gündüz kavramları yoktur. Bu yüzden biyolojik saati de bizimkine hiç benzemez. Yani belirli bir uyku düzeni olmadığı için kimi zaman bütün gece hiç uyumaz, bazen de neredeyse bütün günü tatlı bir uykuda geçirir. Bebeğiniz uykusunu gün içinde aldıysa, sizin o geceyi ayakta geçirmeniz olasıdır.

Yenidoğan bebeklerin uyku düzeni yavaş yavaş oturur. Bu nedenle, ‘bebeğim uyumuyor’ deyip hemen endişeye kapılmamalısınız. Bebekler kısa sürede gece ve gündüzü ayırt etmeye başlarlar. Bebeklerin zaman algısı geliştiğinde uykusu belli bir düzene girecektir.

Bebeklerin Hareket Etmemesi, Uykuda Olduğunu mu Gösterir?

Bebeğinizin hareketleri azaldıysa bu durum uyuduğuna işaret ediyor olabilir. Hareket sayımları farklı zaman dilimlerinde yapılabilir ve bebeğin az ya da çok hareket etmesi genelde bir sorun olduğunu göstermez.

Anne karnındaki bir bebek, amniyon sıvısında yüzerek devamlı hareket eder. Amniyon sıvısı geceleri durağanlaştığı için bebek uyanık kalır, gündüzleri ise uykuya dalar.

Anne Karnındaki Bebek Nasıl Uyandırılır Anne Karnındaki Bebeği Uyandırmak İçin Ne Yapmalıdır?

  • Ev içerisinde dolanmak veya dışarıda hafif bir yürüyüş yapmak anne karnındaki bebeği uyandırabilir.
  • Karnınızı yavaşça okşayarak da bebeğinizin uyanmasını sağlayabilirsiniz.
  • 21-22. haftadan itibaren bebeklerin görme yetisi gelişmeye başlar. Bu sebeple karnınıza bir fenerle vs. ışık tutarak bebeğinizi uyanmaya teşvik edebilirsiniz.
  • Fındık, fıstık ve badem gibi gıdalar enerji verdiğinden, bebek hareketlerinin artmasına ve bebeğin uyanmasına vesiledir.
  • Portakal suyu ve süt gibi içecekler bağırsakları harekete geçirir. Bebek de olup bitenleri farkeder ve tatlı uykusundan uyanır.
  • Çikolata yemek de anne karnındaki bebeği uyandırmak için sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Çikolatanın içeriğinde enerji veren maddeler bulunur. Onun için bebeği uyandırmakta etkilidir.
  • Bebeğinize bir şeyler söylemek veya sesli bir şey açarak kulaklığı karnınıza yaklaştırmak, dikkatini çekecek ve onu hareketlendirecektir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.