Anne Karnında Bebek Kaçıncı Haftada Ne Zaman Baş Aşağı Döner?

Bebek Kaçıncı Haftada Döner Bebek Anne Karnında Ne Zaman Döner?

5 17.045

Hamilelikte Bebek Ne Zaman Döner, Anne Karnında Ters Duran Bebek Ne Zaman Döner Bebeğin Başı Ne Zaman Aşağı Döner?

Anne karnındaki bebek sürekli hareket halindedir. Hamileliğin ilk aylarında bebeğin içinde bulunduğu sıvı, rahimde çok yer kaplar. Bu nedenle bebek rahim içerisinde sürekli dönebilir, yer değiştirebilir ve bebek her türlü pozisyonda bulunabilir.

Doğum anı yaklaştıkça bebeklerin çok büyük bir kısmı yaklaşık %96’sı baş aşağı dururlar. Böylece doğum sırasında ilk önce başları çıkar ve normal doğum gerçekleşir. Ancak bebeklerin %3-4’i ise rahim içinde ters durmayı tercih eder. Bu bebeklerde kafa yukarıda popo ise aşağıdadır. Bu durum makat geliş olarak adlandırılır. Makat duruş pozisyonunda bebekler sezaryen doğum ile doğar.

Anne Karnındaki Bebek Kaçıncı Haftada Döner? Doktorlar Cevaplıyor

Sual: Anne karnında bebek kaçıncı haftada döner?

Cevap

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Meryem Uslu’nun cevabı:( Bunun için herhangi bir tarif veremeyiz. Bunda sınır yoktur. Doğum sancıları başladığında dahi bebek dönebilir.)

Sual: Merhaba doktor hanım. 37+5 haftalık hamileyim. Bu haftaya kadar normal duruşu olan bebeğim bu hafta ters döndü. Bu durum bana anormal geldi. Bebeğimde bir problem olabilir mi?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Yeşim Yerçok’un cevabı:(Bebeğinizde problem yok, ancak duruşunu değiştirmiş, makata dönmüş, bu şekilde devam ettiği taktirde normal doğum değil, sezaryenle doğum yapmalısınız.)

Sual: 37 haftalık hamileyim bu gün doktor kontrolümde bebeğin ters durduğunu söyledi bu beni çok endişelendirdi, bu durum bebeğim de herhangi bir özüre yol açarmı benim ve bebeğim açısından değerlendirir misiniz ben 35 yaşındayım doktorum her şeyin yolunda olduğunu söyledi ama ben çok panik oldum bebeğin dönme ihtimali var mı?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr.Akın Savcı’nın cevabı:(Doğum günün kadar bebekler pozisyonunu değiştirebilir. Sizin doğumunuza daha haftalar var. Bekleyin son haftada bile normal pozisyona gelebilir)

Sual: Hocam merhabalar doktorum bebeğimin ters durduğunu ve sezeryan olabileceğimi söyledi. ama ben normal doğum istiyorum. Çevreden duyduğuma göre doğuma kadar bebek dönüyomuş benimki dönmezmi acaba?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Metin Acu’nun cevabı:( 35 haftadan sonra dönme olasılığı % 1-2 dir..Sezaryen olmanızı öneririm.)

Sual: Hocam 37+1 haftalık hamileyim ve kızım ters 3.doğumum 2 side normal bebeğimin dönme ihtimali var mı?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Meral Tüzün’ün cevabı:( Bu aydan sonra dönmesi uzak bir ihtimal biraz daha beklenebilir.)

Sual: Hocam üçüncü bebeğime 37 haftalık hamileyim. 3 hafta önce bebeğin ters olduğunu ve dönmezse sezeryan olmam gerektiğini öğrendim. Kesinlikle sezeryan istemiyorum. Bebek tersken de normal doğum yapılamaz mı ?Yapılırsa riskleri nelerdir?Eskiden ilkel koşullarda bile ters bebekler doğurtulabiliyordu. Tıbbın şimdiki bu gelişmiş halinde bu mümkün olamıyor mu?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Emine Kantaş’ın cevabı:( Bebek tersken de normal doğum yapılabilir, ancak bebeğin vücudu çıktıktan sonra çenesinin takılma ihtimali vardır. Sen bu durumda sorumluluğu üzerine alırsan doktorun seni tabii ki normal doğurtacaktır. Son karar senin. Ama böyle bir durumda sezeryan en doğru karardır.)

Sual: 23 haftalık hamileyim ara ara yani çok nadir bebek tam vajina üstüne tekme atıyor bu normal mi?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Ümran Özer’in cevabı:( Bebek ters duruyorsa olabilir,sorun yok.)

Sual: Ben 31+5 günlük gebeyim. Bebeğim makat gelişli duruyor şu anda. Acaba kaçıncı haftaya kadar dönme ihtimali var?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Güliz Demircioğlu (Son aya kadar dönmesi beklenebilir, normal doğumu engelleyen bir durum yoksa normal doğum yapabilirsiniz)

Not:makalede geçen doktorlara sorulan soru cevaplar doktorlarsitesi web sitesinden alınmıştır.

5 Yorumlar
 1. şükriye diyor

  merhabalar hocam ben tam 33 haftalık hamileyim ve bu benim ilk gebeliğim bebeğim erkek ve aşağıda gelişiyor 3 gündür aşağıya şiddetli bir şekilde baskı yapıyor buda vajina bölgemde ağrı başlatıyor 5 dakikada bir tuvalete çıkıyorum ne yapmalıyım

 2. Angel diyor

  Merhaba kolay gelsin ben 22 ekimde çatlatma iğnesi vuruldum ne zaman adet görürüm acaba test yapmaya korkuyorum 3 kasımda yaptığım test te bir şey çıkmadı şimdi yapsam çıkar mı acaba

 3. Anonim diyor

  Hocam mrb bana göre 28 hafta ama ultrasyona göre 30haftalik hamileyim suyum normalden fazla gözüküyor birde su an bebeğim ters durumda doğuma kdr donermi birde suyun fazla olması sıkıntı olurmu

 4. Anonim diyor

  Mrb hocam

 5. Anonim diyor

  Iyi günler hocam; ben 33 haftalık gebeyim.Doktorum bebeğin döndüğünü söyledi ve dün gece vajinama doğru çok sancım oldu. Acaba erken doğum olur mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.