Bitlerden Kurtulmanın Kesin Çözümü Bit Yumurtası Nasıl Temizlenir?

Kolonya Traş Köpüğü Gazyağı Saç Boyası Üzüm Sirkesi Bit Öldürür mü?

0 6.362

Bitlerden Kurtulmanın Doğal Yöntemleri

Bitlenme özellikle çocukluk çağında sık karşılaşılan bir sorundur. Bit çok kolay bulaşan bir canlı olduğundan okula, kreşe giden çocuklar çabuk bit tutarlar. Bitin yavruların sirke denir. Neyse ki sirke ve bitlerden kurtulmak için evde yapabileceğiniz bazı yöntemler vardır. İşte bitleri yok eden en etkili tarifler;

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’dan Gaz Yağı İle Bitten Kurtaran Tarif

Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı gazyağı
  • 1 kahve fincanı elma sirkesi
  • 1 çay kaşığı biberiye

Yapılışı: 1 kahve fincanı elma sirkesi, 1 tatlı kaşığı gazyağı ve 1 çay kaşığı biberiyeyi karıştırıp kızınızın saçlarının diplerine ve uçlarına sürün. 2 saat bekledikten sonra da, kızınızın saçlarını bit şampuanıyla yıkayın. Bu formülü 3 gün üst üste uygulamalısınız.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan’dan Üzüm Sirkesi İle Bitleri Yok Eden Tarif

4 su bardağı su ile 4 su bardağı üzüm sirkesini karıştırın. Bu suyu saçlarınıza döküp bit tarağı ile saçlarınızı tarayın. Ardından saçlarınızı şampuanlayıp suyla durulayın. Bu yönteme bit ve sirkeler yok olana kadar devam edin.

Kolonya İle Bitten Kurtulma Yöntemi

  • 1.Yöntem

Limon veya lavanta kolonyasını saçlarınıza ve saç diplerinize bol bol sürüp iyice yedirin. 3 dk bekledikten sonra 1 saat boyunca saçlarınızı tarayın. Saçınız kurursa tekrar kolonya sürün. Ardından saçınızı şampuanlayıp suyla durulayın. 4-5 günde bir yapın.

  • 2.Yöntem

Geceden kolonyayı saçınıza veya saç diplerinize bol bol sürün. Başınıza bone takın, yahut streç filmle sarın veya başörtü takıp böyle uyuyun sabaha kadar bitlerin hepsi ölecektir. Kolonyayı sürdükten sonra saçın hava almaması gerekiyor.

Bitler, lavanta kokusundan hoşlanmazlar. Saça yoğun lavantalı ürünler kullanılması, bitin gelmesini engelleyebilir. Yukarıdaki 2 yöntemden dilediğinizi deneyebilirsiniz.

Traş Köpüğü İle Saçlardaki Bitleri Sirkeleri Yok Eden Tarif

Traş köpüğü de bitlerden ve sirkelerden kurtulmak için çok etkilidir. Markası fark etmez dilediğiniz traş köpüğünü kullanabilirsiniz. Traş köpüğünü saç diplerine ve saçlara sürün, ardından streç filmle başınızı sarın, traş köpüğünü yarım saat saçınızda bekletin. Ardından suyla saçlarınızı yıkayıp havluyla hafifçe kurutun ve bit tarağı ile saçlarınızı tarayın. Tıraş köpüğü sayesinde saçınızdaki tüm sirke ve bitleri öldürecektir.

Saç Boyası Bit ve Sirkeleri Öldürür mü?

Tecrübeler gösteriyor ki saçı bitlenip saçlarını boyayanlar bitten kurtulduklarını bildiriyor. Saç boyalarında bulunan kimyasal maddeler saç bitlerini ve sirkelerini zehirleyip öldürürler. Yalnız şuna dikkat etmeli saç boyaları küçük çocuklarda alerjiye neden olabileceğinden çocuklarınızın saçlarını boyamanız zararlı olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.