Bebekler Neden Fışkırarak Kusar Bebeğin Fışkırarak Kusması Neyin Belirtisi

Bebeklerde Fışkırır Tarzda Kusmak Fışkırarak Kusmak Neden Olur?

0 1.049

Bebeğim Fışkırarak Kustu Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde fışkırarak kusmak reflü hastalığından idrar yolu enfeksiyonuna kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bazen böyle kusmak bebek büyüyene kadar normal bir süreç olarak da kabul edilebilir.

Bebeklerde Fışkırır Tarzda Kusmanın Nedenleri Nelerdir?

  • Reflü hastalığı
  • Soğuk algınlığı
  • Boğaz enfeksiyonu
  • Bebeklerde diş çıkarma
  • İdrar yolu enfeksiyonu
  • Gastroentestinal bozukluklar

Bebeklerde Fışkırır Tarzda Kusma İçin Hangi Doktora Gidilir?

Çocuk Doktoruna gidilir.

Bebeklerde Fışkırır Tarzda Kusma İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevapları

Sual: Benim 10 günlük bebeğim var bugün fışkırır tarzda kusmaları oldu.3 kere emzirmeden hemen sonra fışkırır tarzda kustu. Midesini tamamen boşattı diyebilirim. Sütler burnundan çıktı. Bu normal bir durum mu.Ateş falan da yok. Hasta gibi değil ama neden böyle kusuyor.Az kusmasını normal biliyorum ama bu kadar kusunca tedirgin oldum

CEVAP

Dr. Beril Bayrak Bulucu’nun cevabı:( Bunlar reflüden ya da fazla yemeden dolayı olabileceği gibi bu dönemde görülebilen pilor stenozu denen bir tıkanıklık da söz konusu olabilir. Bence derhal doktorunuza başvurun, muayene ve ultrason gerekebilir)

Sual: Benim 6 aylık oğlum kilo alımı iyi ve her gün kusmayan bir bebekken son 7 gün içinde 4 kez fışkırır tarzda kustu, gece çok az emen bir bebek. Hala gaz problemide var, özellikle ağızdan çok gaz çıkarıyo, henüz ek gıda yemiyor.Kusmaları sabah erken saatlerde özellikle de iştahla emmesinin hemen peşinden yada yarım saat sonrası oldu, emme sıkıntısı olan bir bebekken arada iştahla emmesi beni mutlu ediyordu, bu kusmaları yüzünden çok üzgünüm.Geçen hafta rutin doktor kontrolünde sağlığında sorun yoktu.Neden olabilir sizce?

CEVAP

Dr. Esra Kezer’in cevabı:( Kusmaları çok emmesine bağlı olabilir, ancak söylediğiniz sayı normal kabul edilebilecek sıklıkta. yine gazını çıkarma anında kusabilir, beslenme ortasında gazını çıkarmalısınız. bebeklerde fizyolojik reflü dediğimiz mide kapağının gevşek olma durumu mevcuttur. beslerken, yatırırken dik pozisyonda tutmaya dikkat edin;45c dik, besler beslemez yatırmayın yada alt değiştirmeyin. katı gıdaya başladıktan sonra kusmaları azalacaktır, gönül rahatlığı ile emzirmeye devam edin.)

Sual: 5,5 aylık kızım bugün 3 defa öğürerek ve fışkırarak kustu yediği tüm mamayı çıkardı huzursuz neden olabilir?

CEVAP

Dr. Murat Aydın’ın cevabı:( Diş çıkarıyor olabilir,boğazında bir enfeksiyon olabilir…Dolayısıyla muayene edilmesi uygun olur.)

Sual: Merhaba,benim 1 aylık Tuana adında bir kızım var.Doğduğundan beri burnundan kusuyor.Bazen fışkırır gibi bazende çökelek tarzında kusuyor.Sizce bu büyük bir sorun mudur? Ne yapmamı önerirsiniz.

CEVAP

Dr. Asaf Güven’in cevabı:( Çocukların bir bölümü 5-6. aya kadar ara ara normalde çıkarır. Reflu gibi rahatsızlık da olabilir.Muayene olmasında fayda var.)

Sual: 3 aylık bebeğim var ve çok sık kusuyor ağızdan fışkırırcasına kusuyor ama kilo alımı gayet iyi acaba reflü olabilir mi doktor gaviscon verdi ancak ilacı içemiyor ne yapmam gerekiyor?

CEVAP

Dr. Asaf Güven’in cevabı:( Kilosunu normal alıyor gece öksürüğü ve nefes sıkıntısı yoksa normal.)

Sual: 40 günlük bebeğim fışkırır gibi kusuyor acaba soğuk algınlığından mıdır? Bu durumlarda ne yapmalıyız?

CEVAP

Dr. Mehmet Öztürk’ün cevabı:( Her beslenmeden sonra hafif kusma ve 1-2 günde bir fışkırır tarzda kusma normaldir. Daha fazla ise muayene ettirin.)

Not: Makalede geçen doktorlara sorulan soru ve cevaplar doktorsitesi ve pediatriportalı web sitesinden alınmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.