Kuyruk Sokumu Neden Kaşınır Kuyruk Sokumu Kaşınıyor

Kuyruk Sokumu Kaşıntısı Neden Olur Nasıl Geçer?

0 4.603

Kuyruk Sokumu Kaşıntısı

Kuyruk sokumunda kaşıntı sık karşılaşılan durumlardandır ve çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Hatta kuyruk sokumunun kaşıntısı kimi zaman ilaç tedavisi gerektirebilir.

Kuyruk Sokumunda Kaşıntı Nedenleri Nelerdir?

Kuyruk kemiğinin dibinde, kuyruk sokumunda veya kalçalar arasındaki en yaygın nedeni cildin çeşitli durumlardan dolayı (örneğin dar giysiler giyme, uzun süre oturma vb nedenlerle) tahriş olması veya alerjik bir reaksiyondur. Alerjik reaksiyon vücut kremlerine, duş jellerine, kullanılan şampuana karşı gelişebilir ve kuyruk sokumundaki ciltte alerjik belirti olarak kaşıntı ortaya çıkabilir. Böyle bir durumla karşılaşılanca size alerji yapan maddeden uzak durmak kaşıntının geçmesine de yardımcı olur.

Mantar enfeksiyonu da kuyruk sokumunda kaşıntı nedenlerindendir. Kuyruk sokumunda kaşıntının nedeni mantar enfeksiyonu ise bu durum ciltte mantar lekesi olarak belirti verebilir. Doktorunuzun verdiği antifungal kremler, ilaçlar kullanmak kuyruk sokumundaki mantar hastalığının geçmesine yardımcı olacaktır.

Deterjanlar, ciltte meydana gelen kaşıntının en büyük suçlularındandır. Kimyasal deterjanlar ciltte tahriş, kaşıntı, kızarıklık gibi sorunlara yol açabilir. Çamaşırlarınızı bitkisel deterjanla yıkamaya başlamak da kuyruk sokumundaki kaşıntının geçmesinde etkili olabilir.

Kuru cilde sahip olmak da kuyruk sokumu kaşıntısı nedenlerindendir. Cildiniz kuruysa banyo yaptıktan sonra cildiniz nemliyken düzenli olarak bir nemlendirici kullanmayı alışkanlık haline getirin.

Hijyene dikkat etmemek, sık yıkanmamak da kuyruk sokumunda kaşıntı yapabilir. Kuyruk sokumunda kaşıntının nedeni pislik ve kir ise, düzenli banyo yapmaya özen göstermelisiniz.

Nadiren, bakteriyel cilt enfeksiyonu veya kuyruk kemiğinin tabanında pilonidal kist adı verilen apse görülmesi de kuyruk sokumu kaşıntı nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkar. Böyle bir durumda doktor lokal anestezi ile kistin için boşaltacak ve size antibiyotik reçete edecektir.

Kuyruk Sokumunda Kaşıntının Diğer Nedenleri

  • Kuyruk sokumunda sedef, egzama gibi cilt problemleri olması
  • Kasık biti
  • Kuyruk sokumunda kıl dönmesi olması. Kıl dönmesi probleminin ilaçla tedavisi mümkün olmadığından, mutlaka operasyon olunmalıdır.
  • Aşırı terleme
  • Aşırı kilo alma
  • Stres, üzüntü depresyon gibi psikolojik kökenli kaşıntılar
  • Kuyruk sokumu bölgesinde iltihap olması
  • Kuyruk sokumunda ciltte dermatit görülmesi
  • Kıl dökücü krem kullanımı

Kuyruk Sokumunda Kaşıntı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Genel Cerrahi doktoruna gidilir.

Kuyruk Sokumunda Kaşıntı Nasıl Geçer?

Kuyruk sokumunda kaşıntının tedavisi bu durumun nedenine göre değişir. Örneğin kaşıntı alerjiden kaynaklıysa doktor size antihistaminik krem reçete edecektir. Enfeksiyon söz konusu ise antibiyotik verecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.