Yürüteç Zararlı mı Yürüteç Ne Zaman Kullanılır Bebekler Örümceğe Ne Zaman Konulur

Yürüteç Kaç Aylıkken Kullanılır Bebekler Kaç Aylıkken Ne Zaman Yürütece Biner

0 457

Bebekler Yürütece Örümceğe Ne Zaman Biner 4 Aylık Bebek Yürütece Konur mu? Yürütecin Zararları

Bebek sahibi anne babaların en çok merak ettiği sorulardan biri de bebeğimi ne zaman yürütece koyabilir, bebek ne zaman yürüteçe binebilir, yürüteç  bebeklere zararlı mıdır? sorusudur.  Yürüteçlerin diğer adı örümcektir. Makalemizde bu sorulara doktorların verdikleri cevapları yayımladık.

Sual: Yürüteçe kaç aylık olunca binmeye başlayabilir benim bebeğim bide zarar verir mi çok merak ediyorum?

CEVAP

Çocuk Doktoru İlhan Asya Tanju’nun cevabı: (Yürüteci önermiyoruz çünkü ev içi kaza riskini arttırmaktadır.  Ve gelişmiş ülkelerde yürüteç yasaktır.)

Çocuk Doktoru  Doç Dr. Yavuz Gürer’in cevabı: (Yürütece binmek için kesin bir zaman yoktur. Bebekler önce başlarını dik tutar, daha sonra oturur, sonra sürünmeye ve emeklemeye başlar ve tırmanarak ayağa kalkmaya sıralamaya başlar. Bir safayı geçmeden ileri safaya gitmez, fizyolojik bir gelişmenin seyridir bu. Dolayısıyla çocuğunuz ayakta durmaya ve sıralamaya başladığında ki bu genellikle 9. Ayını bitirdikten sonra olur. Yürütece binebilir. Yürüteçte en büyük tehlike kazalar sonucu olabilecek travmalardır. Bu nedenle güvenli yürütecin seçilmesi çevrede kazaya meydan verecek engellerin kaldırılması uygun olur.

Sual: Bebekler kaç aylıkken yürütece biner şimdiden çok teşekkür ederiz

CEVAP

Çocuk Doktoru Hadi Geylan’ın cevabı:( Merhaba, yürüteçi önermediğimizi belirtmeliyim. Eğer illa kullanacaksanız 7-8 aydan sonra olabilir. Yürüteçler son zamanlarda yapılan çalışmalarda pek önerilmiyor. Yapılan araştırmalarda bebeklerin yürümesine yardımcı olmak amacıyla kullanılan yürüteçlerin, orantısız adale gelişimine ve ev kazalarına bağlı yaralanmalara neden olduğu bildirildi.)

Sual: Erkek bebeklerde yürüteç kullanımının sakıncalı olduğunu duydum. Oğlum 5 aylık oldu. Yürüteç kullanabilir miyim?

CEVAP

Çocuk Doktoru Mehmet Öztürk’ün cevabı:( Ev kazalarına dikkat etmek koşulu ile 6,5 aydan sonra kullanabilirsiniz.)

Sual: Benim 7 aylık bir kız bebeğim var. Yürüteç kullanımının sakıncalı olup olmadığını öğrenmek istiyordum?

CEVAP

Çocuk Doktoru Mehmet Öztürk’ün cevabı:( Desteksiz oturmaya başladığında kısa süre olmak koşulu ile sakıncası yok.  Ev kazalarına dikkat etmek koşulu ile)

Sual: Doktor bey oğlum 7. ayına girdi. Yürüteç almak istiyoruz. Yürüteci öneriyor musunuz?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı:( Hayır önermiyorum.)

Sual: 5,5 aylık kızım için yürüteç almayı düşünüyoruz. Fakat bazı insanlar yürüteç kullanmanın doğru olmadığını söylüyorlar. Bu konuda sizin tavsiyeniz nedir?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı:( Evet uygun değil,çocuklarda orantısız kas gelişimi,yürümede gecikme,yürüteç kazalarına sebep olabileceği için önerilmiyor.)

Sual: Bebeğimi 5 aylıkken yürüteçe koydum şuan altı aylık bir sorun olur mu yürümesinde?

CEVAP

Çocuk Doktoru Mehmet Öztürk’ün cevabı:( Desteksiz oturduktan sonra yürüteç daha uygundur.)

Sual: Merhaba doktor bey,benim oğlum 6.ayın içinde yürüteçe ne zaman binebilir,erkek çocuklarda yürüteçin sakıncalı olduğunu söylüyorlar doğrumu acaba?

CEVAP

Çocuk Doktoru Asaf Güven’in cevabı:( Yürüteçle ilgili farklı görüşler var.Ben hastalarıma istiyorlarsa kullanabileceklerin söylüyorum.6. aydan itibaren kız veya erkek kullanabilir.Sadece yürüteç kazalarına dikkat edin.)

Not: Makalede geçen soru cevaplar pediatriportalı web sitesinden alınmıştır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.