Bebeklerde Sivilce Gibi Sivilce Şeklinde Pişik Nedenleri Tedavisi

Bebeklerde Sivilceli Pişik Neden Olur Nasıl Geçer?

0 54

Bebeklerde Sivilceli Pişik Neden Olur Nasıl Geçer?

Bebekler, gelişimlerini tamamlamadıklarından dolayı, vücutları tahriş ve alerji olmaya yatkındır. Bu sebeple, bebeklerin bakımına ve temizliğine son derece özen gösterilmelidir. Bebeklerin ciltleri oldukça narin yapıdadır, bebek bezleri onların tenini tahriş edebilmektedir. Bu da sivilceli pişik sorununu beraberinde getirir. Ayrıca bebeğinize naylon ve sentetik kıyafetler giydirmeniz de, onun cildindeki tahrişi çoğaltacak ve sivilceli pişik problemini ortaya çıkaracaktır. Oysa ki bebeğiniz için pamuklu kıyafetler tercih etmeniz gereklidir.

Bebek bezine bağlı olarak bebeklerde sivilceli pişik görülmesinin bir başka sebebi de, idrar ve nemdir. Bundan dolayı, bebeğinizin bezini sık aralıklarla değiştirmeniz ve vücudunu ıslak bırakmamaya dikkat etmeniz lazımdır. İdrar ve nem, bebeğinizin cildini kaşındırarak tahriş ve kızarıklık oluşturur. Bebeklerin teni son derece narindir, bu nedenle idrar ve nemden kolayca etkilenerek sivilceli pişik sorununa maruz kalırlar. Bebeklerin bağışıklık sistemi çok güçlü değildir, bu durum ise ciltlerinin bütün mikrop ve bakteri türlerine karşı savunmasız olduğu anlamına gelir. Bir bebeğin cildi tahriş olduğunda, kısa sürede enfekte olma riski de çok fazladır. Bu sebeple, onun cildinde tahrişe yol açabilecek tüm faktörlerden kaçınmanız çok önemlidir.

Bebeklerde Sivilceli Pişik Nasıl Önlenir?

Bebek bezleri, nem oluşumuna yol açarak bebeğin cildinde sivilceli pişiğe neden olurlar. Öte yandan bebek bezi uzun süre değiştirilmediğinde, idrardan dolayı cildinin tahriş olmasına ve buna bağlı olarak sivilceli pişiğe sebep olmaktadır. Bu yüzden, bebeğinizin bezini çıkardığınızda, hemen yeni bez bağlamadan önce cildinin hava alması amacıyla bir süre bekletin. Ardından bebeğinizin cildine, bebek pişik kremlerinden birini ya da bir miktar bebek pudrası uygulayabilirsiniz. Tıbbî veriler, idrarın amonyak içerdiğini göstermektedir. Amonyak ise, cilt tahrişinin başlıca sebeplerinden biridir. Bu bakımdan, idrarlı bezi, bebeğinizin cildinde uzun müddet bekletmemeniz ve sık sık değiştirmeniz lazımdır. Bebeğinizin cildi tahriş olduğunda enfeksiyon ortaya çıkabilir ve bunun sonucunda, kızarıklık ve tahriş oluşan bölgelerde ufak boyutlu ve içi sıvı dolu sivilceler meydana gelir. Bu da, bebeğinizde sivilceli pişik sorununu beraberinde getirir. Böyle bir durumda bebeğinize banyo yaptırın. Ayrıca bebeğinize, onun  cildinde tahrişe neden olabilecek kıyafetler giydirmekten kaçınmalı ve kıyafetlerini doğal saf sabunla yıkamalısınız. Bebeğinizin kıyafetlerini hiçbir zaman çamaşır makinesine koymamalısınız.

Bebeğinde Sivilceli Pişik Olanların Yorumları

Bebeğimin mantarlı pişik ve sivilceli pişik sorunu vardı. Onun için Trosyd kremi kullanmıştım ancak antibiyotikli olduğundan, yalnızca 5 gün boyunca günde 1 defa sürdüm. Bu, eczacımızın önerisiydi ve ben de bu doğrultuda hareket ettim, her gün aynı vakitte 5 gün süreyle uyguladım. Şükürler olsun ki bebeğimde pişikten eser kalmadı. Ne zaman pişik olsa yine hep Trosyd sürüyorum. Ayrıca bazı ıslak mendiller ve her zamanki bezinden farklı bir bez kullanmak da, cildinin çabucak etkilenmesine ve sivilceli pişik oluşumuna yol açabiliyor.

4 günlük iken kızımda pişik sorunu ortaya çıktı. Kızım şu an 25 günlük ve bu süreçte hemen hemen bütün kremleri denedik. Son olarak, farklı bir bez kullanmaya başladık. Bez değişikliği kızıma iyi gelmeye başladı. Bütün annelere tavsiye ediyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.