Mantar Sotenin Yanına Ne İyi Gider

Mantar Sotenin Yanına Ne Gider Ne Yenir Ne Yapılır?

0 51

Mantar Sotenin Yanına Ne İyi Gider?

Mantar, soğan ve çeşitli malzemelerin harmanlanmasıyla elde edilen mantar sote, sofralarımızın en sevilen lezzetlerinden biridir. Bilhassa soğanların mantar ile birleşimi, mükemmel bir tat ortaya çıkarmaktadır.

Mantar sotenin yanına yapabileceğiniz yiyecekler arıyorsanız işte öneriler;

Türk mutfağı deyince akla gelen ve sofralarda sıklıkla yer bulan et yemekleri, her türlü yiyecek ile kolayca uyum sağlamaktadır. İşte mantar sote de bunlardan biridir ve et yemeğiyle birlikte iştah açan bir ziyafet oluşturmaktadır. Menünüzde mantar sote varsa, muhakkak yanında damak zevkinize göre bir et yemeğine de yer vermelisiniz.

Pilav, neredeyse bütün et yemeklerinin yanına yakışan çok başarılı bir tercihtir. Mantar soteyle aynı masada olduğunda, yüksek lezzet performansını daha net ortaya koyacaktır. Zâten mantar sotenin tadı etli bir yemeği andırmaktadır ve muhteşem görünümü de et yemeğinden farksızdır. Bundan dolayı pirinç pilavını mantar sote ile beraber servis etmek, çok isâbetli bir uygulama olacaktır. Bu nefis ikiliyi bir de ayranla tamamlarsanız, yemeğiniz sizi uzun bir süre tok tutacak ve tadı da damağınızda kalacaktır. Aslında pilav genel olarak bütün yemeklerin yanına lâyık bir lezzettir. Mantar sotenize besleyici bir tat ile eşlik etmek istiyorsanız pilav, beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacaktır.

Söz konusu mantar sote ise, orada patates püresinden bahsetmemek uygun olmaz. Haşlanmış patateslerin yumuşacık hâli olan patates püresi, et yemeği ve mantar sotenin yanında yer almayı gerçekten hak etmektedir.

Mantarı bulgur pilavıyla beraber yemeyenler varsa, mutlaka daha fazla beklemeden bu lezzeti hemen tatmalıdırlar. Böylesine mükemmel bir tat, bu denli besleyicilik ve hayrete düşüren bir âhenk, bulgur pilavı-mantar çiftinde bulunuyor fakat galiba bu hususta onların hiçbir rakibi mevcut değil. Dilerseniz mantar sotenizi doğrudan pilavın üstüne koyarak tüketebilirsiniz. Dilerseniz ayrı tabaklarda yiyebilirsiniz, dilerseniz de pilavınızın yanına alarak bu harika lezzetin keyfini çıkarabilirsiniz.

Kırmızı etten hoşlanmıyorsanız, mantar sotenize beyaz et ile eşllik edebilirsiniz. Mantar soteniz, beyaz et ile de son derece güzel bir ikili olacaktır ve üstelik fiyatı da kırmızı etten daha uygundur. Beyaz etlerin başında ise tavuk gelmektedir ve tavuğun enfes hallerinden biri olan tavuk yemeği, mantar sote zevkini yaşarken bu değerli ânımızı bizimle paylaşabilecek en güçlü adaylardan biridir.

Pratikliğiyle ön plana çıkan makarna, aynı zamanda içerisinde protein barındırmaktadır. Mantar soteye yaraşacak ekstra bir tat arıyorsanız makarna yardımınıza koşacak ve hem lezzetiyle, hem tok tutucu özelliğiyle mantar sotenin en iyi tamamlayıcısı olacaktır.

Salatalar da mantar sotenin en büyük destekleyicilerinden biridir. Örneğin; soğan, haşlanmış patates, yağ ve sirkeyle şahane bir salata hazırlayabilir, mantar sotenizle birlikte leziz bir meze olarak tüketebilirsiniz. Dilerseniz tercihiniz doğrultusunda patates salatasının içerisine maydanoz, dere otu ve kekik de ilave edebilirsiniz.

Konu salatadan açılmışken, mantar sotenizin yanında çok iyi gidecek başka bir salata tarifi daha aktarmak istiyoruz. Bunun için öncelikle makarnayı haşlayın. Ardından, içine salam, bezelye ve turşu ekleyin. Daha sonra mayonez ve yoğurt katarak karıştırın. Hepsi bu kadar! Mantar sotenizin lezzetine lezzet katacak bu salatayı âfiyetle tüketebilir, mantar soteyle yakaladığı dengenin câzibesine yakından tanık olabilirsiniz.

Jülyen doğranmış tavuk parçaları da, mantar sotenin o parmak ısırtan tadını son derece yoğunlaştıracaktır. Bu tavuğu köri sosuyla birleştirip ardından mantarla harmanlayabilirsiniz. Oluşan lezzet sizi fazlasıyla memnun edecektir fakat daha farklı bir yöntem denemek istiyorsanız, ikisini ayrı ayrı da tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Mantarı soteleyip köri soslu tavuğunuz ile yan yana ikram edebilirsiniz. Mantar sote, tavuğun yanında tadına doyum olmayan bir aperatif olacaktır. Köri soslu tavuk ise, mantar sotenin bu etkisini daha da belirginleştirecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.