Bebeklerde Tırnak Batması Neden Olur Ne İyi Gelir? Krem İsimleri

Bebeklerde Tırnak Batması Ayak Tırnağı Batması Nasıl Geçer? Tedavisi

1 3.459

Bebeklerde Tırnak Batması Nedenleri Ve Tedavisi

Bebeklerde tırnak batması sık karşılaşılan sağlık sorunlarındandır. Tırnak batması bebeğin ayak tırnaklarında yahut el tırnaklarında görülebilir. Makalemizde bu durumun nedenlerinden ve tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Bebeklerde Tırnak Batması Nedenleri Nelerdir?

  • Bebek tırnağının yanlış kesilmesi; Bebek tırnağını düz kesmek yerine hilal şeklinde kesmek yahut çok derinden kesmek bebekte tırnak batmasının sık karşılaşılan nedenidir. Diğer nedenler şöyledir;
  • Bebeğe dar ayakkabı yahut dar çorap giydirmek
  • Bebeklerin parmak üzerinde yürümesi
  • Bebeğin parmak kısmına darbe alması
  • Mantar enfeksiyonu da bebeklerde tırnak batığını tetikleyebilir.

Sual: Bebeklerde tırnak batması olur mu ayak tırnaklarının kenarları iltihaplanmış durumda ne yapayım?

CEVAP

Çocuk Doktoru Asım Güven’in cevabı: (Tırnak batması olabilir. Mersol antiseptik solusyonla temizleyin.Fucidin merhem sürün. Tırnakları derin kesmeyin.)

Sual: Kızımın ayak parmağında tırnak batması oluştu. İltihap toplamaya başladı. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Çocuk Doktoru Selman Vefa Yıldırım’ın cevabı: (Bir ortopedi hekiminin görmesi, gerek görür ise cerahati boşaltması ve tırnak bakımı konusunda bilgi vermesi uygun olacaktır)

Sual: 2.5 aylık oğlumun elinde tırnak batması oldu. Kızarıklık var ne yapmalıyım?

CEVAP

Çocuk Doktoru Halit Özkaya’nın cevabı: (Tırnak batması tedavisinde fucidin pomad kullanın. Bebeğinizin tırnağını keserken düz kesin. Batan tırnağın altına çok az miktarda pamuk yerleştirmeye çalışarak tırnağı kaldırmaya çalışın. Genelde bir süre sonra düzelir.)

Sual: Oğlum şuan 4 ay 22 günlük. 1 aydır ayak baş parmak tırnaklarında kenarında hafif şişlik ve kızarma oluyor. Tırnaklarını özenle kesmeme rağmen hala geçmedi. Bu tırnak batması mıdır? Ne yapmalıyım?

CEVAP

Çocuk Doktoru  Mahmut Ekici’nin cevabı: (Tırnaklarını oval olmayacak şekilde, düz bir şekilde ve sadece parmakların uç kısmındaki et düzeyini geçmeyecek şekilde kesin. Kullandığınız çorap veya ayakkabı varsa eğer onların bol ve rahat olmasına dikkat edin. Eğer kırmızılık, ağrı, şişlik gibi belirtiler varsa bunlar enfeksiyonun belirtisi olabilir. Bir çocuk doktoruna göstermenizde fayda görüyorum.)

Sual: 4 ayına girmiş bir oğlum var bugün ayağının başparmağında şişiklik ve kızarıklık gördüm yakınlarım tırnak batması veya dolamadır dediler ve mersol sürmemi önerdiler ben tabi ki size danışmanın daha doğru olduğunu düşündüm ne yapabilirim bu arada bu tırnağını kesmiştim ondan olabilir mi yardımcı olursanız sevinirim

CEVAP

Çocuk Doktoru Asım Güven’in cevabı: (Tırnak batması olabilir. Mersol sürülebilir. Gittikçe daha kötü olursa muayene ettirin.)

Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı:(Önce muayene ettirin, doktorunuzun vereceği ilaçları kullanın.)

Sual: benim 5.5 aylık bi oğlum var ve ayak baş parmaklarının tırnakları sürekli batıyor. Doktorumuza sordum yanlış şekilde kesiyorsunuzdur dedi ama baktı doğru kesmişim hatta şu anda kesmiyorum ki batmasın diye ama bu seferde çok uzuyor ne yapmalıyım bactroban pomat kullanıyorum ama sürekli batıyor. Kızarıp şişiyor tırnağın dış tarafa gelen yerleri

CEVAP

Çocuk Doktoru Emel Oğuz’un cevabı(Oğlunuza mutlaka çorap giydirin. Patikli kıyafetlerin içinde bebekler ayaklarını ileri geri hızla hareket ettirirken takılmalar ve sürtünmeler bu şekilde travmalara bağlı tırnak batması, tırnak kırılması ve tırnak eti enflamasyonu (kızarıklık) nedeni olabiliyor. Tırnakları oval değil düz kesin, kızarıklık oluşmuşsa o bölgeye Bactroban pomad sürmeniz apseleşme ve enfeksiyonun ilerlemesi ihtimalini önler.)

Sual: 2 aylık oğlumun el tırnağında tırnak batması var. Tırnaklarını mecburen kesiyorum. Bu sorunumla ilgili tavsiyenize ihtiyacım var. Ne yapabilirim?

CEVAP

Çocuk Doktoru Halit Özkaya’nın cevabı: (Eğer bebeğinizin tırnağını  daha hiç kesmedi iseniz bazen yapısal olarak bu durum nadir de olsa olabiliyor. Eğer tırnağını daha önce kesti iseniz hatalı kesmiş olabilirsiniz. Tırnakları mümkün olduğunca düz kesiniz. Bazı yabancı kitaplarda tırnağın altına ince bir tabaka halinde pamuk sıkıştırarak tırnağı yükseltmenin faydalı olabileceği yazıyor. Eğer enfekte olmadığı sürece endişelenmenize gerek yok zira bebek büyüdükçe sorun da kendiliğinden düzelecektir)

Çocuk Doktoru Ahmet Akel’in cevabı:(Muhtemelen kesme tekniğiniz yanlış. Dermatoloji doktoruna görünmeniz yararlı olabilir.)

Sual: 5 aylık oğlumun ayak basparmağında tırnak batması var doktora gösterdiğimde bol çoraplar giydir dedi ve teramisin verdi sürüyorum geçiyor, tırnaklarını da kesiyorum, kestiğim günün ertesi şişip kızarıyor, ne yapayım?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı:( Ortopedi ve cilt doktorlarına gösterin ve önerileri doğrultusunda hareket edin.)

Not: Makalede geçen soru cevaplar pediatriportalı sitesinden alınmıştır. Cevaplar şahıslara münhasırdır. Doktorunuza, eczacınıza danışmadan ilaç kullanmayın.

1 yorum
  1. Anonim diyor

    kızım 2 yaşında ve el tırnaklari surekli kırılıp kalkıyor surekli tirnak etleri şişlik ve kirmizi tirnaklari kalkinca kan doluyo lütfen yardimci olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.