Bebeklere Kimyon Verilir mi Kimyon Çayının Bebeklere Faydaları

Bebeklerde Gaz Kimyon Esra Erol Tarifi Bebeklere Kimyon Çayı Nasıl Yapılır?

0 488

Bebeklere Kimyon Verilir mi?

Kimyon bebekler için çok faydalı bir baharattır. Bebekteki gazı giderir, kolik sancısını keser, kansızlığı önler, bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirip hastalanmasını önler.

Bebeklere Kimyon Nasıl Verilir?

Bebeklere kimyon verilmesi için öncelikle doktor onayı gerektiği bilinmelidir. Eğer doktor onay vermişse şu yöntemleri uygulayabilirsiniz. 1 küp şekerin çeyreğini kırıp cezveye yerleştirin ve içine yarım çay kaşığı kimyon ekleyin.  Sonrasında bu karışımı süzgeçle süzün ve ılındıktan sonra bebeğinize bu karışımdan 1-2 çay kaşığı verin. Esra Erol da instagram adresinde bu tarifi vermiştir.

Ya da 1 bardak su içine 1 çay kaşığı kimyonu cezveye koyup kaynatın. Ilınınca 1 çay kaşığı olarak bebeğinize verin.

Kimyonun Bebek Sağlığına Faydaları

Kimyon Bebeklerde Gazı Giderir

Kimyonun bebeklerde gaz giderdiği bilinmektedir. Bebeklerde yaşanan kolik ağrısı için kimyon birebirdir.  Bunun için 1 bardak su kaynatın ve içine 1 çay kaşığı kimyon katın. Ardından ılınana kadar bekletin. Süzdükten sonra günde 1-2 çay kaşığı olarak bebeğinize içirin. Bu karışımı içirmeden önce  mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca bebeğinize kaç aylıkken verilebileceği hakkında bir linki metnin sonunda okuyabilirsiniz.

Bebeklerin Kemiklerini Güçlendirir

Kimyonda bulunan B12 ve A vitamini, potasyum, kalsiyum ve magnezyum sayesinde bebeklerin kemiklerini güçlendirmeye yardımcıdır. 2008 yılında Experimental Biology and Medicine (Deneysel Biyoloji ve Tıp) tıp dergisinde yayımlanan makaleye göre kimyon metanolik ekstresinin farelerde kemik kaybını engellediği ifade edilmiştir.

Bebeklerin Bağışıklığını Güçlendirir

Kimyon içerisindeki iltihap sökücü, antioksidan, gaz giderici, uyarıcı, antispazmodik ve antiflatulen özellikleri bulunmaktadır. Ek olarak kimyon kalsiyum, lif, demir, bakır, potasyum, manganez, selenyum, çinko ve magnezyum gibi önemli mineralleri içinde bolca bulundurmaktadır. Kimyonda B, C, A ve E vitamini açısından da oldukça zengindir. Saydığımız tüm bu vitamin ve mineral gibi faydalı bileşenler kimyonun bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olmasını sağlamakta ve vücudu hastalıklara karşı korumaktadır.

Bebekleri Mide Bağırsak Hastalıklarından Korur

2008 yılında “Food Chemistry” tıp dergisinde yayımlanan makalede kimyonun sindirim sistemine olan faydalarından bahsetmiştir. Ayrıca hint tıbbında kimyonun hazımsızlık, bulantı, gaz, ishal ve mide ağrısı gibi sindirim problemleri için binlerce yıldır kullanılmaktadır. Kimyon bebeklerde sindirim sisteminde pankreas enzimlerinin daha fazla salgılanmasına yardımcı olarak hazımsızlığı gidermektedir. Ek olarak kimyon mide asit salgısını kontrol altına alıp mide problemlerini geçirmeye yardımcı olur.

Bebeklerde Kansızlığı Önler

Vücutta kansızlık sebebi demir eksikliğidir. Vücuttaki demir kandaki oksijeni taşımada görevli olan hemoglobin üretimini desteklemektedir. Kimyonda bolca bulunan demir vücutta kansızlık yani anemiyi gidermeye yardımcı olmaktadır. Demir ayrıca vücutta enerji üretimine ve ek olarak metobolizmanın çalışmasına da katkısı büyüktür.

Bebeklerin Hafızasını Güçlendirir

Kimyonda bolca bulunan ilithap karşıtı ve antioksiadn özellikler bebeklerin hafızalarını güçlendirip odaklanma performanslarını arttırır. Ek olarak kimyonda bulunan E ve B vitaminleri vücuttaki nöral yani sinirsel fonksiyonların düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır. 2011 yılında “Pharmaceutical Biology” tıp dergisinde yayımlanan bilimsel araştırmada kimyonun zihin açtığı ve stres karşıtı olduğu belirtilmiştir.

Bebeklere Kimyon Çayı Verilir mi? Doktorlar Cevaplıyor

Sual: 18 günlük bebeğim var, 1 haftadır gaz sorunu yaşıyorum, internette kimyon gaz sancısına iyi gelir deniyor, ne tavsiye edersiniz?

CEVAP

Uzm. Dr. Osman Yağmur’un cevabı: Kimyon yağı ile karına masaj uygulamanız iyi gelebilir.

Sual: Merhabalar bebeğimiz 21 günlük ve çok fazla gazı var. kimyon tohumu kaynatıp günlük olarak bir kaç defa veriyorum bebeğimize sakıncası var mı?

CEVAP

Dr. Murat Aydın’ın cevabı:( Bu dönemde gaz için metsil 4*15 damla ve debridat 4*1 çay kaşığı kullanabilirsiniz. Kimyon vermeyin. yatarken iyi geceler çayından verebilirsiniz.)

Sual: 26 günlük bebeğim var gaz sancısı var sanrm özellikle gece sabaha kadar hic uyumadan susmadan ağlıyor ağrı kesici fitil yada kimyon çayı verebilir miyim?

CEVAP

Dr. Esra Önal’ın cevabı:( Metsil damla sabah akşam 5 damla verebilirsiniz.)

Sual: 35 günlük bebeğim var.gaz sancısı çekiyor.Masaj yapıyorum ,damlası var kullanıyorum hiç faydası olmuyor. Ne yapabilirim. Kimyon dediler kullansam zararı var mı?

CEVAP

Dr. Ergün Çetinkaya’nın cevabı:( Bence kullanmayın.)

Sual: 2 aylık gaz sancılarımız hat safhada milupaın karışık bitki çayımı yoksa humananın kimyonlu rezene çayınımı versem karar veremiyorum hangisi daha iyi olur?

CEVAP

Dr. Asaf Güven’in cevabı:( Bebeklerde 2-3 ay gaz sancısı olabilir.Doğal yollarla geçer endişelenmeye gerek yok.Her iki çayı deneyin bir şeyin değişmediğini göreceksiniz.)

Not:Makalede geçen doktorlara sorulan soru ve cevaplar pediatriportalı web sitesinden alınmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.