Döllenme Ne Kadar Sürede Oluşur Döllenme Sonrası Akıntı Olur mu

Döllenme Olurken Ağrı Olur mu Döllenme Belirtileri Nelerdir?

0 451

Döllenme Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin ilk aşaması döllenme olayıdır. Cinsel ilişki sonrası erkeğin spermi ile kadının yumurtasının birleşmesine döllenme denir, döllenme olayı kadının tüplerinde gerçekleşir.

Cinsel birleşme esnasında boşalma gerçekleşir. Menin içindeki spermler rahmin içine hızla girerek tüplere yerleşir. Ardından bu tüpte eğer yumurta hücresi varsa sperm bu yumurta hücresi ile hızlı şekilde birleşip yumurtanın duvarını delip içine girer. Bu şekilde döllenme işlemi başarılı şekilde gerçekleşir. Anlaşıldığı gibi döllenme yalnızca bir tüpte meydana gelmektedir. Döllenmiş  olan yumurtaya embriyo ismi verilmektedir. Döllenme süreci ortalama olarak 24 saat sürmektedir.

Döllenme Nasıl Anlaşılır?

Cinsel birleşme sonrasına rahimde meydana gelen döllenme belirtiler ile tespit edilmektedir. Ancak gebeliğin ilk iki haftasında kandaki HCG değerleri yükselmez ve bu da gebeliğin anlaşılmasını zorlaştırır. Gebeliğin bu döneminde anne adayında herhangi bir belirti de yaşanmamaktadır. Gebelik 3. haftasından sonra anne kanında HCG değerleri yükselmeye başlar. 4. haftadan sonra ise vücuttaki progesteron ve östrojen hormonları artar ve aşağıda sıraladığımız döllenme belirtileri görülmeye başlar:

Vücut Sıcaklığının Artışı

Rahimde döllenen yumurta rahimde yerleşebilmek için belirli bir ısıya gereksinim duyar. Buna bağlı olarak anne adayının vücur ısısı günden güne yükselir.

Alt Karında Ağrı

Gebeliği henüz yeni başlayan yani yumurtlamanın gerçekleştiği esnada birçok kadın alt karında ağrı ve kramplar yaşar.

Bulantı, Halsizlik ve Yorgunluk

Yumurtanın döllenmesi ve döllenen yumurtanın rahme yerleşmesi ile vücutta güçsüzlük, halsizlik ve uyku ihtiyacı görülür. Ek olarak gebeliğin başında çoğu kadın ilk olarak mide bulantısı yaşar.

Servikal Akıntı

Vücutta artan hamilelik hormonuyla servikal akıntı denen vajinal akıntılar görülebilir. Bu süreçte akıntı normalden daha beyaz veya daha koyu renkte olabilir.

Döllenme Ne Zaman Belli Olur?

Döllenme çiftler cinsel ilişkiye girdikten 36 saat sonra gerçekleşmektedir. Döllenme için önemli 2 şart yumurtlamanın olduğu dönemde yani elverişli dönemde olması ve ilişkinin korumasız olarak yaşanmasıdır. Ek olarak döllenme için erkeğin sperm hücrelerinde de herhangi bir hastalık veya problem olmaması gerekmektedir. Saydığımız bu şartlar sağlandığında ise döllenme kolayca sağlanmaktadır.

Gebeliğin ilk belirtisi olarak kişide adet gecikmeleri görülmektedir. Üstte gerekli olan şartlar sağlandığında ve kişi cinsel ilişkiye girmişse sonraki adet gecikmeleri önemli bir belirtidir. Herhangi bir adet problemi olmayan kişide ilişkiden sonra 5 gün adeti gecikmişse bu döllenmenin meydana geldiğini gösterebilir. Bu durumdaki kişiler eczanelerden idrarda gebelik testi temin edip kontrol edebilir. Ancak en kesin gebelik teşhisi hastanelerde kanda gebelik testi ile mümkündür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.