Bebeklere Zeytinyağının Muhteşem Faydaları Nelerdir

Bebeklere Zeytinyağı Verilir mi İçirilir mi Dr. Canan Karatay Cevaplıyor

0 11

Bebeğe Zeytinyağı İçirmek Faydalı mıdır Yenidoğan Bebeğe Zeytinyağı Verilir mi Bebeklerde Öksürüğe Zeytinyağı İyi Gelir mi?

Zeytinyağı bebekler için çok faydalıdır; Bebeklerin büyüme ve gelişmini destekler, bağışıklık sistemini güçlendirir, bebekteki gazı giderir, koliğe şifa olur. Prof Dr. Canan Karatay da bebeklere zeytinyağı verilmesini önermektedir. Yenidoğan bebeğe zeytinyağı henüz önerilmez.

Bebeklere Zeytinyağı Nasıl İçirilir?

Prof Dr. Canan Karatay bebeklere zeytinyağı içirmenin son derece faydalı olduğunu söylemiştir. Canan Karatay yaptığı açıklamada, “Zeytinyağının besin değeri anne sütüne eşittir. Bebeklerin mamalarına ya da biberonlarına 1 küçük çay kaşığı kadar zeytinyağı eklenmesini öneriyorum.” diyerek zeytinyağının zengin içeriğine dikkat çekmiştir. Canan Karatay’ın verdiği bilgiler şöyledir:

Bebeklerde zeytinyağı kullanımı onların gelişimini olumlu yönde etkiler. Hatta ben zeytinyağını doğal bir meyve suyu olarak nitelendiriyorum. Anne sütüyle zeytinyağı arasında hiçbir fark yoktur. Anne sütünde bulunan maddelerin hepsi, zeytinyağında da mevcuttur. Elbette soğuk sıkım, bozulmamış, içerisinde farklı şeyler olmayan, %100 saf zeytinyağını kastediyorum. İşte böyle zeytinyağı anne sütüyle aynıdır. Kısaca zeytinyağı eşsiz bir hazine, değeri bilinmesi gereken çok büyük bir nimettir. Herkes zeytinyağı tüketmeyi ihmal etmemeli, çocuğu varsa onu da bebekliğinden itibaren bu sağlık deposundan faydalandırmalıdır. Bebek, anne sütünden alacağı her şeyi zeytinyağından da alacaktır. Fakat şu var ki, anne sütü hayvansal kolesterol içerirken doğal zeytinyağı bitkisel kolesterol ihtiva eder. Ancak bu sizi endişelendirmesin, bitkisel kolesterolün zararı yoktur, tam tersine sağlık için gereklidir. Kolesterol ve şeker tüm bitkilerde vardır.

Size tuhaf gelmesin, zeytinyağı meyve suyu niyetine tüketilebilir. Dediğim gibi zaten bebeklerde de gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Bebeğinizin mamasına veya biberonuna 1 küçük çay kaşığı zeytinyağı eklemeniz onların büyüme ve gelişimine katkıda bulunur. Hem bebeğinizin gazını da alır, rahatlamasını sağlar.”

Bebeklere Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağı bebek ve çocuk sağlığı içim vitamin ve mineral açısından zengin bir yağdır. Zeytinyağı, tekli doymamış yağlar, Vitamin A, Vitamin C, Vitamin D, Vitamin E, Vitamin K ve Vitamin B açısından zengin bir antioksidandır. Zeytinyağı, büyümeden ve bebek beyimi gelişiminden sorumlu oleik asitin yaklaşık% 55 ila% 83’üne sahiptir. Zeytinyağı ayrıca bebeğin kalbi ve pankreasına iyi gelen tekli doymamış yağlar açısından da zengindir.

Zeytinyağı, kolik bir bebeği de rahatlatlamaya yardımcı olabilir. Bebeğin midesine biraz ılık zeytinyağı sürüp llerinizi saat yönünde hareket ettirerek bebeğin midesine masaj yapın. Kolik ve gaza iyi gelecektir.

Aynı safa yağı ile zeytinyağını karıştırıp bebekte egzama olan yerlere sürebilirsiniz.

Zeytinyağı bebekteki kabızlığı doğal yoldan tedavi eder, bebeğinizin dışkısının bağırsaklardan kolayca geçmesine yardımcı olur. Müshil olarak işlev görür ve düzenli olarak zeytinyağı tüketimi dışkıyı yumuşatır kabızlığı giderir.

Zeytinyağı deriden tırnaklara nüfuz eder. Tırnakları güçlendirmeye yardımcı olur, onları sağlıklı ve parlak tutar

Zeytinyağı bebeklerin başındaki konağa da iyi gelir. Bebek kafa derisine biraz zeytinyağı ile masaj yapar ve 15 dakika sonra yumuşak bir fırça kullanarak çıkarırsanız, bebek başındaki konağın önemli ölçüde azaldığını gözlemleyeceksiniz.

Zeytinyağı bebeklerde öksürüğe de iyi gelecektir. Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre,zeytinyağı  ilaçlardan çok daha iyi olan en iyi ev ilaçlarından biridir. Bebeğin göğsüne ve sırtına zeytinyağı ile masaj yapmak öksürük ve soğuk algınlığını rahatlatabilir. Yapmanız gereken tek şey biraz zeytinyağına okaliptüs veya nane gibi birkaç damla karıştırmak ve bebeğinize uygulamaktır. Bebeğinizin huzur içinde uymasına yardımcı olacaktır.

Kilo almaya yardımcı olur. Zeytinyağı kalorisi yüksektir ve bu nedenle özellikle prematüre bebeklerde bebek ağırlığını artırmaya yardımcı olabilir.

Bebeklerde Egzamaya Zeytinyağı Kullanımı Ve Bitkisel Tedavisi Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.