Suna Dumankaya’dan Saç Uzatan Gürleştiren Maya Maskesi

Şampuana Maya Nasıl Katılır Ne İşe Yarar Saçı Uzatır mı

0 457

Şampuana Maya Nasıl Katılır Ne İşe Yarar Saçı Uzatır mı

Hamur işlerinde kullandığımız maya saç için acayip faydalı bir maddedir. Hatta, saçlar için, pek çok kozmetik saç bakım ürününden daha etkilidir. Mayada bulunan mineral ve vitaminler tam saçın ihtiyacıdır. Saçın büyümesi, beslenmesi için muhtaç olduğu herşey mayada bulunur diyebiliriz.

Şampuana Maya Nasıl Katılır?

Mayanın saça olan faydalarından yararlanmak için maya maskesi yapabilir yahut mayayı şampuana katabilirsiniz. Yapmanız gereken çok basit; Her zaman kullandığınız şampuana 1 paket kuru maya atın ve şampuanın kapağını kapatıp çalkalayın. 1 gün bekletin. Ertesi gün kullanabilirsiniz. Haftada 2 kez bu şampuanı kullanın.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan  Maya İle Saç Çıkaran Uzatan Maske Tarifi

Malzemeler

  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı kekik yağı
  • 1 çay kaşığı kuru maya
  • 1 çay kaşığı deniz tuzu

Kekik yağı ve deniz tuzunu aktardan temin edebilirsiniz.

Hazırlanışı:

1 tatlı kaşığı kekik, 3 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 çay kaşığı deniz tuzu ve 1 çay kaşığı kuru mayayı karıştırın. Saçlarınız boyalıysa içerisine bir yumurta sarısı ilave edin. Saçlarınıza uygulayıp 2 saat bekletin ve sonra yıkayın. Bunu haftada bir defa yapın. Ayrıca kullandığınız şampuana aspirin eklemeniz de faydalı olacaktır.

Mayanın Saça Faydaları

Sağlıklı saçlar ve tırnaklar için maya ideal bir kaynaktır çünkü B1, B5, B8, B9 vitaminleri ve mineralleri bakımından zengindir. Saçlarımız keratin adı verilen proteinlerden oluşur, mayada bulunan B vitamini keratin sentezi için gereklidir. Keratin, saçlarımızı, güneş, deniz suyu, soğuk gibi dış etkenlere karşı koruyucu bir madde görevi görür.

Maya saçlar için oldukça faydalıdır. Stresten kaynaklanan saç dökülmelerini önler, saçların uzamasına yardımcı olur.

Maya B5 vitamini içerir. Bu vitamin, saçların sağlığını koruyan keratin maddesinin oluşumuna katkıda bulunur. Saç dökülmelerini engelleyen keratin, saçlara daha sağlıklı ve hacimli bir görünüm kazandırır.

Saçlarınıza birkaç kez maya uyguladıktan sonra kelleşen bölgelerinizde ayva tüyleri çıkmaya başlayacaktır. Bu da yeni saç çıkacağını gösterir.

Maya, içerdiği vitamin ve minerallerle saçları besler, güçlendirir, onarır ve büyümesine destek olur.

Mayanın saça faydaları en çok saç uzatmasıyla belirgindir. Maya kullanmak saçların uzamasını hızlandırır.

B2 vitamini eksikliği ile saçların rengi solmaya başlar, parlaklık ve hacim kaybeder. Maya, B2 vitamini içeriği ile bu soruna çözüm olur.

Bazen stresten dolayı saçlarımız dökülür. İşte maya bu durumun önüne geçer ve saçların doğal ve sağlıklı bir şekilde uzamasına yardım eder.

Saçlarda dökülme bazı bölgelerde kelleşmeye neden olabilmektedir. Ayrıca çeşitli faktörlere bağlı olarak saçlarımız yıpranmakta ve ışıltılı görünümünü kaybedebilmektedir. Fakat maya, bu problemlere iyi bir çözümdür.

İçerdiği vitaminler, fosfor, selenyum, krom, çinko, demir gibi mineraller ve amino asitler sayesinde maya, daha gür saçlara kavuşturur.

Maya saç derisini besleyerek kepeği yok eder.

Saçlara bakım yapar, saç köklerindeki kan dolaşımını harekete geçirir ve böylelikle saç derisini canlandırarak dökülmelere mani olur. Özetle maya, saçların görünümünü ve sağlığını iyileştirir. Saçlar için maya maskesi yapmak son derece yararlıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.