Brokolinin Dikkat Çekici İstenmeyen 20 Zararı

Brokoli Gaz İshal ve Kabızlık Yapar mı Zararlı mı?

0 85

Brokolinin Zararları Nelerdir?

Brokoli, diyete dahil edilebilecek besin açısından en zengin sebzelerden biridir. Çok çeşitli besleyici ve tıbbi faydaları vardır. Bunların en önemlisi, çeşitli kanser türlerini önleme, sindirim sisteminizi iyileştirme, kolesterol seviyelerini düşürme ve vücudunuzu detoksifiye etme yeteneğidir. Her ne kadar brokoli çok faydalı bir sebze olsa da sağlık için belli sakıncaları da olabilmektedir.

Brokolinin Sağlığa Zararları Nelerdir?

Brokoli yemenin bir dizi sağlık yararı olsa da, az da olsa yan etkisi de vardır.  Brokoli tüketmek genel anlamda güvenlidir diyebiliriz.

  • Brokoli bazı kişilere dokunur ve gaz, karın ağrısı, ishal ve / veya kabızlık gibi problemlere yol açabilir.
  • Brokoli ve karnabahar gibi sebzeler , içerdikleri fodmaps adı verilen karbonhidrat türleri nedeniyle bazı insanlar için sindirimi zor olabilir ve bu kişilerde sindirim sorunlarına sebep olabilir.
  • Brokolinin en yaygın yan etkisi, yüksek lif içeriği nedeniyle gaz veya bağırsak tahrişine neden olabilmesidir. Brokoli dahil tüm turpgillerden sebzeler gaz yapmanıza neden olabilir. Bununla birlikte, sağlık yararları rahatsızlıktan daha ağır basmaktadır.
  • Kan inceltici ilaçlar alan kişiler brokoli alımına dikkat etmelidir çünkü sebzenin K vitamini içeriği ilacın etkinliğini etkileyebilir.
  • Hipotiroidizmi olanlar da brokoli tüketimini sınırlamalıdır.
  • Brokoli ayrıca alerjik reaksiyonlara ve varfarindahil bazı ilaçlarla etkileşime neden olma potansiyeline sahiptir
  • Brokoli hamilelikte yenmek için iyi bir besin olmasına rağmen, ölçülü olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Bunun nedeni, çok fazla brokolinin karın ağrısı, bağırsak gazı, bağırsak tıkanması vb. sorunlara yol açabilmesidir.
  • Brokoli şeker hastaları için iyi olsa da, ölçülü tüketilmesi tavsiye edilir. Bunun nedeni, aşırı brokoli tüketiminin kan şekerini tehlikeli derecede düşük bir seviyeye düşürebilmesi ve bunun da hipoglisemiye yol açabilmesidir. Benzer şekilde, diyabetik bir hastaysanız ve halihazırda bunun için ilaç kullanıyorsanız, brokoli ilacı etkileyebileceği ve durumu kötüleştirebileceği için brokoli tüketiminize de dikkat etmelisiniz.
  • Brokoli, bir dizi sağlık ve güzellik yararı sağlayan vitaminler, mineraller, antioksidanlar, bitkisel besinler vb. Gibi birçok besin maddesinin iyi bir kaynağıdır. Ancak brokoli hepimiz için uygun bir besin olmayabilir. Brokoliye alerjiniz varsa ne pahasına olursa olsun brokoli tüketmekten kaçınmalısınız, aksi takdirde nefes darlığı, hırıltılı solunum, baş ağrısı, burun tıkanıklığı, deri döküntüleri, kaşıntı, mide ağrısı vb. Gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
  • Brokoli önemli potasyum kaynaklarındandır. Brokoli yüksek tansiyonu düzenlemeye iyi gelse de, bunları ölçülü tüketmeniz tavsiye edilir. Bunun nedeni, brokoli ile artan yüksek potasyum seviyesinin kan basıncımızı tehlikeli derecede düşük bir seviyeye düşürebilmesi ve hipotansiyona neden olabilmesidir.

Düzenli olarak brokoli yemek midemiz için çok faydalıdır ve sindirim sistemimizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Brokolinin bu yararı, esas olarak içlerinde diyet liflerinin varlığından kaynaklanmaktadır. Diyet lifleri doğal bir müshil görevi görür, bağırsak hareketini iyileştirir ve dışkının sistemden sorunsuz bir şekilde çıkarılmasını sağlar. Bu, kabızlıktan kurtulma sağlar ve ayrıca hazımsızlık, irritabl bağırsak sendromu, şişkinlik, karın ağrısı vb. Gibi çeşitli sindirim sorunlarının tedavisinde yardımcı olur. Diyet lifleri midemize iyi gelse de, brokoliyi ölçülü yememiz tavsiye edilir. Bunun nedeni, midemizde çok fazla diyet lifi alımının, emilim bozukluğu, bağırsak gazı, bağırsak tıkanması, kabızlık, ishal vb. Gibi sorunlara yol açabilmesidir. Ayrıca, çok fazla diyet lifi alıyorsanız ve bol su içmiyorsanız, o zaman bu dehidrasyona neden olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.