2 Aylık Bebeğim Kakasını Yapamıyor Kabızlık Nasıl Giderilir

2 Aylık Bebekte Kabızlık İçin Neler Yapmalı Annelerden Öneriler

0 11

2 Aylık Bebekte Kabızlık Nasıl Geçer?

2 aylık bebeklerde kabızlık sorunu ile sık karşılaşılır. Bu durum genellikle bebek mamalarından kaynaklanır. Çoğu mama markası bebekte kabızlık yapabilir. Bebeğinizde kabızlık yapmayan mama markasını bulana kadar biraz uğraşmanız, deneme yanılma yapmanız gerekebilir.  2 aylık bebek anne sütünü veriyorsa, annenin beslenmesi de bebekte kabızlık yapabilir.

2 Aylık Bebeklerde Kabızlık Sorunu Yaşayanlara Annelerden Öneriler

2 aylık bir kızım var. Çok bilinen bir markanın mamasını kullanıyorduk. Fakat bebeğime iyi gelmedi, kabızlık yaptı. Bazı bebek mamaları gerçekten kabızlığa sebep oluyor, bu doğru. Böyle olunca tabii ki farklı bir mamaya geçmek lazım. Kabızlık için fitil vermek önerilmiyor, zira fitil de bağırsak tembelliğine yol açıyormuş. Mamasına 1 çay kaşığı zeytinyağı ekleyin, bunu sabah-akşam yapın. Ayrıca poposunu ve karnını da yavaşça ovalayın.

Bebeğim 2 ay 10 günlük ve bir süredir kabızlıktan şikayetçiyiz. Doktorumun tavsiye ettiği bir şey var, ondan fayda görüyorum. Şöyle ki; dijital ateş ölçerler var ya hani, onun metal ucunu saf zeytinyağına batırın ve o metal kısmı bebeğinizin makatına sokup çıkarın. Amaç, yağın o bölgeye girmesini sağlamak. Metal kısmı soktuktan sonra hafifçe sağa-sola doğru döndürün. Çok işe yarıyor, hemen etkisini gösteriyor. Gaza ve kabızlığa anında çözüm olacak. Fakat altına temizleme örtüsü sermeyi unutmayın, çünkü kakası fışkırarak çıkacaktır. Ben bebeğimin kaka yapmasını 3 günden beri bu yöntemle sağlayabiliyorum. 3 gün önce yavrum çok kötüydü; bir görseniz nasıl ağlıyor ve kendini nasıl sıkıyordu. Artık gayet rahat, böyle idare ediyoruz.

Bebekler bazen 3 günde bir kaka yapar. Bu durum bir sorun olduğuna işaret etmez. Hatta doktorum bana, ‘bebeğin 10 güne kadar kaka yapmaması normaldir.‘ demişti. Yani hemen fitil kullanmanıza gerek yok. Mama yiyorsa mamasına bir çay kaşığı zeytinyağı ilave edin yahut direkt ağızdan verin.

Bebeğim 2 aylık. Kabız oldu ve ben makatından şırınga ile 1 CC zeytinyağı verdim. Kabızlığı geçmişti.

2 aylık bebeklerde kabızlık mama yüzünden de olabilir. Benim bir arkadaşım da bu konuda çok çekmiş. Birçok mama kullanmış ve hepsi de kabızlık yapmış.

2 Aylık Bebekte Kabızlık İçin Doğal Çözümler ve Doktor Önerileri

Zeytinyağı

Bebeklerde kabızlık şikayeti için fitil veya ilaç kullanmadan önce evde yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Onlardan biri, kulak çubuğunu zeytinyağına batırıp bununla bebeğin makatını dairesel, ileri-geri hareketlerle uyarmaktır. Fakat bu, yeni doğan bebeklerde doktora danışılmadan uygulanmamalıdır.

Anne Sütü İle Beslenme

Bebekte kabızlık probleminin doğal ilacı anne sütüdür. Bebeğin gelişiminde kilit rol oynayan anne sütü, kabızlığın tedavisinde de etkilidir. Onun ihtiyaç duyduğu her şeyi ihtiva eden bu mükemmel besin, dışkının yumuşamasını sağlayarak kabızlığa çözüm olur. Anne sütü motilin hormonu içerir ve bu hormon, bebeklerin bağırsaklarını harekete geçirir.

Bacak Bisiklet Egzersizi

2 aylık bebekte kabızlığa ne iyi gelir sorusunun bir diğer cevabı ise hafif bir egzersizdir. Bunu yapmak için bebek sırtüstü yatırılır, ayakları yukarı kaldırılır ve dizleri yavaşça bükülür. Sonra bebeğin bacakları, sanki pedal çeviriyormuş gibi yine yavaş yavaş hareket ettirilir.

Fitil Kullanın

Kabızlık fitilinin de yararı olacaktır fakat bunu kullanmadan önce doktorunuza sormanız gerekir. Fitil, bebeklerin bağırsaklarını rahatlatır ve kaka yapmalarını kolaylaştırır. Örneğin gliserin fitili bunlardandır. Fitil, bebeğin makatına dikkatli bir şekilde yerleştirilmelidir. Dışkıyı yumuşatacaktır ancak dediğimiz gibi doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

İlaç Kullanımı

2 aylık bebeğim kabız oldu diyorsanız ve denediğiniz yöntemler işe yaramadıysa doktorunuz kabızlık ilacı da verebilir.

Beslenmeye Dikkat Etmeli

Emziren annelerin de bebekte kabızlığı önlemek için emzirirken beslenmesine dikkat etmesi gereklidir. Posa bakımından zengin gıdalarla beslenilmeli ve bol su tüketmeye özen gösterilmelidir. Sebze ve meyvelere ağırlık verilmeli, kısaca anneler yiyip içtiklerine dikkat etmelidir. Kabızlık yapan besinler yediğinizde bunlar anne sütüne geçebilir ve onu emzirdiğinizde kabız olmasına sebebiyet verebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.