Su Çiçeği İzi Doktora Gitmeden Evde Nasıl Geçer

Su Çiçeği İzini Geçirmek İçin En Etkili Bitkisel Çözüm Yolları

0 76

Su Çiçeği İzini Geçirmek İçin En Etkili Bitkisel Çözüm Yolları

Suçiçeği bulaşıcı bir hastalıktır ve çoğu zaman ciltte iz kalmasına neden olur. Suçiçeği ciltte şiddetli kaşıntıya neden olur ve kaşımadan duramayız, bunun sonucunda suçiçeği izi ile karşılaşırız.  Suçiçeği izlerini yok etmek için Cildiye doktoruna gidebilir yahut aşağıda bildireceğimiz doğal yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Suçiçeği Lekeleri Nasıl Geçer?

Aloe Vera Jel Kullanın

Aloe vera jelinde bulunan polisakkarit ismindeki maddeler yeni cilt hücrelerinin oluşmasında çok etkilidir böylece ciltteki lekeleri azaltmaya ve yaraları iyileştirmeye yardımcı olur. Journal of Chemical and Pharmaceutical Research dergisinde yayınlanan 2010 yılındaki çalışmaya göre, aloe vera jelinin cilt için çok faydalı olduğunu, cildi lekelerden temizlemekte etkili olduğunu bildiriyor.

 • Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içindeki jeli çıkarın. Yahut aktardan, kozmetikçilerden aloe vera jel satın alın.
 • Su çiçeği izi olan yerlere aloe vera jel sürün. Birkaç dakika boyunca parmak uçlarınızı kullanarak bölgeye hafifçe masaj yapın.
 • 15 ila 20 dakika bekletin ve yüzünüzü durulayın.
 • Su çiçeği izini doğal yöntenden tedavi etmek için bu yöntemi her gün tekrar edin.

Bal

Bal antioksidan bakımından zengindir ve kollajen artırıcı özelliklere sahiptir. Ayrıca antiseptik olarak çalışır ve yara izlerinin tedavisinde yardımcı olabilir. Biraz balı tüm yara izlerinize uygulayın ve durulamadan önce kurumasını bekleyin. Yaralarınızdaki değişikliği görene kadar bu ilacı günde bir kez kullanın.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı da su çiçeği izini yok etmek için kullanabileceğiniz doğal yöntemlerdendir.

Hindistan cevizi yağı, antioksidan görevi gören ve ciltteki serbest radikal hasarını önleyen yağ asitleri ile doludur. Bu yağ, ciltte kolajen üretimini etkili bir şekilde uyarabilir ve su çiçeği izlerini iyileşme sürecini hızlandırabilir.

 • 1 tatlı kaşığı katı halde satılan Hindistan cevizi yağını cezvede ılıtın.
 • Bu ılık yağı su çiçeği olan bölgeye uygulayın, emilene kadar küçük dairesel hareketlerle hafifçe masaj yapın.
 • İstediğiniz sonucu elde edene kadar günde birkaç kez tekrarlayın.

E Vitamini

E vitamini, su çiçeği  kurtulmak için çok popüler bir doğal ilaçtır. Etkili bir antioksidandır ve cildi canlandırmaya ve beslemeye yardımcı olan nemlendirici bir özelliğe sahiptir. Ayrıca, cilt dokusunu ve gücünü artıran kolajen oluşumunu uyarabilir. Ciltteki su çiçeği lekelerini yok etmek için eczaneden E vitamini kapsül veya ampül satın alabilirsiniz.

 • E vitaminini her gün su çiçeği lekelerinin üzerine uygulayın.
 • Ayrıca diyetinize badem, aspir yağı, fındık ve yer fıstığı ezmesi gibi E vitamini yönünden zengin yiyecekleri de ekleyin.

Kakao Yağı

Kakao yağı cildi nemlendirmeye yardımcı olur ve ayrıca yara izlerini, lekeleri giderdiği bilinmektedir. Kakao yağı kullanmak yara izlerinizi sorunsuz bir şekilde tedavi etmenize yardımcı olabilir. En iyi sonuç için cildinize günde en az iki kez kakao yağı sürün. Bu aynı zamanda cildinizin daha bakımlı ve sağlıklı görünmesini sağlayacaktır.

Elma Sirkesi

Su çiçeği lekesinden kurtulmak için bir başka mükemmel ilaç elma sirkesidir. Asidik doğası cildi pul pul dökecek ve ölü cildi temizleyecek ve bu da yara izlerinin görünümünü azaltacaktır.

 • Elma sirkesine bir parça pamuk batırın ve etkilenen bölgeye uygulayın.
 • 10 ila 15 dakika bekletin, sonra suyla yıkayın.
 • Biraz nemlendirici losyon uygulayın.
 • Bu tedaviyi birkaç hafta boyunca günde birkaç kez kullanın.

Not: Elma sirkesi ciltte tahrişe neden olursa, kullanmadan önce suyla karıştırıp kullanın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.