Çatlatma İğnesinden Kaç Gün Sonra Test Yapılır Hamilelik Belirtileri

Çatlatma İğnesinden Kaç Gün Sonra Adet Olunur Gebelik Belli Olur

15 59.445

Çatlatma İğnesi Nedir?

Çatlatma iğnesi hamile kalmak için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Çatlatma iğnesi sonrası ilk gebelik belirtisi adet gecikmesidir. Şayet gebelik varsa amanla göğüslerde şişme, hassasiyet, mide bulantısı, kusma vb gebelik belirtileri başlar. Bu makalemizde çatlatma iğnesi ile ilgili doktorlara sorulan sorulara ve cevaplarına yer verdik.

Çatlatma İğnesi İle İlgili Soru ve Cevaplar:

Sual: Çatlatma iğnesinden kaç gün sonra adet olunur?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Aysun Baltacı’nın cevabı: (Çatlatma iğnesinden 14 gün sonra gebelik testi yapılır veya adet olunur.)

Sual: Çatlatma iğnesinden sonra 2 olasılık mı vardır; ya adet olunacak yada gebelik var diye bilir miyiz. 28 martta çatlatma iğnesi vuruldum ve şu anda en son adetim 11 marttı yani en son adetimden 5 gün geçmiş oluyor. Biliyorum kanda gebelik testi yaptırın diyeceksinz ama ben çatlatma iğnesinden sonraki aşamaları merak ediyorum 3. bir olasılık var ise bilgilendirirseniz sevinirim?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Seval Taşdemir’in cevabı: (Gebelik hariç, kist veya hormon düzensizliği nedeniyle de adet gecikmesi olabilir.)

Sual: Bugün 11de çatlatma iğnesi yaptırdım 12.30da ilişkiye girdik.çokmu erken oldu,birdahaki ne zaman olmalı ve kaç günde bir ilişkiye girilmeli?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Seval Taşdemir’in cevabı: (Çatlatma iğnesinden 36 saat sonra yani yumurtanın çatlaması beklenir.)

Sual: Merhaba çatlatma iğnesinden sonra ne zaman ilişkiye girilmelidir. İğnenin olduğu gün ilişkiye girilmeli midir? 36. saatten sonraki zamanlarda ilişki olmasa da olur mu, şans nedir?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Erkut Harmancılar’ın cevabı: (Tek ilişki olabilecekse iğneden 24 saat sonra..Ancak,daha sıklıkla tavsiye edilen şudur: iğneden 12 saat sonra bir kere,bu ilişkiden 24 saat sonrada ikinci kere ilişki önerilir..(Yani iğnenin 12. ve 36.saatlerinde olmak üzere)

36.saatten sonra da devam etmekte mahzur yoktur bence. Ama iğneden 4 gün geçtikten sonraki ilişkilerden gebelik oluşmaz artık, boşunadir onlar

Sual: Acaba çatlatma iğnesinden sonra en erken ne zaman gebelik testi yapılır?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Sinan Kurşun’un cevabı: (11-12 gün sonra baktırabilirsiniz.)

Sual: Ben 18 gün önce ovıtrelle çatlatma iğnesi vurdurdum iğneden sonra mide bulantısı ve arada bir kasık ağrısı oluyor. Henüz adet olmadım 3 4 gün kadar geçikti. İğneden kaç gün sonra adet olunuyor, Hamile olabilir miyim acaba?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Özay Oral’ın cevabı: (İğneden sonra bu kadar zaman geçtiği halde hala kanama yoksa gebelik testi idrar veya kanda baktırılabilir. Yoksa kist olma ihtimali var o da gecikme yapar.)

Sual: Ahmet bey çatlatma iğnesinden sonra şu kadar gün sonra adet olunur diye bir şey var mı?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Ahmet Suphi Toprak’ın cevabı: (Çatlatma iğnesinden sonra 15 gün geçip halen adet olunmadı ise gebelik testi yapın)

Sual: Yumurta çatladıktan kaç gün sonra adet olunur?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Filiz Ak’ın cevabı: (Yaklaşık 12-14 gün sonra)

Sual: Çatlatma iğnesinden sonra 10-11. gün regl oldum.  Normalde 14-16 gün sonra olması beklenirken sizce neden beklenen reglimden 4 gün önce regl olmuş olabilirim?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Sevim Turhan’ın cevabı: (Yumurta çatlamamış olabilir.)

Sual: Ben adetin 23 üncü günü çatlatma iğnesi oldum buna görene zaman adet olurum gebelik testini ne zaman yapmam gerekiyor?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Serdar Koç’un cevabı: (İğneden 14-16 gün sonra test yaptırabilirsiniz)

Sual: Ben çatlatma iğnesi olmuştum iğneden 4 gün sonra kahverengi lekelenmem oldu sebebi nedir?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Filiz Ak’ın cevabı: (Hormonal nedenlerle böyle bir kanama bazı kimselerde olabiliyor. )

Sual: Klomen hapı kullandıktan sonra çatlatma iğnesi olmam gerekir mi? iğne olmadan ilişkiye girsem hamile kalabilir miyim?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Uçar Asena’nın cevabı: (Bu ilaçlar doktor ve ultrason eşiliğinde kullanılmalıdır. İğnenin yapılıp yapılmamaması ultrason bulguları ile değerlendirilir)

Sual: Çatlatma iğnesinin etkisi vücuttan kaç günde atılır? Ayın 31 in de iğne oldum bugün 11. gün test yaptım pozitif çıktı acaba iğnenin etkisi olabilir mi?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Armağan Ulubaş’ın cevabı: (İğnenin etkisi bu zamana kadar kalmaz. gözünüz aydın diyorum. Bundan sonra ilk ultrasonla gebeliğin doğru yerde ve sağlıklı olduğunun saptanması gerekecek. Adet 15 gün gecikince ultrason öneririm.)

Doktorsitesi kaynak alınarak hazırlanmıştır.

15 Yorumlar
 1. Anonim diyor

  Hocam banada yardimci olurmusunuz ayin 16sinda catlatma inesi oldum
  Bu gün 14 gün geçiyor hamile kalma şansım bu durumda yuksekmi acaba

 2. Aylin diyor

  Catlatma ignesini 5 gun vuruldum igneyi son vurulma tarihinden sonrami 14 gun gecmesi lazim hocam

 3. Arzu diyor

  Merhaba hocam bende ayin 11-de catlatma ignesi oldum. Bugun 14 gün. Dün idrar testi yaptim ikinci cizgi silik cikti acaba ignenin etkisi kalmis ola bilirmi?

 4. Anonim diyor

  Merhaba hocam ben 18 catlatma ignesi vuruldum bugun ayin 1 15 gun gecti acaba gebemiyim

 5. Serife diyor

  Hocam 18 catlatma ignesi vuruldum suanda 1 ayin 15 gun acaba gebe olabilirmiyim

 6. Semra diyor

  Slm hocam yumurta catlatma hapi ni kullandıktan bir iki hafta geçmeden adet oluyordum en son ağustosun 8 iğne yaptırdım ama hala adet görmedim hayal kırıklığına uğramamak için test yapmadım acaba hamile kalmis olabilirmiyim

 7. Şenay diyor

  Temmuz 20 de adet oldum. 25 de Klomen ilaç kullandım Ağustosun 5 çatlama iğnesi yaptırdım ama hala adet görmedim hamile olabilirmiyim bilgilendirirseniz memnun olurum

 8. Zeynep diyor

  Slm ben 17 gün önce çatlatma iğnesi yaptım idrar testinde çıkar mı sonuç

 9. Hülya diyor

  Merhaba ben ayın 28 iğne vurdum ayın 8 de idrar testi yaptım tek çizgi çıktı sizce nedir bana yardımcı olurmusunux

 10. Melek diyor

  Ben 5 martta catlatma ignesi oldum bugün ayın 15 test yapsam cikarmi

 11. Anonim diyor

  Hocam ben 2 sene önce kist ameliyatı oldum adet duzensizliginden ve bayadir çocuk düşünüyoruz deniyoruz ama hamile kalamiyorum birtane KIZIM var 2 ciyi düşünüyoruz KIZIM da kardeş çok istiyor bende tekrar ANNE olmak istiyorum.Catlatma iğnesi vurularak tekrar ANNE olabilirmiyim ne aşamalarda geçerim sürek çok sürer mı?

 12. Zehra diyor

  Hocam merhaba 27 ocakta ovitre catlatma ignesi vuruldum igneden 14 gun sonra adet oldum ama adet kanamam eski adet kanamamdan az neden acaba tesekurller

 13. Hatice diyor

  Çatlatma iğnesi olduktan sonra iğnenin etkisi kaç günde vücuttan atılır

 14. Nezahat Demirel diyor

  Merhabalar bende 27 martda çatlatma iğnesi oldum 14 Nisan’da da adet gördüm bu normaldir gebelik belirtileri olabilir mi

 15. Nezahat Demirel diyor

  Merhabalar 27 martda çatlatma iğnesi oldum 14 Nisan’da da adet gördüm bu normaldir gebelik belirtileri olabilir mi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.