Chia Çiya Tohumu Zayıflatır mı Kilo Aldırır mı Diyetisyen Anlatıyor

Chia Tohumu Çiya Tohumu Kalori Değeri Ne Diyetisyen Cevaplıyor

0 17

Chia Tohumu Çiya Tohumu Kalori Değeri Ne Diyetisyen Cevaplıyor

Chia tohumu; bol miktarda sağlıklı yağ, protein ve lif içerir. Ayrıca tam anlamıyla bir vitamin ve mineral deposudur. Çorbalarda, yoğurtlarda, yulaf ürünlerinde, kahvaltılarda, smoothie’lerde ve salatalarda kullanılabilir. Chia tohumu suyla bir araya geldiği zaman jel kıvamını alır ve midenin dış tabakasını sararak tok kalmas süresini uzatır. Bu sayede zayıflamaya büyük katkıda bulunur.

Chia Tohumu Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Rojda Musa 1 yemek kaşığı chia tohumunun 70 kalori olduğunu bildirmektedir (40 kalori yağdan,10 kalori proteinden ve 20 kalori karbonhidrattan)

Diyetisyen Ersan Erçin 100 gram chia tohumunun 486 kalori olduğunu bildirmektedir.

1 tatlı kaşığı chia tohumu ise 27 kaloridir.

Chia Tohumu Zayıflatır mı?

Chia tohumu çabuk acıkmayı önlemesiyle meşhurdur. Bu ise diyet sürecinde kişilerin en çok ihtiyaç duyduğu şeylerdendir.

Diyetisyen Buket Adanç bu hususta şu bilgileri vermektedir;

‘Chia tohumu omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Bu yağ asitlerinin zayıflamaya çok faydası vardır. Tok hissettiren Chia tohumu, az kalorili olduğu ve iştahı frenlediği için diyette güvenle tüketilebilir. Aynı zamanda Chia tohumu metabolizmanın daha hızlı çalışmasında da rol oynar. Böylece zayıflamayı kolaylaştırır.’

Lifli besinlerin zayıflamaya yardımcı olduğu bilimsel araştırmalarca ispatlanmıştır.

Diyetisyen Didem Usta bu hususta şu bilgileri vermektedir;

‘Chia tohumu yüksek oranda lif barındırır. Bundan dolayı açlık hissini bastırır ve yemek yeme isteğini kontrol altına alır. İki yemek kaşığı chia tohumunda ortalama 6 gram lif vardır. Erişkin bireylerin her gün 30 gram lif alması tavsiye edilmektedir. Chia tohumundan günde 2 yemek kaşığı tüketmeye devam ederseniz bu hem sağlığınızı hem de formunuzu korumak noktasında size fazlasıyla destek olacaktır. Lifler sindirim sisteminin düzenli çalışabilmesi için de son derece mühimdir.

Bu konuda bir araştırma yapılmış, sonuçlar Nutricion Hospitalaria tarafından 2014 yılında yayınlanmıştır. Çalışmanın bazı katılımcıları her gün chia tohumu, bazıları ise chia unu tüketmiş; hepsi bunu 3 ay boyunca sürdürmüştür. Her gün böyle yapanların, yapmayanlardan daha çok kilo verdikleri; boyun ve bel bölgelerinde de hafif incelme olduğu gözlemlenmiştir. Bu ise chia tohumunun göbek yağlarından kurtulmaya da yardım ettiğini kanıtlamaktadır.

Chia Tohumu Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

Bir tatlı kaşığı chia tohumu bir bardak suda 10-15 dk bekletilir. Yemekten takriben 10-15 dakika evvel tüketilir. Chia tohumları yoğun posa içeriğine sahiptir. Bu özelliği sebebiyle midede şişerek yer kaplar ve fazla açlık hissetmeyi engeller. Bu da zorlanmadan porsiyon kontrolü yapmayı mümkün kılar. Böylelikle istenmeyen kilolarla daha iyi mücadele edilebilir.

Chia tohumu ile zayıflama nasıl olur? diye merak edenler bunun birkaç kez tüketmekle olmayacağını bilmelidir. Faydasını görebilmek için chia tüketimini rutin hâline getirmek gerekir. Onu çorbalara eklemek de bir başka alternatiftir.

Ana öğünlerde yemeğe çorba ile başlanmalıdır. Chia tohumu ise çorbalara ilâve edilebilecek en yararlı besinlerdendir. Yağ yakımını hızlandıran chia tohumu çorbanın besleyici olmasını sağlar ve tadını daha da güzelleştirir.

Çorbalara ek olarak salatalara da çok yakışan chia tohumu, öte yandan omletlere de lezzet katmaktadır. Tatlılar da chia tohumuyla zenginleştirilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.