Çikolatalı Lokma Kaç Kalori Lokma Tatlısı Kilo Yapar mı

Lokma Kaç Kalori 1 Adet Lokma Tatlısı Kalorisi Nedir

0 15

Lokma Kaç Kalori 1 Adet Lokma Tatlısı Kalorisi Nedir

Mayalı hamur ufak parçalara ayrılır ve her bir parçaya yuvarlak şekil verilir. Sonra bunlar kızgın yağa atılarak kızartılır. Ardından şerbetin içine eklenir ve böylece lokma tatlısı hazırlanmış olur. Yani lokma, şerbetli kızartılmış hamurdur. Nefis bir tatlı olan lokma, görüntüsüyle bile iştah kabartır. Pişi dediğimiz hamur işini andırır. Farkı ise şeklinden ve şerbetinden ileri gelir. Yuvarlanıp kızartılan pişi hamurları şerbetlenir ve ortaya lezzetli lokma tatlısı çıkar. Fakat yağ bol ve kızgın olmalıdır.

Lokma Tatlısı Kaç Kaloridir?

Şeker, tuz, maya ve un ile hazırlanan hamur sıvı yağda kızartılır. Koyu kıvamlı bir şerbet ile zenginleştirilerek sunulur. Kandil günlerinde, mevlitlerde ve cenazelerde sevap kazanmak amacıyla lokma dağıtılır. Sünnet merasimlerinde, iş yeri açılışlarında ve buna benzer özel organizasyonlarda da davetlilere lokma tatlısı ikram etmek adettendir.

  • Diyetisyen Aslı Altınel 1 adet lokma tatlısının 78 kalori olduğunu bildirmektedir.
  • Beslenme ve Diyet Uzmanı Özden Örkçü 1 adet çikolatalı lokma tatlısının 100 kalori olduğunu bildirmektedir.
  • Diyetisyen Meryem Durmuş 1 porsiyon yani 6 adet lokma tatlısının 465 kalori olduğunu bildirmektedir.
  • Diyetisyen Gül Turan 100 gram lokma tatlısının 518 kalori olduğunu ve 32 gram şeker içerdiğini bildirmektedir.

Lokma Tatlısı Kilo Yapar mı?

Hemen hemen tüm şerbetli tatlıların yüksek oranda şeker ve yağ içerdiği söylenebilir. Lokma da şerbetli bir tatlıdır. Bu yüzden kilo aldırma riski vardır. Aşırı şerbetli ve yağlı tatlılardan uzak durmak, bunlara alternatif olarak az kalorili tatlılara yönelmek gerekir. Kilo almak istemeyenler şerbetli tatlı tüketmektense bu ihtiyacını kuru meyvelerle bastırabilirler. Yahut puding, sütlaç, meyveli yoğurt, güllaç ve muhallebi gibi sütlü ve hafif tatlıları tercih edebilirler. Ceviz, süt, meyveler, 2-3 top dondurma, tarçınlı smoothie gibi şeyler de şerbetli tatlılara göre çok daha sağlıklıdır.

Sütlü tatlıların kalorisi şerbetlilere göre daha düşüktür. Seçimimizi bunlardan yana kullanmak en iyisidir. Böylelikle hem tatlı lezzetinden mahrum kalınmamış, hem de vücut -deyim yerindeyse- kalori bombardımanına tutulmamış olur. Diyet yapanlar haftanın 2 günü sütlü tatlı yiyebilirler. Diyetisyen Canan Aksoy’un açıklamasına göre, zayıflama sürecinde olmasına rağmen şerbetli tatlı yiyenler bunu telafi için bolca su tüketmelidir. Mesela 2 dilim baklava yaklaşık 500 kalori eder. Bu durumda dengeyi sağlamak için günlük su miktarı 500 ml artırılmalıdır. Örneğin günde 2 litre su içiyorsanız, bu kaçamağı yaptığınızda 2 litre + 500 ml su tüketmelisiniz.

Şerbetli tatlılarda bolca un, yağ ve şeker vardır. Lokma da buna dâhildir. O yüzden nedenle kalori bakımından zengindir. Dondurma, sütlaç, kazandibi, güllaç ve benzeri sütlü tatlılar daha zararsızdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.