Saç Kökleri Nasıl Güçlenir Saç Kökü Güçlendirme İçin Bitkisel Tarifler

Saç Köklerini Güçlendirmek Amacıyla Erkekler ve Kadınlar İçin Altın Öneriler

0 24

Saç Köklerini Güçlendirmek Amacıyla Erkekler ve Kadınlar İçin Altın Öneriler

Sağlıksız beslenme, stres, ilaçların yan etkileri gibi sebeplerden dolayı saç kökleri zamanla güçsüzleşebilir, zayıflayabilir. Bunun sonucunda saçlarda dökülmeler, saç derisi hastalıkları meydana gelebilir. Makalemizde bu durumun nedenlerinden ve çözüm yollarından bahsedeceğiz

Saç Derisi Problemleri, Saç Derisinin Güçsüzlüğü Neden Olur?

Hormonal dengesizlik – Hormonal seviyelerimiz saçımızın büyüme döngüsünü doğrudan etkiler. Hormonal dengesizlik saçların incelmesine, saç köklerinin güçsüz olmasına neden olarak sağlıklı ve uzun olmalarına engel olabilir. Menopoz, tiroid sorunları, hamilelik sonrası değişiklikler saç köklerini zayıflatan ve normal saç büyüme döngüsünü bozan hormonal dalgalanmalara neden olabilir.

Genetik-Üst kuşaklarınızda saç derisi sorunları, güçsüzlüğü varsa bu durum sizde de meydana gelebilir.

Sağlıksız Beslenme – Protein, vitaminler ve mineraller gibi temel besinleri, özellikle de demir ve B12 vitamini içermeyen bir beslenme şekli, saç köklerinin kademeli olarak zayıflamasına ve saç dökülmesinin artmasına neden olabilir.

Stres – Zihinsel stres, saç derisini, saç büyüme döngüsünü olumsuz etkileyebilir ve saç dökülmesini tetikleyebilir. Benzer şekilde, sıkı saç stilleri veya saç şekillendirme araçlarının aşırı kullanımı nedeniyle oluşan fiziksel stres, saç telleri ve kökleri üzerinde zararlı etki yapabilir.

Sık sık saç bakımı yapmak-Saç boyalarında, ağartıcılarda ve saç şekillendirme ürünlerinde bulunan güçlü kimyasallar saç derisine zarar verip saç köklerini güçsüzleştirebilir.

İlaçların yan etkileri-Bazı ilaçlar da saç köklerini zayıflatabilir ve saçın erken dökülmesine neden olabilir. Bunlar arasında antikanser ilaçlar, tiroid ilaçları, kan sulandırıcılar (antikoagülanlar), gut ilaçları, anti-depresanlar ve anti-hipertansifler bulunur.

Saç Kökleri Nasıl Güçlendirilir?

Hindistan Cevizi Yağı

Kozmetikçilerde ve aktarlarda satılan soğuk sıkım yani katı haldeki Hindistan cevizi yağı saç köklerini güçlendirmenin en etkili yollarındandır. Saç köklerini içeriden besler, saç dökülmesini önler, saçlara parlaklık verir. Hindistan cevizi yağında bulunan antioksidanlar, saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.Haftada 2-3 kez saç diplerine katı haldeki Hindistan cevizi yağından sürün.

Aloe Vera Jel

Aloe vera jel saç köklerini güçlendiren en önemli bitkilerdendir.Bir veya iki aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içerisinden jeli çıkarın ve jeli saç derinize sürün. Saçınızı ılık suyla durulamadan önce 30 dakika bekletin. Bunu düzenli olarak haftada bir veya iki kez yapın.

Çemen Otu Tohumları

Çemen otu tohumu saç kalitesini kademeli olarak iyileştiren demir ve protein bakımından zengindir. Saç dökülmesini azaltır ve saç köklerini canlandırır. 1-2 yemek kaşığı çemen tohumunu 1 bardak suya koyun. Sabahleyin suyu saçlarınıza sürün. Tohumları ezip saç diplerine sürün. Yarım saat bekletip suyla yıkayın. Saç büyümesini hızlandırmak için saç derisini ve saç köklerini güçlendirmek için haftada 1 kez bunu yapın.

Omega-3 Yağ Asitleri Tüketin

Omega-3 yağ asitleri saç köklerini güçlendirmeye ve saç uzamasını desteklemeye yardımcı olur. Düzenli olarak omega-3 tüketimi saçın kalınlaşmasını ve hızla uzamasını sağlayacaktır. Bunları takviye olarak tüketin veya Omega-3 yağ asitleri içeren balık, ceviz gibi gıdalarla beslenin.

Taze Meyve ve Sebzeler Tüketin

Saç köklerini güçlendirmenin en etkili yollarından biri de düzenli olarak taze sebze ve meyve tüketmektedir. Meyve ve sebzelerdeki vitaminler saçınıza zarar veren serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur, saçları içeriden besler, dökülmeyi önlemeye yardımcı olur.

Protein Alımını Artırın

Proteinler saçınızın oluşumunun en büyük bölümünü oluşturur. Balık, et ve yumurta gibi protein açısından zengin besinler tüketmeniz saç köklerini güçlendirmek için çok önemlidir.

Bol Su İçin

Güçlü saçlar istiyorsanız bu yapmanız gereken en önemli şeylerden biridir. Saçınızı nemlendirmek, beslemek kadar önemlidir. Bol su içmek saçınızın ve saç derinizin nemli kalmasını sağlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.